Teadus ja tulevik

Elust enesest: kuidas paigaldada laborisse mõõtmetelt väiksema vannitoa suurune ja 5,5 tonni kaaluv tööpink?

TalTechi kinnisvaraosakonna ehitustalitus sai jaanuaris põneva ülesande – paigaldada mehaanika ja tööstustehnika instituudi laborisse 5,5 tonni kaaluv töötlemiskeskus, mis on oma mõõtmetelt väiksema vannitoa suurune.

Selleks tuli laiendada ukseava, toestada põrand ning sillutada transporditeekond metallplaatidega. Töötlemiskeskusega saab tutvuda tehnikaülikooli avatud uste päeval 28. veebruaril.

Aitab ideid ellu viia

TalTechi mehaanika ja tööstustehnika instituudi direktori Kristo Karjusti sõnul saab 5-teljelise töötlemiskeskusega luua keeruka kujuga detaile.

“Keskuse abil saavad tehnikaülikooli bakalaureuse- ja magistritudengid oma ideid ellu viia. Töötlemiskeskust saab kasutada nii õppe-, teadus- kui teenustöös. Praegu aga tegeleme aktiivselt selle seadistamisega.”

Mahtus napilt sisse

Universaalne 5-teljeline töötlemiskeskus ei mahtunud napilt välisuksest sisse. Tehnikaülikooli kinnisvaraosakonna ehitustalitus lahendas probleemi eemaldades välisuksed koos lengidega.

Samuti tuli enne paigaldust välja selgitada, kuidas peab põrand vastu 5,5-tonnisele raskusele. Selleks, et ei tekiks kahju esimese korruse põrandale, oli vaja põrandat keldrist toestada ning nii paigaldatigi ehituse ja arhitektuuri instituudi inseneri Aldur Partsi jooniste järgi keldrisse neliteist tuge.

Seade saabus lumesajus. Neli rullikutega plaati olid valmis seadme nihutamiseks laborisse, kuid rullikud ja värskelt sadanud lumi ei teinud koostööd ning teekond õues tuli sillutada metallplaatidega. Nutikad lahendused ja vints aitasid seadmel liikuda laborisse selle õigele kohale.

Nüüdseks on ehitustalitus hoolitsenud selle eest, et välisuksed on oma õigel kohal ning trepikoda varasemas värskema ilmega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.