Visuaalse kunsti saavutused on jõudmas ülimalt realistlikule tasemele. Peagi lubatakse kinodes esitleda uut Avatari filmi, mille tarbeks ühtegi 3D-prilli ette vaja panna ei ole. Kuid kuidas on lood heli arenguga? Kas heli on näiteks võimalik suunata nii, et seda kuuleksid seda vaid õiged inimesed?
TTÜ mehaanika ja tööstustehnika instituudi professor, tehnikadoktor tehnilises akustikas Jüri Lavrentjev ütleb, et see on võimalik ja tänapäeval isegi suhteliselt odav.
Lavrentjevi sõnul ei saaks suunatud heli võrrelda valguskiirega, sest heli levikul on teatav hajumine paratamatu. Üldiselt on teada, et heli hajub seda vähem, mida kõrgem see onon ehk teisiti öeldes, mida suurem on helisagedus. Näiteks on inimkõne helisagedus umbes vahemikus 2000-3000 Hz ja see hajub päris palju. Kuuleme ju näiteks kõlarist kostvat häält selle ees igas ruumipunktis. Kui tahetakse, et häält oleks kuulda ainult kindlas suunas, tuleb seda paremini fookustada.
Appi tuleb ultraheli
Hästi saab fookustada ja suunata näiteks ultraheli, mille sagedus on suurem kui 20 000 Hz ja mida inimkõrv ei kuule.
Heli suunamise tehnoloogia kasutakski just ära ultraheli. Enne kõlarisse suunamist liidetakse ultraheli kokku edastatava signaaliga, meie näite puhul inimkõnega. Kokkuliidetud signaal paisatakse seejärel soovitud suunas. Ultraheli sumbub õhus kiiresti ning selle tulemusel jääb järele kasulik heli ehk inimkõne, mida on võimalik kuulda.
“Tehnilises mõttes toimub signaali demoduleerimine ehk lihtsustatult öeldes, jääb järele ainult kuuldav signaal, mida taheti üle kanda,” sõnas Lavrentjev.
See on vaid aja küsimus
Lavrentjevi sõnul on vaid aja küsimus, millal säärased süsteemid meie igapäevaellu jõuavad, kuna need helisüsteemid on juba täna suhteliselt taskukohased. “Võib-olla saab takistuseks see, et heli väga kaugele suunata ei saa, jutt käib tavaliselt ainult mõnest meetrist, sest nagu öeldud, signaal sumbub levides üsna kiiresti,” sõnas ta.
Kasutades säärast tehnoloogiat võiks pakkuda aga näiteks navigatsioonijuhiste häälteavitusi vaid autojuhi kõrvadele, kellele see info tegelikult oluline on. Kohvikus istudes võib sul olla võimalus valida oma laudkonnale spetsiifiline muusika ja miks mitte kasutada lahendust nutiseadmeis – videokõnede populaarsus on telefoni inimeste kõrvade äärest eemaldanud ning kui kõrvaklappe käepärast pole, on jutt kõigile ümbritsejatele kuulda. Heli suunamise tehnoloogiat kasutades võiks aga vestluse heli suunata otse seadme kasutajale ja keegi teine seda kuulma ei peaks.