Eelmise aasta viiendal juulil tehti TalTechis ajalugu, sest sama päeva hommikul kell 8.41 startis Vene Soyuz Vostochny kosmodroomilt ilmaruumi poole ülikooli satelliit Koit.
Nüüd, ligi aasta aega hiljem, 21. juunil, stardib Prantsuse Guajaanast kosmose poole kanderakett Vega, mis viib orbiidile teise satelliidi Hämariku, mis on valminud TalTechi tudengite ning ASi Datel koostööna.
TalTechi kosmosevaldkonna juht Rauno Gordon tutvustas Digigeeniusele suurt ettevõtmist lähemalt.
Tehniliselt on Koit ja Hämarik väga sarnased
Koit ja Hämarik on arendatud tehniliselt identsetena ning nende eesmärgiks on läbi viia täpselt samasugust Maa seire missiooni. Hämariku satelliidi puhul on tehtud aga rohkem katsetusi, saamaks aru mis võis Koit satelliidiga orbiidil valesti minna.
“Mõningates pikemates katsetes purunesid teatud komponendid, näiteks väändus üks raadioside plaadi varjestus kõveraks. Nüüd oleme need kohad parandanud, tugevamaks disaininud ning komponendid tugevalt kinni liiminud,” räägib Gordon.
Hämariku loomisel õpiti Koidu tehtud vigadest
Hämarik stardib 21. juunil Euroopa Kosmoseagentuuri kosmodroomilt Kouruoust, mis asub Prantsuse Guajaanas Lõuna-Ameerikas. Põnev on teada, et territoorium on Prantsusmaale kuulumise tõttu tegelikult Euroopa Liidu osa.
Gordon selgitab, et ehkki Hämariku põhimissiooniks saab olema Maa seire, tuli enne missiooni täitmist läbi viia veel hulk arendusi.
“Kõige olulisem on satelliit meile haridusliku külje pealt. Meie tudengi-meeskonnad ülikoolis on õppinud ehitama kosmosetehnikat kõikide külgede pealt. Tahtsime ehitada kõik satelliidi alamsüsteemid valmis ise, et saada kõige rohkem teadmisi,” lisab kosmosevaldkonna juht.
Üheks suurimaks õppetunniks TalTechi meeskonnale oli satelliidi Koit vaikimine. Sääraste olukordade vältimiseks jälgitakse Hämariku tööd ning baas-parameetreid, et saada infot tehnoloogia töökindlusest ning orbiidil valitsevatest tingimustest.
Seejärel arendatakse satelliidi juhtimise algoritme, mis suunavad selle kaameraid õiges suunas ning aitavad seda paremini juhtida. Kui see on tehtud, hakatakse täpsemaks arendama maakera pildistamise ning kiire raadioside tarkvara.
Koostöö on tulevikus suurte väljakutsete lahendamisel võtmesõna
Lähitulevikus saab TalTechi kosmoseprogrammi eesmärgiks Hämariku missioon. “See võib kesta aasta või kaks,” nendib Gordon.
Samaaegselt ollakse aga avatud uutele väljakutsetele ning otsitakse koostöövõimalusi teiste kosmosetehnoloogia arendajatega.
“Kindlasti on Maa seire just see praktiline valdkond, millega tahame edasi liikuda. Siia on kaasatud ka AS DATEL, kes abistab meid satelliidi pardal oleva tarkvaraga ning aitab hiljem töödelda ka andmeid, mis orbiidilt Maa seire kaudu siia saabuvad.” tutvustab Gordon kosmoseprogrammi.