Kas tahad teada, kust pärineb sinu koju jõudev soojus?

Kas sind huvitab, kust jõuab sinu korterisse kaugküttesoojus ja  missuguseid ressursse kasutatakse sinu kodu soojusenergiaga varustamiseks? Aga palun – TalTechi teadlased on selle tarvis loonud äpi NutiSoojus.

TalTechi Energiatehnoloogia instituudi teadlased on välja töötanud kasutajasõbraliku mobiiliäpi NutiSoojus. Äpi eesmärk on teha info soojusenergia saadavuse ja kasutamise kohta kortermajade elanikele lihtsasti kättesaadavaks ning edendada jätkusuutliku kaugkütte rakendamist riiklikul tasandil.

Rakenduse loonud meeskonna juht, TalTechi vanemteadur Anna Volkova toob välja, et üks peamine takistus jätkusuutliku kaugkütte rakendamisel on seni olnud tarbijate teadmatus ja info puudus, mis võib viia olukorrani, kus tarbijad pole huvitatud kaugküttesüsteemi arendamisest ja võivad eelistada teisi soojusallikaid “Sageli ei teata, kust koju jõudev soojus tuleb, kui palju see täpselt maksab, kui palju kulub gaasi või küttepuid konkreetsele korterile ja palju selle kõigega CO2 tekitatakse,” selgitab Volkova.

Äpis alati kvaliteetne info

Volkova sõnul saavad tarbijad mobiiliäpist infot kütuste kohta, mida kasutatakse etteantud piirkonna hoonete soojusega varustamiseks, võimalik on võrrelda kaugkütet teiste soojusvarustuse lahendustega. Samuti saab näha seoseid, kuidas muutused tarbijate käitumises mõjutavad kogu kaugküttesüsteemi ning kuidas süsteemi üleminek 4. põlvkonna kaugküttele muudaks primaarenergia tarbimist ja CO2 emissioone.

Info vastavalt asukohale

NutiSoojus annab vaikimisi infot vastavalt kasutaja asukohale, soovi korral aga saab valida asukoha käsitsi. Kuvatavad andmed tuginevad vastava asukoha välisõhu hetketemperatuurile. Ainsad sisestatavad andmed, mida tarbijalt küsitakse, on maja või korteri aastane soojuse tarbimine (ehk viimase 12 kuu küttearvete summa).

Mobiilirakendus põhineb üle 140 Eesti kaugküttepiirkonna ajaloolistel ja võrguandmetel, tarbijate kütteprofiilidel ning võimalikel kaugküttesüsteemi arengustsenaariumitel. Pakutavad tulemused ei rajane hetke-, vaid ajaloolistel andmetel ja eeldustel. Sellele vaatamata annab info tarbijale esmase ülevaate kaugküttest ja pakub võimaluse võrrelda oma kaugkütte piirkonda teistega. “Andmeid, mida äpp kasutab, uuendatakse pidevalt ja need on parima kvaliteediga,” kinnitab Volkova.

Rakendust arendatakse edasi

Volkova sõnul on plaanis rakenduse arendamise kallal kindlasti edasi töötada. Äpi vastu tunneb huvi Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühing. Lisaks – 2018. aastal vastu võetud uuendatud Euroopa Liidu Taastuvenergia direktiivis on punkt, mis sätestab, et tarbija peab soovi korral teada saama, missugust energiat ta kasutab.

“Elektrienergia kohta on Eestis info hästi kättesaadav, kütte kohta paraku mitte. Ka selle probleemi lahendamisel on NutiSoojusest palju abi,” märgib Volkova.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.