Teadus ja tulevik

Kas teadsid: ka tuule- ja päikesepargid võivad sattuda küberrünnaku ohvriks

Kuidas parandada tuulegeneraatorite ja päikesepaneelide küberturvalisust? Sellega Ameerika Ühendriikides hetkel tegeletakse.Foto: Shutterstock

Küberturvalisus pole kaugeltki vaid arvutite või nutitelefonide puhul lahendamist vajav küsimus. Et energiatootmine liigub järjest enam kogu maailmas taastuvate energiaallikate suunas, võib arvata, et küberrünnakuid hakkab järjest rohkem tulema just päikesepaneelide ja tuuleparkide suunas, kirjutab Tehnology.org.

Taastuvate energiaallikate osatähtsus suureneb ka USAs

USA prognoosib, et 2050. aastaks toodavad 44% Ameerika Ühendriikides vajaminevast elektrienergiast just taastuvad energiaallikad nagu päikese- ja tuulepargid. See aga esitab tõsise väljakutse küberturvalisuse vaatenurgast, kuna paljud taastuvad energiaallikad on täna ühendatud vanade elektrivõrgusüsteemidega.

Et taastuvad energiaallikad on järjest nutikamad, annab see suurepärase võimaluse küberkurjategijatele, kes saavad süsteemi nõrku kohti enda kasuks tööle panna ning näiteks päikesepaneelide või tuulegeneraatorite juhtimise kaugelt üle võtta.

Innovatsiooniks läheb tarvis koostööd

Iowa osariigi ülikooli elektri- ja arvutitehnika teadusassistendi Gelli Ravikumari sõnul läheb järjest enam tarvis küberturbesüsteeme, mis ennetaksid, tuvastaksid ja leevendaksid taastuvatele energiaallikatele tehtavaid rünnakuid.

Tema juhtimise all on käimas suurprojekt, mis aitaks tagada, et uued energiavarustussüsteemid oleksid projekteeritud, paigaldatud ja hooldatud nii, et küberrünnakuid oleks võimalik ära hoida või nendest kiiresti taastuda.

See kõik tähendab, et koostööd peavad tegema nii IT-ettevõtted, energiatööstus ja kommunaalettevõtted, kuna kõigil jagub teadmisi sobiva tehnoloogia arendamiseks.

“Investeerimine tipptasemel julgeolekutehnoloogiasse hoiab meid innovatsiooni valdkonnas maailma esirinnas ning kaitseb Ameerika elektrivõrku ühe sagenevate välismaadest pärit küberrünnakute eest,” sõnas USA energeetikaminister Jennifer Granholm kevadel, kui toetuse saajad välja kuulutati.

Nimelt on Ameerika Ühendriikide energeetikaministeerium küberturvalisuse innovatsiooni elluviimiseks raha eraldanud: 12 miljonit dollarit jagati ära kuue erineva küberturvalisusele keskenduva projekti vahel, kes kõik on keskendunud ühe või teise aspekti arendamisele.

Niisiis töötatakse projektide käigus välja tipptasemel küberturvalisuse tööriistu ja tehnoloogiaid, mis täidaksid oma eesmärki juba lähitulevikus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.