Kliimamuutus liigutab atmosfääri kihte

Troposfäär on kliimamuutuse tõttu ülespoole laienenud.Foto: Shutterstock.

Colorado osariigis Boulderis asuva riikliku atmosfääriuuringute keskuse teadlaste avaldatud uuringust selgus, et Maa atmosfääri kõige alumine kiht on kliimamuutuse tõttu laienenud, kirjutab Live Science.

Viimase 40 aasta jooksul põhjapoolkeral tehtud ilmaõhupallide mõõtmised näitavad, et Maa atmosfääri madalaim kiht, mida nimetatakse troposfääriks, on laienenud kümnendiga ülespoole ligikaudu 50 meetrit.

Troposfäär on nimelt atmosfääri madalaim kiht, milles me elame ja mida ka sisse hingame. Pooluste kohal on see merepinnast 7 ja troopikas 20 kilomeetri kõrgusel. See on ka atmosfäärikiht, mis sisaldab kõige rohkem soojust ja niiskust.

Õhk paisub atmosfääris, kui see on kuum, ja tõmbub külmenedes kokku. Troposfääri ülemine piir, mida nimetatakse tropopausiks, kahaneb ja laieneb loomulikult aastaaegade vaheldudes.

Teadlased analüüsisid atmosfääriandmeid, nagu rõhk, temperatuur ja niiskus (võetuna vahemikus 20–80 põhjalaiuskraadi) ning sidusid need GPS-i andmetega. Nii näitasid nad, et kuna kasvavad kasvuhoonegaaside kogused püüavad atmosfääri rohkem soojust, tõuseb tropopaus kõrgemale kui kunagi varem.

Veelgi enam — tõusutempo näib kasvavat. Uuringu kohaselt tõusis tropopaus aastatel 1980–2000 ligikaudu 50 meetrit kümnendi kohta, kuid aastatel 2001–2020 tõusis see juba 53,3 meetrini kümnendis. Võttes arvesse loodussündmusi teadlaste uurimispiirkonnas, nagu kaks vulkaanipurset 1980. aastatel ja El Niño nimeline Vaikse ookeani perioodiline soojenemine 1990. aastate lõpus, hindasid teadlased, et inimtegevus moodustas sellest hoolimata 80 protsenti atmosfääri kõrguse kogukasvust.

Kliimamuutused ei ole tropopausi tõusu ainuke põhjus. Stratosfäär — troposfääri kohal olev kiht — kahaneb samuti tänu osoonikihti kahandavate gaaside kiiremale vabanemisele. Need gaasid kahandasid stratosfääri osoonikihi hävimise tõttu.

Teadlased pole ikka veel kindlad, kuidas tõusev tropopaus kliimat või ilma mõjutama hakkab. Teada on see, et tropopaus võib mõjutada lennuliiklust ja sundida neid turbulentsi vältimiseks atmosfääris kõrgemal lendama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.