Kõigi aegade suurim kosmoseteleskoop alustas teed orbiidile

Pärast starti suundub JWST kosmoselaev gravitatsiooniliselt stabiilsesse kohta, mida nimetatakse Lagrange'i punktiks, mis tiirleb ümber päikese umbes 1,5 miljoni kilomeetri kaugusel Maast.Foto: Shutterstock

Pärast mitmeid viivitusi startis Esimesel jõulupühal kõigi aegade suurim kosmoseteleskoop, mis alustab oma teaduslikku missiooni 2022. aasta keskel ja mille ülesandeks on hakata lahti harutama mõningaid kosmose kõige suuremaid saladusi.

Pärast starti suundub kosmoselaev gravitatsiooniliselt stabiilsesse kohta, mida nimetatakse Lagrange’i punktiks, mis tiirleb ümber päikese umbes 1,5 miljoni kilomeetri kaugusel Maast. See kaugus päikesest aitab tagada, et James Webbi kosmoseteleskoobi (JWST) pardal olevad instrumendid jäävad piisavalt jahedaks, mis on vajalik selgete piltide jäädvustamiseks.

Missioon algab õnnestumise korral viie kuu pärast

Massiivne teleskoop volditi ettevaatlikult kokku, et see sobiks raketi sisse, millega see lendu tõusis. Esimese nädala jooksul rullub see aeglaselt lahti. Selle hiiglaslik peegel, mis koosneb 18 kullatud berülliumkuusnurgast, avaneb koos viie žilett-õhukese alumiiniumiga kaetud kihiga spetsiaalse polümeerkilega, mida nimetatakse Kaptoniks. See polümeerkile toimib kaitsekilbina, mis varjab valgust Päikeselt, Maalt ja kuult, et hoida teleskoopi jahedana. Ilma selle kilbita piisaks observatooriumi neeldunud ja uuesti kiirgavast soojusest, et rikkuda tehtavad pildid.

Kui teleskoop on täielikult kasutusele võetud, lülitavad JWST operaatorid sisse erinevad elektroonika- ja teadusinstrumendid ning testivad neid. Jaanuari lõpus jõuab JWST Lagrange’i punkti, kus operaatorid jätkavad oma instrumentide kalibreerimist veel umbes viis kuud, pärast mida – kui kõik läheb hästi – alustab see oma teaduslikku missiooni.

Neli põhilist ülesannet, mille abil lahendada kõige pakilisemaid küsimusi

Sellel missioonil on neli peamist sammast, mis hõlmavad paljusid astronoomia kõige pakilisemaid küsimusi. Nende eesmärkide saavutamiseks jälgib teleskoop infrapuna sagedusi. Selle tohutu peegel võimaldab näha objekte, mis on 10–100 korda tuhmimad, kui suudab märgata Hubble’i teleskoop, mis tiirleb kosmoses juba 1990. aastast alates. JWST suudab seda teha üksikasjalikult 10 korda täpsemini.

Selline täpsus võimaldab tal heita pilgu tähtedele ja galaktikatele, mis asuvad kuni 13,6 miljardi valgusaasta kaugusel, et täita missiooni neljast põhiülesandest esimene: selgitada välja, kuidas tekkisid esimesed tähed ja galaktikad sadade miljonite aastate jooksul pärast Suurt Pauku. Teiseks suureks ülesandeks on uurida galaktikate teket ja arengut aja jooksul, alates varajase universumi kosmilisest kaosest kuni suhteliselt rahulike galaktikateni, mida praegu näeme.

See pole oluline mitte ainult universumi ajaloo mõistmiseks, vaid ka selle mastaapse struktuuri kindlaksmääramiseks. Astronoomid saavad kasutada JWST-d, et uurida tumeaine sisaldust ja kaugete galaktikate liikumist, mis võib aidata lahendada küsimust, kui kiiresti universum laieneb ja milline võib olla selle lõplik saatus.

JWST teaduse kolmas ülesanne on mõista, kuidas tähed ja neid ümbritsevad planeedisüsteemid moodustuvad, võimaldades meil võrrelda oma päikesesüsteemi lugematute teistega universumis. 

Lõpuks osutab JWST kaugete tähtede ümber tiirlevatele eksoplaneetidele, et vaadata läbi nende atmosfääri ja otsida võimalikke märke tulnukate elust. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.