Teadus ja tulevik

Koreas töötavad teadlased välja läbipaistvaid päikesepaneele

Foto: Joondong Kim.

Peale viie aasta möödumist Pariisi kliimaleppest on kõigi silmad suunatud edusammudele teel süsinikuvaba tuleviku poole. Teadusringkondades on enim lootust pakkunud päikeseenergia, mis on kõige usaldusväärsem ja rikkalikum energiaallikas Maal.

Me kõik oleme näinud, milline näeb välja hetkel laialdaselt kasutatav päikesepaneel. Kuid mis siis, kui uue põlvkonna päikesepaneelid oleksid läbipaistvad ning leiaksid kasutust hoonete akendel või isegi nutitelefoni ekraanidel?

Just seda üritab saavutada rahvusvaheline teadlaste meeskond professor Joondong Kimi juhtimisel, kes äsja demonstreeris uuringut ajakirjas Journal of Power Sources.

Läbipaistvad päikesepaneelid

Meeskonna metoodika toetub päikesepaneeli kindlale osale – heterosõlm, mis koosneb õhukestest kiledest tagamaks valguse neelamise.

Tulemuseni jõuti aga titaandioksiidi ja nikkeloksiidi pooljuhtide ainulaadsete omaduste ühendamise abil, tänu millele, suutsid teadlased luua tõhusa ja läbipaistva päikesepaneeli. 

Tegelikult on läbipaistvate päikesepaneelide idee juba paljudele tuttav, kuid kõige hiljutisem uudne rakendus, kus teadlased on suutnud selle idee ka ellu viia, on ülioluline leid. Kuidas selleni siis ikkagi jõuti?

Esimene materjal on titaandioksiid (TiO2), tuntud pooljuht, mida kasutatakse juba laialdaselt päikesepaneelide valmistamiseks. TiO2 neelab UV-kiirgust (palja silmaga nähtamatu osa valgusspektrist), lastes samas läbi suurema osa nähtavast valgusulatusest. 

Lisaks suurepärastele elektrilistele omadustele on titaandioksiid ka keskkonnasõbralik ja mittetoksiline materjal.

Teine oluline materjal uurimises oli nikkeloksiid (NiO), millel on teadaolevalt suur optiline läbipaistvus. Niklioksiid on hõlpsasti toodetav ka madalatel temperatuuridel, tehes NiO-st suurepärase materjali keskkonnasõbralike paneelide valmistamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.