Kosmoselaev jõudis esimest korda ajaloos Päikese atmosfääri

NASA Parker Solar Probe'i missiooni eesmärgiks on algusest peale olnud jõuda lõpuks Päikese atmosfääri ja teha inimkonna esimene visiit Päikese juurde.Foto: Shutterstock

NASA Parker Solar Probe’i missioon tegi ajalugu, kui esimest korda inimkonna ajaloos sisenes Päikese laiendatud atmosfääri kosmoselaev, mis veetis seal viis tundi.

“See tähistab missiooni peamise eesmärgi saavutamist ja uut ajastut Päikese atmosfääri füüsika mõistmisel,” ütles Justin C. Kasper, BWX Technologies’i tehnoloogiadirektori asetäitja ja Michigani Ülikooli professor.

Päikesel võib esineda tundmatuid füüsikaseaduseid

Kosmoselaev tegi esimesed otsesed vaatlused selle kohta, mis asub Päikese atmosfääris, mõõtes nüüd päriselt seda, mille kohta olid varem ainult hinnangulised tulemused.

Päikese atmosfäär algab Alfvéni kriitilisest punktist: punktist, millest allpool päike ning selle gravitatsiooni- ja magnetjõud juhivad otseselt päikesetuult. Mitmed teadlased arvavad, et sellest piirkonnast tekivad ka päikese magnetvälja äkilised pöörded.

Teadlased märkasid Alfvéni kriitilisest punktist allpool palju vähem magnetvälja äkilisi pöördumisi kui selle kohal. See leid võib tähendada, et Päikese atmosfääris ei teki selliseid äkilisi magnetvälja pöördumisi. Teise võimalusena võib päikesepinna magnetilise taasühendamise kiirus pumbata vaadeldavasse tuulevoogu vähem hoogu, mille tulemuseks oli vähem magnetvälja äkilisi pöördeid.

Kosmoselaev registreeris ka mõningaid tõendeid potentsiaalse võimsuse suurenemise kohta just atmosfääris sees, mis võib viidata tundmatule füüsikale.

“Oleme aastakümneid vaadelnud päikest ja selle atmosfääri ning teame, et seal toimub huvitav füüsika, mis soojendab ja kiirendab päikesetuule plasmat. Siiski ei saa me täpselt öelda, mis see füüsika on,” ütles Nour E. Raouafi, Parkeri Solar Probe’i projekti teadlane “Kuna Parker Solar Probe lendab nüüd magnetiliselt domineeritud atmosfääri, saame kauaoodatud ülevaate selle salapärase piirkonna sisemisest toimimisest.”

Sündmus, mida teadlased on oodanud terve oma karjääri

Kõik andmed on avalikult saadaval NASA PSP arhiivis. Mitmed varasemad uuringud ennustasid, et kosmoselaev jõuab esmakordselt Päikese piirile 2021. aastal.

Kiireim teadaolev inimeste ehitatud kosmosesond Parker Solar Probe on pärast käivitamist teinud palju uusi avastusi, sealhulgas kosmoseilma tekitavate plahvatuste ja ülikiire tolmu ohtude kohta.

Olles saavutanud oma eesmärgi puudutada Päikese atmosfääri, laskub Parker Solar Probe nüüd veelgi sügavamale päikese atmosfääri ja viibib seal pikemat aega.

Kaasuurija ja Rahvusliku Teaduste Akadeemia liikme Gary Zanki sõnul on nii sündmuse kui ka Parker Solar Probe’i tehtud tähelepanekute tähtsust raske üle hinnata. Juba üle 50 aasta, alates kosmoseajastu algusest, on heliosfääri kogukond maadelnud vastuseta probleemiga, kuidas päikesekrooni kuumutatakse päikesetuule juhtimiseks tunduvalt üle miljoni kraadini. Alfvéni piirkonna esimesed mõõtmised näitavad, et päikesetuul võib olla suurim samm edasi päikesetuule kiirenduse taga oleva füüsika mõistmisel alates Parkeri kujunemismudelist.

“See sündmus on see, millest paljud heliofüüsikud on unistanud suurema osa ajast oma karjääris!” lisas Zank.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.