Laevanduse ja raudtee ehituslaine tõttu tasub õppida merendust ja inseneeriat

Kui sa ei tea veel, mida õppida, siis TalTechis on palju valikuvõimalusi.Foto: TalTech

Riigilaevastiku ja Eesti Raudtee hinnangul ootab lähiaastatel ees suurem vajadus nii raudtee kui ka laevaehituse spetsialistide järele, mis pakub rohkelt väljakutseid just neile, kes parajasti mõtlevad, mida õppima minna. Eriti suur on nõudlus laevainseneride, elektroenergeetika ja teiste tehnoloogiliste alade järele.

Merenduse õppimine avab ukse ülemaailmsele tööturule

Andres Laasma Foto: Robert Markus Liiv

Riigilaevastiku peadirektori Andres Laasma sõnul toovad rohetehnoloogiad laevandusse üle maailma uusi tuuli ja tehnoloogia kiire areng muudab merenduse valdkonda üha mitmekesisemaks ja huvitavamaks. Merenduse sügavama õppimisega tegeleb ta ka ise TalTechi doktoriõppes.

Mis valdkondi soovitate tudengitel õppida ja miks? 

Tudengitel soovitan õppida valdkondi, mis on tihedalt seotud merenduse ja tehnoloogia arenguga, eriti laevade tehnosüsteemide ja rohetehnoloogiatega. Tehnoloogia kiire areng on muutmas merendust üha keerukamaks ja mitmekesisemaks valdkonnaks, mis nõuab põhjalikku ja laiaulatuslikku ettevalmistust.

Tulevaste laevajuhtide koolitamisel on klassikaliste laevajuhtimise oskuste kõrval olulisteks märksõnadeks IT-teadlikkuse kasv, küberturvalisus ja laevajuhtimise autonoomsus. Tulenevalt tänaste laevade vanusest ja rohetehnoloogiate pealetungile seisab kogu maailm lähikümnenditel silmitsi ka suure laevaehituslainega. See tähendab, et rahvusvahelises mastaabis kasvab silmatorkavalt nõudlus laevainseneride ning tugevate spetsialistide järele elektroenergeetika, mehhatroonika, robootika ja materjaliteaduste valdkonnas.

Kui oluline on TalTechi roll tööturule panustamises teie vaates?

Näeme, et TalTech teeb aktiivselt tööd selle nimel, et kooli õppekavad vastaksid rahvusvahelistele standarditele ja tuleviku tööturu vajadustele. Kooli lõpetajad on varustatud tugevate akadeemiliste oskustega, mis on heaks vundamendiks elukestvale karjäärile.

Merenduse õppimine avab ukse ülemaailmsele tööturule, kuid alati on võimalus rakendada oma oskusi ka Riigilaevastikus. Ootame TalTechist tööle motiveeritud tulevikutegijaid, kes on huvitatud Eesti merelise võimekuse tõstmisest ning innovatsiooni ja uute tehnoloogiate rakendamisest. Pakume omalt poolt erialaseid praktika- ja töökohti nii kalda- kui laevameeskondadesse.

TalTechi lõpetajatel on suurepärane võimalus panustada Eesti merenduse arengusse ja aidata kaasa uute lahenduste väljatöötamisele, mis parandavad riigi merelist suutlikkust ja konkurentsivõimet. 

Raudtee on rikas inseneriteadmistega väljakutsetest

Imre Reipõld Foto: Eesti Raudtee

Raudtee pakub praegu Eestis enneolematuid võimalusi ennast teostada nii ehituse juhtimise, teedeehituse kui ka elektroenergeetika kaudu, sest nii rohkelt pole selles vallas ammu tegemist olnud. Samas ütleb Eesti Raudtee ehitusteenistuse juht Imre Reipõld, et raua kõrval on kindlasti vaja ka IT-süsteeme.

Mis valdkondi soovitate tudengitel õppida ja miks? Ehk mis on teie hinnangul perspektiivsed valdkonnad?

Kindlasti on eelistatud tehnilised alad – kõik, mis on seotud inseneriteadmiste, projektide juhtimise, ehituse või ka IT valdkonnaga. Eesti riigis pole aastakümneid olnud nii palju raudtee ehituse projekte käimas kui just praegu ning ka lähitulevikus veel ees ootamas on. Näiteks ehitab Eesti Raudtee Tapa–Tartu ja Tapa–Narva suunad uuele kvaliteeditasemele – rongireisijad saavad tulevikus keskkonnasõbralikult rongiga sõita 160 km/h täiselektrifitseeritud taristut mööda oma sihtkohta. Peale selle lisandub Eestisse veel üks raudteetaristu, mis saab olema meie riigile kiire ühendus Euroopaga. Seega, soovitame õppida alasid, mis on seotud nii ehituse juhtimise, teedeehituse ja ka elektroenergeetika ning mehhatroonikaga. Alahinnata ei saa ka IT valdkonda, sest ka raudtees on tunda, et enam pole vaid raud põhiline, vaid sealjuures IT süsteemid, mis aitavad rongiliiklust korraldada.

Mis on täpsemad oskused, mida on vaja nii täna kui ka tulevikus?

Projektijuhtimise oskused on kindlasti kulda väärt, kuid vähem tähtis ei ole ka tehniline taip ja võime uusi oskusi omandada, sest eks ka tehnilised alad arenevad samuti pidevalt. 

Kui oluline on TalTechi roll tööturule panustamises teie vaates?

Väga oluline, osaleme aktiivselt TalTechi erinevatel töömessidel, meie töötajad käivad ka raudteeteemadel ülikoolis õppeaineid andmas, pakume praktika sooritamise võimalust ning oleme ka osa võtnud tudengite algatustest nagu näiteks Rööpameister. Mitmed ülikooli vilistlased on leidnud oma tuleviku karjääri just meie juures.

Avalduse esitamine Tallinna Tehnikaülikooli bakalaureuse- ja magistriõppesse kestab kuni 3. juuli keskpäevani siin. Endale sobivaima valdkonna leidmiseks proovi ka erialatesti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.