Maa, meri ja mäed: TalTechis õpetatav eriala toob kauaoodatud läbimurde paljudele keerukatele probleemidele

TalTechi maa süsteemide, kliima ja tehnoloogia eriala õppekava juht Leeli Amon ütleb, et Eesti noored on loodus- ja maateadustes väga tugevad ja kui anda juurde ka inseneritõuge, on tulevik väga helge.Foto: Sergei Leštšinski

Maa süsteemid, kliima ja tehnoloogia – kõlab põnevalt, kuid veidi arusaamatult, kas pole? 

Just selline nimetus on aga Tallinna Tehnikaülikooli õppekaval, mille vilistlased, usub programmijuht Leeli Amon, teevad kauaoodatud läbimurde ja leiavad lahendused keerukatele probleemidele, mis seisavad meie koduplaneedi ees. 

Amon selgitab TalTechi podcastis, et maa süsteemide, kliima ja tehnoloogia eriala tudengeid õpetatakse tundma maad alates selle tuumast ja lõpetades stratosfääriga. Teada saab, kuidas maa sees ja selle pinnal toimuvaid protsesse jälgida ning ressursse nutikalt kasutada. Süvenetakse geoloogiasse, okeanograafiasse, meteoroloogiasse ja seotakse see kõik inseneeriaga.

“Eesti noored on loodus- ja maateadustes väga tugevad ja kui anda juurde ka inseneritõuge, on tulevik väga helge,” avaldab Amon lootust.

Praegu kõnealusel erialal teadmisi omandav Jan-Erik Vaher toob samas taskuhäälingus välja, et just selle eriala insenerid teevad väga olulist tööd ning hoiavad silma peal maailma kliimal ja uurivad, kuidas kliima on läbi aja muutunud ning mida muutused endaga kaasa võivad tuua. 

“Mul on lootus, et tänu meie tööle võime kliimaneutraalse tuleviku poole pürgida,” ütleb mäendusele spetsialiseerunud Vaher ning lisab, et üks tema eriala tipphetkedest ülikoolis on praktika ja välitööd, mida on tudengite rõõmuks üsna palju.

Miks Jan Erik välitöid vägevaks peab ja arvab, et maa süsteemide, kliima ja tehnoloogia näol on tegemist väga perspektiivika erialaga, saad teada, kui kuulad TalTechi podcasti

Podcastis kõnelevad TalTechi kommunikatsioonijuhile Sulev Ollile Leeli Amon ning Jan-Erik Vaher ka sellest, missuguseid on nõuded erialale sisseastumiseks, mis ained on õppekavas ning millistele suundadele on võimalik veel spetsialiseeruda. Oma sisseastumiseelseid küsimusi esitab ka gümnasist Anna-Milena Linder, kes plaanib saabuval sügisel õppima asuda just maa süsteemide, kliima ja tehnoloogia erialale.

Maa süsteemide, kliima ja tehnoloogia eriala kohta saad lähemalt lugeda ka TalTechi veebilehelt SIIT ja uudisest SIIT.

Tasub kõrva taha panna, et TalTechi vilistlasena on elu pööraselt huvitav, sest alati vajab keegi just sind enda tiimi tööle! Suurte probleemide lahendamine toob ka väärilise töötasu ja mine tea – ehk sa ei lähegi kellegi juurde tööle, vaid teed hoopis enda ettevõtte koos sõprade või kaastudengitega. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.