Microsoft, Glia ja Datafruit panid kokku olulise nimekirja, mida IT-õppurid peavad teadma

Infotehnoloogiaeksperdid julgustavad noori õppureid leidmaks õiged tööriistad.Foto: kollaaž

Infotehnoloogia vallas Eestis silma paistnud ettevõtete hinnangul on tööturul vaja erinevaid oskusi andmehaldusest tarkvara arenduseni, kuid nende edukas rakendamine eeldab paindlikkust ja probleemide lahendamise oskust. TalTech pakub nende sõnul tööturul hinnatud haridust ja toetab uute tehnoloogiate ja lahenduste kaudu majanduskasvu ning ühiskonna arengut. Loe lähemalt, mida ettevõtted eriala valikul soovitavad.

Microsoft: tehisintellekt tekitab elevust, aga arvutiteadus ja tarkvara arendus pakuvad sellele aluse

Nikolai Pavlov on pikaaegne Microsofti Eesti arenduskeskuse tiimijuht. Foto: Microsoft Eesti

Sõltumata sellest, kas tegemist on tarkvaratehnika või tootejuhtimisega, on lõppeesmärk pakkuda ettevõttele väärtust ning selleks on vaja erinevate valdkondade teadmisi ja head võimekust probleeme lahendada, räägib Nikolai Pavlov, Microsofti Eesti arenduskeskuses üle 12 aastase staažiga tiimijuht.

Mida soovitate tudengitel õppida ja miks?

Kahtlemata on tehnoloogiatööstus elevil tehisintellekti, andmeteaduse, andmetöötluse ja nendega seotud valdkondades toimuva arengu üle. Ka turu nõudlus on selgelt nende valdkondade suunas nihkunud. Kuid selle innukuse keskel ei tohi unustada selliste põhiliste valdkondade nagu arvutiteaduse ja tarkvaraarenduse tähtsust. Kuigi AI mudelid tõmbavad domineerivad aruteludes, on usaldusväärne ja suure jõudlusega infrastruktuur endiselt oluline. Pilvepõhine andmetöötlus ja saidi töökindluse tagamine (SRE) on ühed kesksed valdkonnad, mida tuleks uurida. Lisaks sellele on turvalisus endiselt kuum teema, kus suureneb pidevalt nõudlus ekspertteadmiste järele. Ja viimaseks toon välja ka väga hästi kujundatud UX-i kriitilise rolli äritulu saamisel.

Mis oskusi on vaja nii täna kui ka tulevikus?

Lisaks konkreetsetele tehnoloogiatele või keeltele on kesksel kohal n-ö pehmed oskused. Need olid olulised minevikus, on ka praegu määrava tähtsusega ja kujundavad kahtlemata ka homset. Sõltumata sellest, kas tegemist on tarkvaratehnika või tootejuhtimisega, on lõppeesmärk pakkuda ettevõttele väärtust. Kuidas? Edendades tõhusat suhtlemist, ühist probleemide lahendamist ja kohanemisvõimet. Need kolm pehmet oskust on minu arvates väga olulised.

Milline on TalTechi roll tööturu toetamisel?

Olen siinkohal erapoolik, kuna olen uhke TalTechi lõpetaja, kuid saan ka sellest hoolimata kinnitada selle ülikooli olulist rolli Eesti tehnoloogiavaldkonna tööjõu kujundamisel. Siin on hulk andekaid inimesi sukeldunud õppimisse, teadustegevusse ja innovatsiooni. Harjutatakse ja arendatakse pehmeid oskusi ning luuakse tugev vundament. Koostöö valdkondlike ettevõtetega tagab, et lõpetajad on oma esimesteks ametialasteks sammudeks hästi ette valmistatud.

Glia: ükssarviku üks võimalik retsept on innovatsioon, tehnoloogia  ja paindlikkus 

Glia personalidirektor Leelia Rohumaa. Foto: Glia

Ükssarvikud on haruldased, aga Eesti on maa, kus neid leidub. Glia personalidirektor Leelia Rohumaale on see Eestis juba kolmas ja ta julgustab võtma elukestva õppimise hoiakut, sest paigalseis tähendab tagasiminekut.

Millised valdkonnad ulatuvad teie hinnangul tulevikku?

Minu esimene soovitus oleks keskenduda tehnoloogiale ja innovatsioonile, kuna need pakuvad palju katsumusi ja eneseteostust. Nende alade asjatundjad on hinnatud igas valdkonnas, alates tervishoiust kuni tootmiseni. Teiseks soovitaksin kuulata oma südamehäält, ning õppida seda, mis päriselt ka meeldib. Kindlasti ei tohiks üle mõelda, vaid tuleks keskenduda elukestvale õppimisele ja enese arendamisele. Paljud meist on enne oma kutsumuse leidmist pead murdnud ja isegi mitut eriala proovinud. Ka seda peaks nautima. Koolivalikul tasuks lähtuda sellest, milline kool tagab tugeva ja ootustele vastava hariduse.

Mis oskusi on vaja nii täna kui ka tulevikus?

Kindlasti ei saa hakkama ilma digipädevuse ja kohanemisvõimeta. Viimased aastad on toonud kaasa palju suuri muudatusi ning need jätkuvad ka tulevikus. Edukad on need, kes on paindlikud, suudavad muutuste tuules uuenduslikku meelelaadi säilitada ning koostööd teha. Samuti on oluline elukestev õppimine ja pidev enesetäiendamine. Paigalseis tähendab tagasiminekut, kuna teised arenevad edasi, omandavad uusi oskusi ja lähevad uuendustega kaasa.

Kui oluline on TalTechi roll tööturu mõjutamisel?

Ühiskond areneb kvaliteetse kõrgharidusega. TalTechi oluline roll on tagada, et ülikooli lõpetanutel oleksid sotsiaalsed ja erialased oskused.

Olen ise TalTechi magistri vilistlane ja valisin kooli just selle tugeva maine ja hea erialavaliku tõttu. Olen saadud hariduse ja kogemuse üle väga õnnelik ning see aitas mul kindlasti saada unistuste töökoha esimeses ükssarvikus Skype, millega liitusin 19 aastat tagasi. Pärast seda liitusin Pipedrive’iga, millest sai samuti ükssarvik ning täna toimetan Eesti kümnendas ükssarvikus Glia.

Datafruit: vaja on infotehnoloogiat ja pehmeid oskusi

Datafruiti juht Kristian Allikmaa. Foto: Datafruit

Tuleviku eriala on andmehaldus. Datafruit valdab seda mitmekülgselt – andmeinseneeriast masinõppeni. Ei  teagi, kas see on juhus või pigem just märk, et ettevõtet juhib TalTechi andmeteaduse õppejõud Kristian Allikmaa.

Mida ja miks võiks minna õppima?

Olevik ja tulevik pakuvad mitmeid heade väljavaadetega valdkondi. Uuringud ja prognoosid näitavad üleilmselt just tehnoloogia- ja insenerierialadele väga suurt spetsialistide nappust. Digitaliseerimisega koos tooksin välja infotehnoloogia, mõistagi seoses analüütika ning küberturvalisuse ja küberjulgeolekuga. Ent ka keskkonna ja jätkusuutlikkusega seotud erialad.

Milliseid oskusi on vaja nii praegu kui ka tulevikus?

Tahan eraldi rõhutada, et olulised on ka niinimetatud pehmed oskused, näiteks kommunikatsioon, meeskonnatöö ja juhtimine. Samuti on olulised kohandumis- ja õppimisvõime ning erinevate oskuste ja teadmiste kombineerimine.

Kui oluline on TalTechi roll tööturul?

TalTechi roll tööturu tugevdamisel on väga oluline. Ülikooli eeliseks on tippkvaliteediga kaasaegne haridus, mis vastab tööturu vajadustele ja trendidele. TalTechi teadus- ja arendustegevus soodustab uute tehnoloogiate ja lahenduste sündi ning toetab nõnda majanduskasvu ning ühiskonna arengut.

Kokkuvõtvalt, TalTechi panus tööturule on mitmekülgne, kool pakub haridust, praktilisi kogemusi, teadustööd ja tuge ettevõtlusele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.