Päikesesüsteemi võimalik tulevik ilmutas end tuhandete valgusaastate kaugusel Amburi tähtkujus. Teadusportaal ScienceNews kirjutab, et seal tiirleb üks hiiglaslik Jupiteri sarnane planeet ümber valge kääbustähe. Teadlaste sõnutsi annab see avastus aimu, milliseks kujuneb meie päikesesüsteemi tulevik miljardite aastate pärast.
Valge kääbus on tähesüdamiku jäänus, mis kunagi meenutas päikest, selle mass on võrreldav Päikese omaga, samas kui selle maht on võrreldav Maa omaga.
2010. aastal möödus valge kääbus ühe palju kaugema tähe eest. Nagu suurendusklaas, painutas valge kääbuse gravitatsioon kaugema tähe valguskiiri nii, et need muutsid Maale koondudes kauge tähe sadu kordi heledamaks. Hiiglaslik planeet, mis tiirleb ümber valge kääbustähe, “suurendab” samuti kauge tähe valgust, andes nii teadmise, et selline planeet on olemas.
Aastatel 2015, 2016 ja 2018 suunasid Austraalia Hobarti Tasmaania ülikooli astrofüüsik Joshua Blackman ja tema kolleegid Hawaiil asuva Keck II teleskoobi ühele kaugele süsteemile, mis asub Maast umbes 5000 kuni 8000 valgusaasta kaugusel. Meeskond otsis hiiglasliku planeedi tähte, kuid ei näinud mitte midagi.
“Ootasime, et näeme päikesega sarnast tähte,” ütleb Blackman. “Ja nii me veetsime päris mitu aastat, et mõista, miks me seda otsitavat tähte Maalt ei näinud.”
Pärast seda, kui nad ei suutnud valgust tuvastada kohast, kus planeedi täht olema peaks, jõudis Blackmani meeskond järeldusele, et objekt ei saa olla tüüpiline täht nagu päike, mis on tuntud ka kui süsteemi põhitäht, mis genereerib energiat, muutes vesiniku enda keskel heeliumiks. Selle asemel peab täht olema midagi palju nõrgemat. Mikroläätsede andmed näitavad, et täht on umbes poole massiivsem kui päike, seega pole see objekt piisavalt massiivne, et olla neutrontäht või must auk. Kuid valge kääbustäht sobib “kaardile” suurepäraselt, teatavad teadlased 13. oktoobril ajakirjas Nature.
“Nad on hoolikalt välistanud muud võimalikud lääts-tähed – neutrontähed ja mustad augud, samuti süsteemi põhitähed ning muud võimalused,” ütleb California ülikooli astronoom Ben Zuckerman. Ta märgib, et valgete kääbuste ümber tiirlemas on üleüldse leitud vaid käputäis planeete.
Mis saab Maast?
Uus planeet on esimene omataoline, mis valge kääbuse ümber tiirleb ja sarnaneb nii massilt kui oma tähe kauguse poolest Jupiteriga. Blackmani meeskonna hinnangul on planeet üks kuni kaks korda massiivsem kui Jupiter ja asub tõenäoliselt 2,5 kuni 6 korda valgest kääbustähest kaugemal kui Maa päikesest. Võrdluseks: Jupiter on Päikesest 5,2 korda kaugemal kui Maa. Valge kääbus on Maast mõnevõrra suurem, mis tähendab, et planeet on palju suurem kui seda vastuvõttev täht.
Valge kääbus tekkis pärast päikese sarnase tähe laienemist punaseks hiiglaslikuks täheks. Seejärel väljutas “punane hiiglane” oma kihid, ja paljastas kuuma tuuma. See endine tuum ongi nüüd valge kääbustäht.
“Meie päike muutub umbes 7,8 miljardi aasta pärast valgeks kääbuseks, nii et uus avastus on nö ülevaade meie päikesesüsteemi tulevikust,” ütleb Blackman. Kui päikesest saab “punane hiiglane”, haarab see endasse ja hävitab oma sisemise planeedi, Merkuuri ja võib-olla ka Veenuse. Kuid Mars, Jupiter ja kaugemad planeedid peaksid ellu jääma.
Kuid mis saab Maast? Seda ei tea veel mitte keegi.