Murrang: James Webbi teleskoop jäädvustas esimest korda eksoplaneeti

James Webbi teleskoop võimaldab uusi planeete uurida täpsemalt kui kunagi varem.Foto: Shutterstock

James Webbi kosmoseteleskoop (JWST) on jäädvustanud oma esimese pildi eksoplaneedist ehk planeedist, mis asub väljaspool meie päikesesüsteemi.

Teleskoobi infrapunavaatlused eksoplaneedi HIP 65426 b kohta avaldati 1. septembril. Dokument ei ole veel vastavat eksperdihinnangut läbinud, kuid seda käsitleti NASA veebisaidi ajaveebis.

Tegemist on gaasihiiglasega

Noor planeet on “Super-Jupiter”, mis tähendab, et see on gaasihiiglane, mis on tunduvalt suurem kui Jupiter – tegelikult umbes kuus kuni kaheksa korda massiivsem. See tiirleb ümber A-tüüpi tähe, mis on umbes kaks korda suurem kui Päike ja asub Maast umbes 349 valgusaasta kaugusel Kentauruse tähtkujus.

“See on mitmel põhjusel oluline hetk,” ütles Santa Cruzi California ülikooli juhtivautor ja teadlane Aarynn Carter Live Science’ile. “Esiteks, see on esimene kord, kui oleme kunagi kujutanud planeeti, mis asub kaugemal kui 5 mikronit lainepikkust.

Võimsad teleskoobid loovad uusi võimalusi

Teadlased mõõdavad valguse lainepikkusi elektromagnetilises spektris mikronite või mikromeetrite abil. Infrapunavalguse lainepikkused on nähtava valguse omadest pikemad ja nende võimendused algavad 0,75 mikronist. 

Erinevalt teistest kosmoseteleskoobidest suudab JWST katta vahemikku 0,6–28 mikromeetrit. Võrdluseks: Hubble’i kosmoseteleskoop katab infrapunakiirgust ainult kuni 2,5 mikronini, samal ajal kui maapealsed teleskoobid maksimaalselt 2,2 mikronini. Nii et JWST annab astronoomidele palju laiema ülevaate objektidest, kui varem on olnud võimalik.

“Me suudame katta nende objektide valguse lainepikkuse kõik vahemikud ja saada seeläbi olulist lisainfot nende nende avastuste kohta – näiteks, milline on nende mass, temperatuur ja raadius,” ütles Carter. Selline üksikasjalik analüüs avaldatakse tulevikus, ütles ta.

Astronoomid vaatlesid HIP 65426 b-d seitsme filtri abil, millest igaüks võimaldab läbida infrapunavalguse teatud lainepikkust. Teleskoobi täpsus üllatas isegi neid.

“Teleskoop on tundlikum, kui ootasime, kuid see on ka väga stabiilne,” ütles Carter. Carteri töö näitas, et JWST on piisavalt võimas, et tuvastada väiksemaid eksoplaneete kui kunagi varem.

“Varem oleme piirdunud super-Jupiterite tuvastamisega, kuid nüüd on meil potentsiaali õigete ka Uraani ja Neptuuniga sarnaseid objekte pildistada,” lisas Carter.

Eksoplaneetide otsene pildistamine on keeruline, kuna planeedid lähevad tähe säras kergesti kaduma. JWST blokeerib helkimise, kasutades nii lähi-infrapunakaameral kui ka keskmise infrapuna-instrumendil plaati, mida nimetatakse koronagraafiks. HIP 65426 b tuvastati algselt 2017. aasta juulis valguse lühikeste infrapuna lainepikkuste juures, kasutades Euroopa Lõunaobservatooriumi VLT-teleskoopi Tšiilis, mida JWST abil lähemalt uurima hakati.

“Valisime selle tähe, kuna teadsime, et see on väljakujunenud planeet, mis on küps otseseks pildistamiseks ja on seega suurepärane esimene sihtmärk JWST koronagraafide testimiseks,” rääkis Sasha Hinkley, füüsika ja astronoomia osakonna dotsent Exeteri ülikoolis ja üks JWST varajase vabastamise teadusprogrammi juhtivteaduritest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.