Koroonapandeemia mitteametlikuks sümboliks kujunenud näomaskid on tegemas oma arengus suurt sammu edasi.
Materjaliuurija Yin Fang ja tema kolleegid tutvustasid materjalitehnoloogia väljaandes Matter oma uuest tehnoloogilist seadet, kus spetsiaalse elektroonikaga varustatud mask suudab tuvastada COVID-19 põhjustava viiruse SARS-CoV-2 ja ka teisi õhu kaudu levivaid viiruseid juba 10 minuti jooksul pärast kokkupuudet.
“Selle näomaski kergus ja kantavus võimaldavad kasutajatel seda samamoodi nagu varasemaidki maske igal ajal ja iga pool kanda,” ütles Fang Shanghai Tongji ülikoolist. “Sellele lisatud andur peaks toimima varajase hoiatussüsteemina, mille eesmärgiks on vältida suuri hingamisteede nakkushaiguste puhanguid,” lisas Shanghai.
Õhus levivad viirused võivad sattuda õhupiiskadesse, mida inimesed sisse ja välja hingavad. Hingamisteede haigusega nakatunud inimesed võivad rääkides, köhides ja aevastades väljutada tuhandeid viirust sisaldavaid piisakesi. Isegi need, kellel pole haigusnähte, võivad mõnikord olla viiruse edasikandjad. Näiteks SARS-CoV-2-ga nakatunud inimesed võivad hakata teisi nakatama vähemalt kaks kuni kolm päeva enne sümptomite ilmnemist Nii on viirustel uute inimeste nakatamisel sageli edumaa.
Fang ja tema kolleegid lõid spetsiaalse anduri, mis reageerib teatud viirusvalkude esinemisele õhus ja kinnitasid selle näomaski külge. Seejärel pritsis meeskond maskile tilgad, mis sisaldasid COVID-19, linnugrippi või seagrippi põhjustavate viiruste toodetud valke.
Andur suutis tuvastada vaid murdosa mikroliitrist nendest valkudest – köha võib sisaldada 10–80 korda rohkem. Kui patogeen tuvastati, saatis anduri-maski kombinatsioon teadlastele signaali, teavitades neid viiruse olemasolust.
Lõppkokkuvõttes võiks tulemuseks olla see, et teadlased saavad saadud informatsiooni põhjal saata teavitused maskikandja telefonile või muudesse seadmetesse. Meeskonna sõnul võivad tervishoiuteenuse osutajad ja rahvatervise ametnikud tulevasi pandeemiaid paremini ohjeldada, kui kombineerida seda tehnoloogiat tavapärasema testimisega.