Teadus ja tulevik

Noor teadlane leidis viisi, kuidas eemaldada mikroplasti veekogudest

Hollandi ülikooli teadlane leidis viisi, kuidas filtreerida veest mikroplasti. Foto: Shutterstock.

Hollandis asuva Groningeni ülikooli keemiatudeng Fionn Ferreira leiutas viisi, kuidas filtreerida veekogudest mikroplasti, kirjutab BBC.

Edukad katsed

Ferreira viis läbi üle tuhande katse, kuidas eemaldada veest alla 2-millimeetrise läbimõõduga plastosakesi. Katsete edukus oli 87 protsenti. Plasti eemaldamiseks kasutas Ferreira magnetit, mille külge plastiosakesed kleepusid.

Tema idee oli ühendada taimeõli ja roostepulber ning luua ferrofluid — vedelik, mis toimib magnetilise aine väikeste osakeste kandjana. Seda vedelikku kasutas Ferreira veest mikroplastiliste osakeste püüdmiseks ja ekstraheerimiseks.

Katsed viidi läbi kümne erinevat tüüpi plastiga — Ferreira kasutas näiteks PET-i ja PVA-d ning tegi rohkem kui 200 eraldi ekstraheerimist. Teadlane ehitas nähtava valguse spektromeetri, et mõõta katselahendustes ka mikroplasti täpset tihedust.

Varem on ferrofluide katsetatud kui võimalikku vahendit naftareostuste koristamiseks ookeanis pärast torujuhtmete või laevade lekkeid. Ferreira idee on ehitada aga ferrofluidil põhinev mikroplasti kogumissüsteem veepuhastus- ja kanalisatsioonirajatistesse.

Miljonites tonnides plasti

Inimesed tekitavad maailmas igal aastal hinnanguliselt 300 miljonit tonni plastjäätmeid ja vähemalt 10 miljonit tonni sellest satub ookeanidesse — piltliku võrdlusena üks prügiautotäis plasti minutis. 

Mikroplasti leidub meie rõivastes, kosmeetikas ja puhastusvahendites. Üks pesukord võib vabastada keskmiselt 700 000 mikroplastkiudu. Vähem kui millimeetri pikkused kiud jõuavad jõgedesse ja ookeanidesse, kus neid söövad kalad ja korallid. Lõpptulemusena satub mikroplast toiduahelasse, kahjustades mitte ainult keskkonda, vaid ka inimeste tervist.

Väikeste mõõtmetega mikroplastid läbivad vaevata filtreerimissüsteeme, mistõttu on nende kinnipüüdmine väga keeruline. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.