Hiljuti sai Tallinna Tehnikaülikool rõõmustava teate: riik eraldas seitsmeks aastaks seitse miljonit eurot kahele meie teadlaste juhitud tippkeskusele, millest üks keskendub energiatõhususele ja teine ringmajandusele. Fakt, et strateegilise mineraalse ja süsinikupõhise ressursi ringmajanduse tippkeskust juhib professor Riina Aav, on mitmete teadlaste sõnul juba iseenesest väga tugev kvaliteedimärk. Millised olid aga raha taotlemisel nende tippkeskuste eelised ja kui suuri pingutusi tuli teha, et riik oma õla tugevalt alla paneks?
Strateegilise mineraalse ja süsiniku-põhise ressursi ringmajanduse tippkeskuse suurem eesmärk on aidata lahendada või ületada mineraalsete ja süsinikul põhinevate toormete (taas)kasutusega seotud tehnoloogilisi probleeme; luua uusi materjalide töötlemise tehnoloogiaid, leida lahendusi keerukate tarneahelate paremaks majandamiseks ja taaskasutatavate materjalide kvaliteedi tagamiseks, samas hinnata ka tehnoloogiate ringmajandusse sobivust ja jätkusuutlikkust.
Professor Riina Aava juhtimisel hakkab ühise eesmärgi nimel tegutsema umbes 40 erineva taustaga Eesti teadlast. Neile lisandub viis Eesti ülikoolide välist nõuandva kogu liiget, nende hulgas suurettevõtte juht, rohepoliitikate nõunik ja mitu tunnustatud professorit. „Koos tööle hakkavate teadlaste uuringute tulemused võivad aidata märkimisväärselt kaasa kestlikule arengule ja ressursside tõhusamale kasutamisele üleilmses kontekstis,“ rõhutab Aav.
„Esitasime tippkeskuse taotluse jätkuna oma tegutsemisele meie ülikooli ringmajanduse tuumiklaboris. Viimane tekkis tänu initsiatiivgrupile, kuhu kuulusid teadlased eri valdkondadest – maa- ja keemiateadlased, keemiainsenerid ja majanduseksperdid –, kes soovisid panustada jätkusuutlikku Eesti majandusse,“ avaldab Aav. Justkui peegeldusena ühiskonnas toimuvale hakati ühiselt arutama ja võimalusi otsima, kuidas ülikool ja teadlased saaks veel enam kaasa aidata. Aava sõnul oli vastus lihtne – muidugi oma teadustöö kaudu, näiteks uusi tehnoloogiaid arendades.
„Saime aru, et valdkondadeülesel tegutsemisel on palju plusse. Oma põhitegevuse fokuseerimine ringmajandusele aitab meil enda vastavat kompetentsi arendada ülikoolis. See omakorda aitab tudengeid paremini koolitada, sest kui me laboris seda uurimistööd teeme ja oleme teaduskirjandusega kursis, siis oskame ka tudengitele paremini infot edastada,“ loetleb Aav.
Partneritelt ärikorralduse instituudist tuli infot, et ministeeriumid, kes töötavad välja riiklikke plaane, aga ka kohalikud omavalitsused ja äriettevõtted küsivad majandusteadlastelt nõu, kuid ainult majanduse põhjal uued tehnoloogiad ei sünni – vaja on kaasata inseneri- ja loodusteadlasi. „Hakkasime mõtlema – peame tegema üle-eestilise keskuse, kuhu ei kuuluks ainult Tallinna Tehnikaülikooli inimesed,“ räägib professor.
Aav usub, et üheks nende taotluse tugevuseks oligi see, et projekti raames laiendati tuumiklaboris olevat interdistsiplinaarset tiimi ehk suurendati erinevate teadusvaldkondade esindatust veelgi – nüüd juba regionaalselt. „Tõime Tartu Ülikoolist ja mujalt kompetentse juurde. Näiteks geoloogia instituudi teadlased Rutt Hints ja Veiko Karu on meilt ning lisaks liitus meiega riiklik üksus Eesti Geoloogiateenistus eesotsas Sirli Sipp Kulliga ja maateadlased Tartu Ülikoolist. Akadeemik Kalle Kirsimäe Tartust on ju väga nähtav ühiskonnas ja oma ala tipp,“ loetleb tippkeskuse juht.
Aava sõnul liiguti muudkui samm-sammult edasi. Täpselt nii, nagu ringmajandus näeb ette võimalikult tõhusalt kõige kasutamist, käib see piltlikult öeldes ka teadlaste kohta. Kui geoloogia- ja maavarade teadus keskendub mineraalsetele või anorgaanilistele ühenditele, oli Aava sõnul loogiline samm kutsuda tippkeskusesse Andres Trikkeli uurimisrühm, kus on aastaid tegeldud just anorgaanilisi aineid puudutavate tehnoloogiatega. „Edasi mõtlesime, et kui mineraalse toorme töörühm on olemas, siis üks oluline materjalide klass on igasugused bio-, puidu-, plastikmaterjalid ehk vajame ka süsinikupõhiste toormete töörühma. Mina olen orgaanilise keemia taustaga, lisaks liitusid voolukeemia nooremprofessor Maksim Ošeka ja Tartust professor Lauri Vares, viimane näiteks uurib biopõhiste plastide saamist ja puidu väärindamist,“ jätkab ta.
Ring aina laienes. Järgmisena lisandusid keemiatehnika ja tööstuskeemia valdkonnad – professor Sergei Preis on ekspert veepuhastuse tehnoloogiate alal ja väljapaistev nimi tööstuskeemia vallas on TalTechi juhtivteadur professor Margus Lopp, kelle labori juht Kristiina Kaldas hakkab koos Sergei Preisiga vedama tippkeskuse tööstussiirde töörühma.
„Vesi toormena ei saa kuidagi sellest ringist välja jääda,“ märgib Aav. „Vett aga puhastatakse keemiliste meetoditega. Mida teha nende jääkidega või kuidas neid kasutusele võtta? Selleks on vaja orgaanilise keemia ja ressursside väärindamise teadmisi.“
See keemiatehnoloogia valdkond on aga jälle seotud alusteadustega, et laboris välja töötatud tehnoloogiaid oleks võimalik n-ö suuremas skaalas edasi arendada. Selleks on omakorda vaja leida tööstuslikke partnereid. Seetõttu leiab tööstussiirde töörühmast ka TalTechi Virumaa kolledži uurimisrühmad eesotsas Allan Niidu ja Olga Pihliga. Lisaks suurtööstusele vajab arendamist ka väikeettevõtluse valdkond, mistõttu on tööstussiirde tiimis ka ettevõtlik elektrokeemik dr Ivar Kruusenberg oma uurimisrühmaga TÜ keemilise ja bioloogilise füüsika instituudist.
Lõpuks tuleb tehnoloogiad ka ühiskonda „viia“. „See tähendab, et meie – keemikud, maateadlased ja insenerid – peame suutma leida ühise keele ka majandusinimestega. Mängu tulevad ärikorraldus ja ringsed majandusmudelid, kus töörühma juhiks on Tarmo Kalvet, kes teab, kuidas suhelda ühiskonnaga – riigi ja omavalitsusasutuste, otsustajate ja loomulikult ka ettevõtjatega meie tehnoloogiate teemal.“
Tänu tippkeskusele oli võimalik luua võimalikult erinevate teadlaste ja kompetentside täisring, millel on potentsiaali viia tehnoloogiad ühiskonda. Tulemusteni läheb Aava sõnul siiski veel aega. „Oleme noor koostöörühm, kõik need inimesed tulid selle mõttega kaasa, et hakkame koos tegema. Praeguseks on vaid mõni üksik rühm teinud omavahel koostööd, seepärast pidasin väga oluliseks otsida ka häid väliseid nõuandjaid.“
Tänaseks on kokku lepitud nõustav kogu, kuhu kuulub kolm välismaist professorit: Peter Somfai Rootsist Lundi ülikoolist, Timothy Noël Hollandist Amsterdami ülikoolist ja Sachin M. Chavan Norrast Stavangeri ülikoolist. Lisaks kutsuti nõuandjaks Silmeti juht keemik Raivo Vasnu, kes esindab Euroopa üht strateegilisemat ettevõtet, mis toodab kõrge puhtusega haruldasi muldmetalle, mida on vaja magnetite ja kõikvõimalike elektrimootorite tootmiseks. Sõltumatuks liikmeks kutsuti ka kliimaministeeriumi nõunik Mihkel Krusberg, kes on Euroopa Liidu keskkonnapoliitika kujundaja ning ekspert ringmajanduse ja plastiku alal.
„Mul on tunne, et see meeskond omab väga suurt potentsiaali midagi ära teha. Ja arvan, et just see viiski lõpuks rahastuseni. Esimesed tulemused võiks ühiskonnale nähtavad olla 2025. aasta alguses, kui saame oma tööst juba põhjalikumalt rääkida,“ märgib Aav.
Artikkel ilmus esmakordselt TalTechi portaalis Trialoog.
Strateegilise mineraalse ja süsinikupõhise ressursi ringmajanduse tippkeskus
- Juht: TalTechi keemiaprofessor RIINA AAV
- Tippkeskus koondab loodus-, inseneri- ja majandusteadlasi TalTechist, Tartu Ülikoolist ning Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudist.
- Tippkeskusega on seotud ligi 40 teadlast, kes tegutsevad strateegilise mineraalse toorme, süsinikupõhise toorme, ringsete tehnoloogiate tööstussiirde ja ringmajanduse ärirakenduste ning modelleerimise analüüsi töörühmas.
- Teadlastele lisaks kuulub tippkeskusesse mitu välist nõuandjat, kellel kõigil on selles meeskonnas oluline roll. Koostööpartneriks on ka Eesti Geoloogiateenistus.
- Suur tulevikueesmärk: keskkonnasõbralikumalt ja vähemate kohalike ressurssidega hakkamasaamine, selleks lahenduste pakkumine ja uute tehnoloogiate väljatöötamine.
- Põhiülesanded: ühiselt eri valdkondade teadlastega leida lahendusi keerukate tarneahelate majandamiseks ja taaskasutatavate materjalide kvaliteedi tagamiseks. Ületada soovitakse mineraalsete ja süsinikul põhinevate toormetega seotud tehnoloogilisi probleeme.
- Esimestest tulemustest teavitatakse avalikkust 2025. aastal.