Euroopa Kosmoseagentuuri kolmeaastane uuring käsitleb satelliidipõhiste seiretehnoloogiate potentsiaali geoloogiliste ohtude tekitatavate riskide vähendamisel.
Euroopa Kosmoseagentuuriga sõlmitud lepingu jaoks moodustati konsortsium, kuhu kuuluvad maailma juhtiv mobiilse satelliitside kommunikatsiooniettevõte Inmarsat, üks Euroopa suurim sõltumatu teadusorganisatsioon SINTEF ja Norra ettevõtte Geonor. Leping on sõlmitud arendamaks looduskatastroofide eest varajase hoiatamise süsteemi.
Ülemaailmne katvus
Kasutades Inmarsati auhinnatud ülemaailmse L-riba satelliidivõrku, töötab konsortsium välja Internetiasjade (IoT) lahenduse, mis võib loodusõnnetuse korral anda varajasi hoiatusi ka kõige kaugematest kohtadest. Sellel uuel satcom-IoT-tehnoloogial on olemasolevate lahenduste ees kaks olulist eelist: ülemaailmne katvus ja turvalisus, mis muudab selle valitsuste jaoks ülimalt sobivaks.
SINTEFil on juba märkimisväärne asjatundlikkus asjade internetis ja geoloogiliste ohtudega on tegeletud uurimisprojektides, nagu KlimaDigital ja Klima 2050, juba mitmeid aastaid.
“Eesmärk on näidata turvalise satcom-IoT lahendust, mis toetab valitsust, et aidata vähendada geoloogiliste ohtude, nagu maalihked, laviinid ja üleujutused, riske,” ütles SINTEFi vanemteadur Ivan Depina.
“Inmarsati ainulaadne ülemaailmne leviala võimaldab meil paigaldada seireseadmeid kõikjale üle maailma, mis on ülioluline, et jälgida geoloogiliselt ohustatuid kaugeid ja ligipääsmatuid alasid.”
Turvaline ja pikaaegne lahendus
IoT-tehnoloogia tõhusus võimaldab jälgida pikka aega, ulatudes mitme aastani, nõudes samal ajal vaid vähest energiatarbimist ja hooldusvajadusi.
Inmarsati sideühendus on varustatud ka maailma juhtiva küberturvalisusega, mis on võtmetegur geoloogiliste ohtude seirelahenduste väljatöötamisel. Selle projekti jaoks töötatakse välja kõrgendatud turvalisusega IoT-lahendused.
Pilootprojekt Norras
“Meil on hea meel töötada SINTEFi ja Geonoriga selle Euroopa Kosmoseagentuuuri poolt toetatud projekti kallal,” ütles Inmarsati globaalse valitsuse strateegiliste programmide asepresident Nick Shave.
„Inmarsati jaoks on kesksel kohal ohutusteenuste pakkumine, mis on valitsustele turvalised ja usaldusväärsed. Norras võib igal aastal kogeda tuhandeid maalihkeid ja me oleme huvitatud sellest, et see pilootprojekt saaks inimeste turvalisust positiivselt mõjutada.”
IoT-lahendus on võimeline jälgima mitmesuguseid geoloogilisi ohte, nagu maalihked ja üleujutused. Norra pilootprojekt jälgib maalihkeid Trøndelagi piirkonnas Kesk-Norras, mis on sellele piirkonnale iseloomulike topograafiliste, hüdroloogiliste ja meteoroloogiliste tingimuste tõttu väga vastuvõtlik erinevat tüüpi geoloogiliste ohtude tekkeks.