Senisest tõhusamate uut tüüpi päikesepaneelide abiga püstitati tootlikkuse maailmarekord

Kahepoolne paneel neelab otsese sissetuleva valguse ning lisaks kasutab ära ka maapinna peegeldust tuleva valguse, mis aitab kaasa täiendavale 30 protsendile elektritootmisele.Foto: Shutterstock

Austraalia rahvusülikooli (ANU) teadlased on lasertöötlust kasutades tootnud senisest veel tõhusamat tüüpi päikesepaneelid ja nende abiga on püstitatud juba ka üks uus maailmarekord.

Uut sorti päikesepaneelid on kahepoolsed, mis tähendab, et nii elemendi esi- kui ka tagakülg toodavad energiat.

Uurimistööd vedanud dr Kean Chern Fong ütles, et niinimetatud kahepoolsed päikesepaneelid ületavad kergesti ühepoolsete päikesepatareide jõudluse.

“Oleme välja töötanud selle, mida nimetaksin tõeliseks kahepoolseks päikesepatareiks, kuna seadme mõlemal poolel on peaaegu sama suur energiatootmisvõimsus,” ütles dr Fong.

Ta selgitas, et kahepoolne paneel neelab otsese sissetuleva valguse ning lisaks kasutab ära ka maapinna peegeldust tuleva valguse, mis aitab toota täiendavalt umbes 30 protsenti elektrit.

Kindel on, et kahepoolsed päikesepaneelid muutuvad üha olulisemaks ja võib eeldada, et järgmise viie aasta jooksul tõuseb nende turuosa üle 50 protsendi.

“Meie töö näitab selle tehnoloogia uskumatuid võimeid,” kommenteeris dr Fong.

Paneelide valmistamiseks kasutati spetsiifilist tehnoloogiat

“Lokaalse elektrijuhtivuse suurendamiseks kasutati laseraktivatsiooni,” ütles juhtivteadur dr Marco Ernst ning lisas, et see on madalate kuludega, tööstusesse sobiv protsess päikesepaneelide tõhususe suurendamiseks. See võimaldas uurimisrühmal tõhustada paneeli pealmise külje konversiooni efektiivsust 24,3%  võrra ja tagumise konversiooni efektiivsust 23,4% võrra.

“Selline jõudlus kujutab endast efektiivse väljundvõimsuse kasvu ligikaudu 29 protsenti, mis ületab tublisti ühepoolse ränil põhineva päikesepaneeli jõudlust,” sõnas dr Ernst ja tõi välja, et see on laseraktivatsiooni abil toodetud päikesepaneelide maailmarekord.

Uurimustööd on toetanud Austraalia valitsus Austraalia taastuvenergiaagentuuri (ARENA) ja Austraalia täiustatud fotogalvaanika keskuse (ACAP) kaudu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.