Sel kevadel lõppes TalTechi E-riigi tehnoloogia ja teenuste õppekava ning Strathmore’i Ülikooli majandusteaduskonna kolme aasta pikkune koostööprojekt, mis keskendus Keenia e-valitsemise algatuste tugevdamisele, edendades digipädevusi, soodustades demokraatiat ja digitaalse valitsemise kultuuri. Projekti aitas ellu viia ESTDEV.
Koostöös TalTechiga töötasid Strathmore’i Ülikooli õppejõud välja õppekava e-valitsemises ja digimuutuste juhtimises, tuginedes Eesti edukatele reformidele ja parimatele tavadele. Koolitusprogrammides said õppejõud ja riigiametnikud olulised oskused ning õppereis Eestisse soodustas teadmiste vahetust.
Projekti koordinaatori Engel-Mari Mölderi sõnul oli pika projekti kõige suurem eesmärk lahendada peamised väljakutsed, nagu info jagamisega seotud takistused ja kõrgelt kvalifitseeritud IKT-spetsialistide puudus. See tähendas, et meil tuli anda Strathmore’i Ülikooli õppejõududele teadmised ja võimekused, et nad saaksid ise avada oma ülikooli E-riigi õppekava. „Selle me saavutasime ning lisaks töötasime välja kaks e-kursust, mille abil on ülikoolil võimalik paindlikult välja koolitada avaliku sektori töötajaid,“ lisas Mölder.
Pikaaegne kogemus e-valitsemises
TalTechi E-riigi magistrikava juht ning õppejõud Ingrid Pappel märkis, et selle algatuse võimaldas ellu kutsuda ülikooli kogemus e-valitsemise tehnoloogiates ja teenustes, mis on kujunenud pikaajalisest koostööst avaliku sektori ja IT-ettevõtetega. „Aastate jooksul on TalTech korraldanud mitmesuguseid koolitusprogramme ja ühisseminare, eriti suunatuna Aafrika Liidu riikidele,“ rääkis Pappel. Ta lisas, et märkimisväärsed tegevused hõlmavad Eesti Välisministeeriumi rahastatud e-valitsemise töötubasid ja praktilisi töötubasid väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele Alžeerias.
Koostöö peamised aspektid hõlmavad e-valitsemise ja digipädevuste analüüsi, digipädevuste ja muutuste õppekava loomist, ühiste koolitusprogrammide korraldamist e-valitsemises, ajakirjanike koolitusprogrammi korraldamist digipädevuste ja e-valitsemise alal ning õpetajate, teadlaste ja üliõpilaste vahetust e-valitsemise valdkonna õpingute ja uurimistöö jaoks.
Pappel toonitas, et Keenia panustab praegu palju digipädevuste arendamisse, et levitada digioskuste teadmisi võimalikult laiale sihtgrupile. Oluline on märkida, et Keenias on väga suur noorte osakaal, kellel on suurepärane potentsiaal e-riigi võimaluste väljaarendamiseks. „Just noortele suunatud tegevuste abil saame suurendada teadlikkust e-valitsemisest, tõsta digitaalset kirjaoskust ja suunata Keenias ühiskondlikke muutusi,“ rääkis Ingrid Pappel.