Tallinna Tehnikaülikool kutsub taas kõiki teadushuvilisi osa saama Teadlaste ööst, kus avatakse mitmed põnevad laborid ning töötoad. TalTechi Teadlaste öö peakorraldaja Epp Joala avaldab, mida tänavuselt ürituselt oodata.
27. septembril on nii noored kui ka täiskasvanud oodatud tutvuma inseneeria, IT, loodusteaduste ja majanduse valdkondadega. TalTechi Teadlaste öö peakorraldaja Epp Joala sõnul ootavad osalejaid rohkem kui 70 erinevat tegevust, mis hõlmavad nii praktilisi töötubasid kui ka loenguid ja teaduskatseid.
“Teadlaste öö on unikaalne võimalus tuua teadus inimestele lähemale. Kõik saavad oma käega proovida, kuidas teadus töötab, ja avastada selle võlu,” selgitab Joala. Eelmisel aastal oli huvi tohutu, üritust külastas ligi 2000 inimest ning töötubades osalejad olid väga entusiastlikud, olgu selleks siis lapsed või täiskasvanud.
Populaarsed töötoad täituvad vaid minutitega
Varasemalt on suurimat huvi pakkunud jäätise valmistamise töötuba, kosmoseteemalised loengud ning praktilised töötoad, kus saab midagi ise valmis meisterdada. “Sel aastal saab näiteks ehitada ralliroboti, Camera obscura, miniventilaatori, laavalambi või sidrunipatarei. Loomulikult on välgu ja paugu töötuba alati rahvast täis ning orgaanilise keemia laborites tehakse eriti põnevaid katseid,” loetleb Joala.
IT-valdkonnas on olnud suurt populaarsust kogunud AR-prillide labor ja TEMI-robotid, mis on ka sellel aastal huvilistele väljas – avatud on lausa robotite loomaaed. Päikeseenergeetika ja robootika töötoad meelitavad alati osalejaid, kuna pakuvad praktilisi ja innovaatilisi lahendusi tuleviku tehnoloogiate kohta.
Teadust tehakse üle Eesti
Teadlaste ööl avaneb võimalus külastada laboreid mitte ainult TalTechi Mustamäe linnakus, vaid ka ülikooli kolledžites üle Eesti. Tartus saab näha 3D-printimist ja droonilaborit, samuti tutvuda side- ja elektroonikatehnikaga. Ida-Virumaal toimuvas programmis on kavas teadusteater ja katapuldiga raketi valmistamine, samuti roboti- ja tarkade seadmete tutvustamine.
“TalTechi Mustamäe linnakus toimub õhtu jooksul 36 tegevust, paljud neist korduvad, nii et huvilised saavad osaleda mitmetes töötubades ja loengutes,” räägib Joala. Ta rõhutab, et sel aastal on kavas mitmed üllatused, mistõttu tasub kohale tulla veidi varem ja uudistada ka ülikooli peamaja fuajeed.
Eestlased on teadushuvilised
Joala kinnitas, et eestlased on uudishimulikud ja tahavad uusi asju katsetada. „Eelmisel aastal täitusid töötubade kohad kiirelt ja osad broneeriti juba enne ürituse algust täis. Sel aastal on olukord sarnane – mõned töötoad said täis juba registreerimise avamise päeval,“ räägib Joala. Kuid ta lisab, et tegevusi jagub kõigile, sõltumata sellest, kas osaletakse laborites, töötubades või teadusmälumängus.
Teadlaste öö sai alguse umbes 20 aastat tagasi Teaduskeskuse AHHAA eestvedamisel. Kuigi AHHAA on festivali kesksest korraldamisest loobunud, korraldavad entusiastlikud asutused üritust edasi. Nii on ka TalTech võtnud Teadlaste öö oma programmidesse, pakkudes sellega laiemale publikule võimalust teadusega tutvust teha. “Teadlaste öö on kindlasti üks aasta oodatuimaid sündmusi meie teadushuviliste seas,” kinnitab Joala.
TalTechi Teadlaste öö programm ja registreerumine: www.taltech.ee/teadlasteöö