Kindlalt kahe jalaga maas seisab oma teadustöös TalTechi inseneriteaduskonna elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi juhtivteadur, jõuelektroonika uurimisrühma juht, akadeemik ja nüüd ka TalTechi aasta teadlane Dmitri Vinnikov.
Eelmisel aastal sai Vinnikov valmis teadustöö, mille sisu on kokkuvõtvalt rohepöörde vaimust kantud tehnoloogiate täiustamine ning nende ühiskonnale n-ö käegakatsutavamaks muutmine. See puudutab näiteks uuendusi pooljuhtide, muundurite ja teiste seadmete tehnoloogias, et taastuvenergiat saaks edaspidi tõhusamalt kasutusele võtta.
“2022. aasta oli uute väljakutsete ja võimaluste aasta,” tunnistab teadlane, kelle sõnul tehti koostööd nii Eestis kui ka kaugetes riikides.
Huvi TalTechi lahenduste vastu suureneb
“Mul on väga hea meel näha, et enamikku meie uurimisrühma uudsetest tehnoloogiatest arendavad ja katsetavad noored teadlased – meie doktorandid ja järeldoktorid. 2022. aastal said diplomid kätte kaks värsket doktorit, kes leidsid oma koha Eesti tööstuses ja teaduses, varustades Eesti kõrgtehnoloogia kogukonda kõrgelt kvalifitseeritud spetsialistidega,” räägib Vinnikov lõppenud teadusaastast.
“Meie lõpetajaid võib leida nii mõnestki Eesti juhtivast kõrgtehnoloogiat arendavast ettevõttest,” rõõmustab ta. Lisaks on näha kogu Euroopa Liidus kasvavat huvi TalTechi uudsete lahenduste vastu, seda nii tööstuses kui ka akadeemilistes ringkondades.
Akadeemikut kiidavad ka tema kolleegid. TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi vanemteadur Tanel Jalakase sõnul seisneb Vinnikovi teadustöö headus selle ilmses kasus ühiskonnale ja võimalustes seda rakendada otseselt igapäevases elus.
“Dmitri Vinnikovi viimaste aastate töö on suunatud uute jõuelektrooniliste muundurite ja süsteemide loomisele, mis ühendaks päikesepaneele, elektrituulikuid, kütuseelemente ja akusalvesteid elektrivõrguga,” selgitab Jalakas ja lisab, et need on tehnoloogiad, mis võimaldavad laadida elektrisõidukeid, lubavad energiavoogude juhtimist kodumajapidamistes ja aitavad luua kodudesse alalisvoolu energiavõrke.
Vinnikov on saavutanud oma teadustöös tulemused, et seda kõike teha odavamalt, töökindlamalt ja väiksemate kadudega kui seniste seadmete ja tehnoloogiatega.
“Tegemist on seadmetega, mis teevad rohepöörde praktiliselt ja mõistlike kuludega teostatavaks,” lisab Tanel Jalakas.
Tunnustatud jõuelektroonika ekspert
Dmitri Vinnikov on viimased 20 aastat aktiivselt tegelenud erinevate võimsustasemete ning rakendustega tööstuspõhiste jõuelektrooniliste süsteemide arendamisega. Tema põhilisteks uurimisvaldkondadeks on uudsete alalispingemuundurite skeemilahenduste süntees ja eksperimentaalne uurimine sellistele nõudlikele aladele nagu taastuvenergeetika, elektertransport, telekommunikatsioon ja lennundus.
Vinnikov on rahvusvaheliselt tunnustatud jõuelektroonika ekspert ja leiutaja, kes on andnud olulise panuse taastuvenergeetikas kasutatavate uudsete jõupooljuhtmuundurite uurimisele, arendamisele, väljatöötamisele ja kommertsialiseerimisele.
Aastatel 2009−2022 kaitsti Vinnikovi juhendamisel edukalt 12 doktoritööd; tema publitseeritud teadustööde koguarv on üle 400.
Eelmise aasta juunist koordineerib Vinnikov Tallinna Tehnikaülikooli ja CERNi (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire ehk Euroopa Tuumauuringute Organisatsioon) teaduskoostööd ning esindab TalTechi Eesti CERNi nõukogus.
Tehnikaülikooli aasta teadlase tiitel antakse teadlasele, kellel on silmapaistvad saavutused teadustöös, teadus- ja arendusprojektide juhtimisel, doktoritööde juhendamisel ja teadussaavutuste publitseerimisel kõrgetasemelistes teadusajakirjades.
Artikkel ilmus esmakordselt Tallinna Tehnikaülikooli ajakirjas Mente et Manu 2023. aasta märtsis.