Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) teadlased alustasid mullu oktoobris uurimistööd, mille tulemusena õnnestus neil vähendada põhjavee looduslikku radioaktiivsust.
TalTechist olid projektiga seotud teadlased Anna Goi ja Juri Bolobajev, kes arendasid välja kaasaegse tehnoloogia joogivee puhastamiseks. Väljatöötatud lahendust hakatakse katsetama AS Viimsi Vesi veepuhastusjaama pilootseadmel.
Enne pilootseadet oli prototüüp
Enne koostööd Viimsi Veega tegid teadlased kaasaegse tehnoloogia katsetamiseks TalTechis prototüübi, mille peal uuriti oksüdatsiooni ja filtratsiooni kasutades erinevaid filtermaterjale.
Prototüüp saadi ülikoolis tööle ning see töötas järjest 24 tundi ning 7 päeva nädalas, mis võimaldas optimeerida kasutatava mangaandioksiidi kogust, uurida radionukliidide eemaldamise mehhanismi ja valida sobilikku filtermaterjali ning pikendada selle eluiga, valides sobiva puhastuskemikaali ja meetodi.
Projekti järgmise etapina oli vaja katsetada tehnoloogiat suurema vee tootlikkusega pilootseadmel.
Anna Goi jäi teadustöö tulemusega rahule, kuna väiksema veetootlikkusega prototüüp on oma eesmärgi täitnud. “Vee keemiline koostis on unikaalne ja tavaliselt ei piirdu ainult radioaktiivsete ainete kõrgenenud sisaldusega. See omakorda määrab tehnoloogia, mida on vaja eelnevalt optimeerida ja vajadusel modifitseerida, valides kaasaegseid kemikaale ja materjale,” lausus ta.
“Eelkatsetused väiksema tootlikkusega prototüübil võimaldavad oluliselt vähendada töötluskulusid ja nõuavad lühemat aprobeerimisaega. Tööstustehnoloogia juurutamine ilma eelneva katsetuseta võib viia efektiivsuse vähenemiseni ja isegi valitud meetodi läbikukkumiseni. See tõstab omakorda oluliselt töötluskulusid ja viib tihti keerukate olukordadeni, näiteks töötlusprotsessi asendusele või modifitseerimisele tehnoloogilises skeemis,” sõnas teadlane.
Projekti eesmärgi ja oodatud tulemustega saab tutvuda ka allolevas videos.
Põhjavesi on looduslikult radioaktiivne
Terviseameti andmetel on Põhja-Eestis 190 000 inimest, kes tarbivad põhjavett, mille looduslik radioaktiivsus on 2-6 korda kõrgem tasemest, mis on kehtestatud sotsiaalministri määrusega.
Sama probleem puudutab ka mitmeid teisi Euroopa Liidu liikmesriike. Sügava põhjaveekihi vesi on maapinnalt tuleneva reostuse eest on hästi kaitstud, aga sisaldab see looduslikke radionukliide.
Projekti rahastati Euroopa Liidu LIFE16 programmi teadusprojektist ALCHEMIA (ENV/ES/000437), mille eesmärk on kulu- ja energiatõhusa tehnoloogia väljaarendamine joogivee loodusliku radioaktiivsuse vähendamiseks.
Uus tehnoloogia põhineb mangaandioksiidi abil radioaktiivsete ainete ning raua- ja mangaanisisalduse vähendamises. Tehnoloogia vähendab nende ainete hulka, muutes joogivee kvaliteetsemaks.
Lisaks TalTechile ja AS Viimsi Vesi, mis edastab katsetusplatvormi, on teadustööga seotud ka Tartu Ülikooli füüsika instituut, mis tegeleb kiirgusohtu põhjustavate radionukliidide mõõtmisega vees.
Projekti raames toimub ka oskusteabe ülekanne ja kogemuse vahetus Eesti ja Hispaania (Fundación CARTIF – Spanish Technology Center, CIESOL – Solar Energy Research Centre ja DIPALME – Diputaión de Almería) partnerite vahel.