Teadus ja tulevik

TalTechi tudengisatelliiti Hämarik kandva raketi Vega start on plaanitud 2. septembri varahommikusse

Raketi start lükati ebasobivate ilmastikuolude tõttu edasi

Foto: Shutterstock

Uuendatud: TalTechi tudengisaliiti Hämarik kandva raketi Vega start on ebasobivate ilmastikuolude tõttu edasi lükatud. Lisainfot leiab TalTechi satelliidiprogrammi Facebooki lehelt ja Arianespace’i kodulehelt.

Rakett Vega pardal on TalTechi tudengite ning AS Dateli koostöös valminud teine tudengisatelliit Hämarik.

Esimene TalTechi tudengisatelliit Koit startis eelmise aasta 5. juulil raketiga Venemaalt. Koit ja Hämarik on 1U kuubik-satelliidid (10 * 10 * 10 cm).

Satelliidi Hämarik tiimi juhi Rauno Gordoni sõnul võib ilm ka seekord starti edasi lükata – tuulte ennustus ei ole kõige parem Kourou’s ning samuti võib segada orkaan Korea poolsaare lähedal, kus asub raketi jaoks oluline antenn.

Ta lisab: „Kui ilm on hea ja start toimub, siis tudengisatelliidi tiim alustab oma kommentaaridega ülekannet kell 04:30, seda saab jälgida Zoomi keskkonnas. Samal ajal saab jälgida Arianespace’i otseülekannet Vega raketi stardist.“

Koit ja Hämarik on ehitatud Maa vaatlemiseks kosmosest – satelliidid teevad pilte ja videoid, mille abil saab jälgida sündmusi, kaardistada Maad ja jälgida taimkatte elu.

Satelliitidel on kaks kaugseire kaamerat, millest üks teeb värvipildi (RGB) ja teine lähi-infrapunase (NIR) pildi. Nende abil saab näiteks analüüsida metsade ja põldude elujõulisust või merekeskkonna kvaliteeti nii ajas kui ruumis.

Urmas Kõlli AS Datelist kinnitas: “Kasutame täna meie majanduses ära vaid murdosa kosmosevaldkonna võimalustest. AS Datel on viimastel aastatel panustanud Maa kaugseire teemalistesse arendusprojektidesse. Tunnustus TalTechile selle eest, et Eestis pealekasvav inseneride põlvkond on kosmosetehnoloogiatega kursis järjest rohkem ja rohkem, praktiliselt “sina peal”.“

Tallinna Tehnikaülikooli satelliidiprogramm sai alguse 2014. aastal. Satelliidiprogramm hõlmab kogu TalTechi, see on rahvusvaheline ja interdistsiplinaarne initsiatiiv, millesse on panustanud teadus- ja ettevõtluspartnerid nii Eestist kui ka välismaalt.

Satelliidi arendus- ja alamsüsteemide testimine toimus aastatel 2016-2018. Satelliidid Koit ja Hämarik valmisid 2019. aastal ning Koit lennutati orbiidile 5. juulil 2019. Peale seda testiti Hämarikku uuesti, näiteks tehti ka vibratsiooni- ja löögikatseid ning selle tulemusel muudeti komponente ja alamsüsteeme töökindlamaks.

Satelliidiprogrammis on kuue aasta jooksul kaasa löönud üle 150 tudengi, kes kõik on saanud kogemusi erinevates valdkondades.

TalTechi satelliidiprogrammi toetavad AS Datel, AS Telegrupp, Mediq Eesti OÜ, Lennuliiklusteeninduse AS, AS CGI Eesti, Stoneridge Electronics AS ja Madis Kaal. Programmi koostööpartnerid on IB Krates OÜ, KBFI, Tartu Ülikooli Tõravere Observatoorium, PERH, Brandner PCB OÜ, Satrian Aerospace OÜ, Radius Space OÜ.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.