Küsimus, kas Marsil leidub aktiivseid vulkaane, on teadlasi vaevanud juba pikalt. Kui varem arvati, et aktiivsed vulkaanid purskasid nn punasel planeedil umbes 200 miljonit aastat tagasi, siis värskemad avastused tõestavad, et midagi toimub Marsi pinnal ka praegu, kirjutab Science News Explores.
InSight on tuvastanud enam kui 1300 marsivärinat
Nimelt on teadlased avastanud mitmeid nn marsivärinaid (mitte maavärinaid), mis on tingitud planeedi pinna all liikuvast magmast. See tähendaks, et planeedil asuvad vulkaanid on endiselt aktiivsed, mis erineb suuresti varem teatud faktidest.
Nelja aasta jooksul on NASA poolt Marsile saadetud maandur InSight tuvastanud enam kui 1300 marsivärinat, millest suur osa on pärit ühest ja samast piirkonnast, mida teatakse Cerberus Fossae nime all. Teadlased olid sellest avastusest väga üllatunud, kuna varasemad uuringud on tõdenud, et värinad võivad olla põhjustatud planeedi pinna aeglasest jahtumisest ja kahanemisest.
Niisiis tähendab uus avastus, et Marsi pinna all leidub magmat, mis voolab kümnete kilomeetrite sügavusel ning värinaid põhjustab. Seega pole Marsi puhul sugugi tegemist nn geoloogiliselt surnud, vaid vägagi aktiivse planeediga.
NASA sond läheb peagi pensionile
Siiski on teadlastel punase planeedi kohta veel väga palju õppida ja uurida. Kahjuks pole seda aga võimalik teha enam InSight maanduri abil, sest Marsil esinevad tormid on maanduri niivõrd paksu tolmukihi alla matnud, et seade ei saa enam päikeseenergiat kasutada ja akusid laadida. Seega pole tal võimalik peagi enam vajalikku informatsiooni Maale edastada.
Siiski on InSightil ka töötamise lõppfaasis meile nii mõndagi varuks olnud: nimelt teatasid teadlased, et maandur fikseeris eelmisel aastal kaks tohutu suurt kokkupõrget meteoriidiga, mis Marsile langesid.
Samuti on InSight jaganud vastuseid ka selle kohta, kuhu kadus Marsilt vesi või millest Marsi pind täpsemalt koosneb. Seega ei jätku teadustöö Marsi olemuse ja elu võimalikkuse kohta veel nii pea.