Teadlased kahtlevad: kas Marsilt ei ole siiski vett leitud?

2018. aastal teadlaste leid veest Marsil on seatud uute uurimisrühmade poolt kahtluse alla.Foto: Shutterstock

“Otsige vett!” on pikka aega olnud teadlaste mantra, kes otsivad elu väljaspool Maad. Lõppude lõpuks on ainus teadaolev eluhäll kosmoses vesine planeet, mida nimetame koduks. Lisaks on viimastel aastatel räägitud ka vee leidmisest Marsil. Kuid, aina rohkem on leitud tõendeid, mis viitavad sellele, et potentsiaalne vee avastamine Marsil ei pruugi olla nii kindel, teatasid teadlased 26. septembril ajakirjas Nature Astronomy.

2018. aastal teatasid teadlased Marsi lõunapooluse lähedalt suure maa-aluse järve avastamisest. See leid õhutas elevust selle üle, et lõpuks leitakse maaväline maailm, kus võiks elu võimalik olla.

Kaks uurimisrühma on pannud leiu kahtluse alla

Kuid teadlased on sellest ajast peale teinud uurinud, kas see avastus on ikka tõene. 2021. aastal väitis üks uurimisrühm, et teadlaste täheldatud tugevate radarisignaalide põhjuseks võivad olla pigem savimineraalid ja külmutatud soolveed, mitte vedel vesi, millest seni on räägitud. Marsi ümber tiirlev kosmoselaev kiirgab raadiolaineid punase planeedi suunas ning mõõdab peegeldunud lainete ajastust ja intensiivsust, et järeldada, mis on Marsi pinna all tegelikult peidus ning kas see võiks soodustada elu võimalikkust.

Ja nüüd on ka teine ​​meeskond näidanud, et tavalised kivi- ja jääkihid võivad tekitada palju samu radarisignaale, mida varem omistati veele. Cornelli Ülikooli teadlane Dan Lalich ja tema kolleegid arvutasid välja, kuidas lamedad aluspõhja, veejää ja süsinikdioksiidijää kihid, mida Marsil on teadaolevalt palju, peegeldavad raadiolaineid. “See oli üsna lihtne analüüs,” ütleb Lalich.

Teadlased siiski ei välista, et Marsil võib siiski vett leiduda

Teadlased leidsid, et nad suudavad reprodutseerida mõningaid anomaalselt tugevaid radarisignaale, mis arvatakse olevat tingitud vedelast veest. Erinevate kivi- ja jääkihtide üksikud radarisignaalid liidetakse kokku, kui kihid on teatud paksusega, ütleb Lalich. See annab tugevama signaali, mille seejärel kosmoselaeva instrumendid võtavad. Kuid need instrumendid ei suuda alati teha vahet ühest kihist lähtuva raadiolaine ja mitme kihi tulemusel, ütleb ta. “Nad näevad radarile välja nagu üks peegeldus.

Need tulemused siiski ei välista vedelat vett Marsil, tunnistavad Lalich ja tema kolleegid. “See lihtsalt ütleb, et on muid võimalusi,” ütleb ta.

Uus leid on “usutav stsenaarium”, ütleb Aditya Khuller, Tempe’i Arizona osariigi ülikooli planeediteadlane, kes ei osalenud uuringus. Seni, kuni teadlased saavad Punaselt Planeedilt palju rohkem andmeid, on raske teada, kas vedel vesi Marsil tõesti eksisteerib, ütleb Khuller. “Praegu on oluline olla avatud meelega.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.