Teadlased katsetavad nutikella, mida laetakse inimese liikumisest

Surrey ülikooli teadlased on otsustanud lüüa kaks kärbest ühe hoobiga.Shutterstock

Kasutuskõlbmatuid elektroonikaseadmeid ehk e-jäätmeid jõuab üle kogu maailma ringlusse liiga vähe, mistõttu jõuab suur osa seadmetest prügimäele. Surrey ülikooli teadlased aga on otsustanud lüüa kaks kärbest ühe hoobiga – nimelt katsetatakse seadet, mis on valmistatud ümbertöödeldud materjalidest ning mida ei lae elekter, vaid inimene ise.

Seade salvrätikutest ja plasttopsidest

Surrey ülikooli kõrgtehnoloogia instituudi projektijuhi ja teaduri dr Bhaskar Dudemi sõnul puuduvad meie planeedil vajalikud ressursid nii suures mastaabis nutiseadmete järjepidevaks tootmiseks, kirjutab portaal Inceptive Mind.

“Meie uuring näitab, et on olemas reaalne võimalus jätkusuutliku tehnoloogia loomiseks, mis töötab meie ehk seadmete kasutajate elektrienergial,” ütles ta.

Ülikooli teadlased ongi nüüd valmis saanud uuendusliku randmeseadme esimese prototüübi, mis on täies ulatuses valmistatud pabersalvrätikutest ja kasutatud plasttopsidest – nendest on omakorda valmistatud triboelektrilised nanogeneraatorid (TENG), mis suudavad muuta mehaanilise energia elektriks.

Elektrienergia inimesest endast

Ent kuidas seade ikkagi oma elektrienergia saab? Nimelt tekib elekter materjalidest, mis üksteisega kokku puutuvad ning mis kasutavad seejärel nende vahel tekkinud staatilist laengut, et koguda inimese liikumisprotsessi kaudu elektrienergiat. Seda protsessi nimetatakse emakeeles elektrostaatiliseks induktsiooniks.

Kui teadlaste esimeseks ülesandeks oligi panna seade ise elektrienergiat koguma, siis järgmises etapis “õpetati” see morsekoodi edastama. Edasiseks sammuks on töötada välja 9-segmendiline klaviatuur, mis oleks ühendatud Arduino kontrolleriga ning kuvaks klaviatuuri arvutiekraanile.

Teadlaste hinnangul annab nende loodud tehnoloogiat kasutada tulevikus edukalt näiteks nutikellade ja muude kantavate seadmete väljatöötamisel. Arvatakse, et Surrey ülikooli meeskonna poolt loodud uuenduslikku seadet ootab suur tulevik, seda eeskätt meditsiini-, tarbija- ja turvasektoris.

Surrey ülikooli kõrgtehnoloogia instituudi prof Ravi Silva sõnul on instituudi põhiülesandeks aidata luua maailma, kus puhas energia oleks kõigile kättesaadav.

“Meie tehnoloogia aitab seda missiooni edasi viia ning oleme omalt poolt valmis koostööd tegema, et tagada loodud tehnoloogia täielik potentsiaal,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.