Teadlased selgitavad, mida tähendab Marsilt leitud ukseava

Foto: NASA

NASA kulgur Curiosity klõpsas hiljuti Marsil uued pildid, millest ühel on näha ukse moodi avaust. Pilt on tõstatanud palju küsimusi, kuid omapärase moodustise taga ei ole teadlaste sõnul tegelikult maaväline elu.

Suurbritannia ülikooli Imperial College London teadlane professor Sanjeev Gupta kinnitas meediale, et tegemist on tavalise kivimoodustisega, mis on tekkinud looduslikke protsesside tulemusena. “Sellised praod on Marsil tavalised ning tegemist on täiesti loomuliku geoloogilise protsessiga, mis leiab aset ka Maal.”

Foto jätab petliku mulje nagu oleks ukseava suur, kuid tegelikult on see vaid 30-45 sentimeetri kõrgune.

Algselt spekuleeriti, et lõhe põhjuseks võivad olla maavärinad (marsivärinad), aga teadlaste sõnul ei ole see tõenäoline. Pragusid on näha terve kaljuseina ulatuses ja nende tekkepõhjuseks on tõenäoliselt erosioon.

Teadlaste sõnul on pildilt näha, et kaljupind koosneb kihtidest, mis võisid moodustuda kuni nelja miljardi aasta eest jõesängis või tuulisel düünil. Kui nõrgemad kihid kuluvad, tekivad praod ning kui ühte kohta tekib mitu pragu korraga, võivad tekkida ka sellised augud, kust on lahti tulnud suurem tükk kivimit.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.