Teadlased töötasid välja bakteriaalsed tellised, mida saab kasutada Marsil maja ehitamiseks

Teadlaste meeskond lõi "kosmosetellised", kasutades Marsi pinnasega sarnast materjali.Foto: Nitin Gupta.

NASA ennustab 2030. aastat, millal astutakse esimesed sammud Marsil. SpaceX-i tegevjuht Elon Musk säutsus Twitteris hiljuti lihtsa “2029”, et anda märku tema optimistlikust prognoosist. Aastaks 2050 usub Musk isegi, et punasel planeedil eksisteerib ühe miljoni elanikuga linn.

Enne kõike seda on mõistagi vajalik välja selgitada, kuidas ja kus täpsemalt elama hakatakse. Sestap teatasid India kosmoseuuringute organisatsiooniga töötavad teadlased eelmisel nädalal ajakirjas PLoS ONE, et uuenduslik seade võib kokku panna isegi tellistest maja Marsil, mille valmistamisel on kasutatud baktereid. 

Kosmosetellised

Sisuliselt on teadlaste meetod kombineerida Marsi muld geelitaolise materjaliga, mida tuntakse Sporosarcina pasteurii. 

Põhimõtet tõendava prototüübi jaoks kasutasid teadlased Marsi pinnasega vägagi sarnast simulanti ning selles bakteritega kaetud hunnikus täitsid mikroobid kahte elutähtsat mehhanismi. Nad muutsid uurea kaltsiumkarbonaadi kristallideks ja eritasid kleepuvat ainet, mida nimetatakse biopolümeeriks.

Üheskoos moodustasid need lõpptooted omamoodi tsemendi, mis hoidis pinnast tugevalt koos. Oluline roll sealjuures oli veel nikkelkloriidil – see aitas bakteritel kasvada ja areneda hoolimata Marsi pinnase kõrgest rauasisaldusest, mis võib olla organismidele mürgine.

Lisaks nägid teadlased, et nende bakterite meetod vähendab Marsi pinnase poorsust või auklikkust. “Bakterid imbuvad sügavale pooridesse, kasutades osakeste omavahel sidumiseks oma valke, vähendades poorsust ja suurendades telliseid,” ütles tööautor Aloke Kumar. 

Järgmise sammuna kavatseb meeskond koos tulevase ISRO-missiooniga saata mõned bakteriaalsed tellised otse kosmosesse. Nii saavad nad uurida, kas ja kuidas need mikroobid mikrogravitatsioonis toimivad. 

Seni uurib meeskond Marsi atmosfääri mõju nende leiutisele, simuleerides Marsi-laadseid tingimusi laboripõhises suletud kambris.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.