Teadlased töötasid välja seadme, mis muudab inimese sõrmest kogutava higi elektrienergiaks

Foto: UC San Diego Jacobs School of Engineering.

Insenerid on välja töötanud uudse seadme, mis suudab inimese sõrmeotsast kogutud higist toota energiat. 

Tegu on painduva ja õhukese elektroonilise ribaga, mille saab mässida sõrme ümber – umbes nagu plaastri. Seade kogub sõrmelt higi ja muudab sealt leitud kemikaalid väikesteks elektrienergia osakesteks. 

Kuna teatavasti toodavad sõrmed pidevalt higi, täidab seade oma ülesannet ka siis, kui inimene ennast isegi ei liiguta. On üsnagi sagedane, et taolised süsteemid, mis tuginevad bioenergia kogumisele, nõuavad tihtilugu liigset energiat.

“Kuna äsja välja töötatud seade ei vaja kandjalt mingit füüsilist pingutust, oleme tänu sellele astunud sammu edasi, et muuta kantavad asjade läbi energia tootmise praktilisemaks, mugavamaks ja kättesaadavamaks igapäevasele inimesele,” rääkis uuringu kaasautor Lu Yin.

Higist tulenev elektrienergia salvestatakse väikesesse kondensaatorisse, misjärel saab seda kasutada vähese energiatarbega seadmetele.

Teadlaste sõnul võib seade hetkel potentsiaalselt toita ainult väiksema võimsusega elektroonikat, näiteks käekell. Suurema jõudlusega elektroonika – näiteks nutitelefoni – toitmiseks seda veel kasutada ei saa. 

Hiljuti viisid teadlased ka katse läbi. Seadet sõrmeotsas hoidev katsealune magas 10 tundi ja kogus selle aja vältel 400 millidžauli energiat. Teadlased toovad välja, et selline kogus energiat on piisav, et anda ühele elektroonilisele käekellale (mitte nutikellale) 24 tundi aku kestvust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.