Tüdrukute kaasamine IT-sse – mitte ainult mitmekesisuseks, vaid hädavajalik innovatsiooniks ja arenguks

Karoliina Rebane usub, et mida enam on edukaid naiseeskujusid IT-s, seda enam julgevad noored naised seda ka õppima tulla.Foto: A Cube Agency

Infotehnoloogia valdkond on üks kiiremini arenevaid ja tulevikku suunavaid sektoreid maailmas. Siiski on selles valdkonnas sooline segregatsioon kõige tugevam – naiste osakaal kõrgemalt tasustatud ja keerulisi tehnilisi teadmisi nõudvatel ametikohtadel on oluliselt madalam kui meestel. Miks see nii on, arutlevad TalTechi tudeng Karoliina Rebane ja vilistlane Eva Maria Veitmaa. 

Kuigi sotsiaalministeeriumi uuringute kohaselt on tüdrukute IKT-alane kirjaoskus sama hea või isegi parem kui poistel, jääb nende eneseusk tihti madalaks. Ja see takistabki tüdrukutel IT-d edasiõppimiseks valimast. Sooline mitmekesisus IT-sektoris on oluline mitmel põhjusel. Näiteks toob see kaasa laiemad perspektiivid ja innovatiivsemad lahendused. 

TalTechi riistvara arenduse ja programmeerimise tudeng Karoliina Rebane rõhutab: “Naised kipuvad olema väga motiveeritud, süvenedes põhjalikult ja tehes ülesandeid korralikult. Märkan küll, et naised lähenevad probleemidele veidi teistmoodi kui mehed, kuid see just ongi rikastav! Erinevad vaatenurgad on edasiviivad ning toovad ettevõtte kontekstis kaasa kiirema arengu.” 

Eneseusk ja eeskujud

Üks suuremaid väljakutseid tüdrukutele IT-sse sisenemisel on eneseusu puudumine. Sotsiaalsete normide ja stereotüüpide tõttu tunnevad tüdrukud sageli, et nad ei kuulu tehnoloogia valdkonda. “Mul oli peas mingisugune stereotüüp pika patsiga poisist, aga et minusugusele tüdrukule võiks IT sobida? Ei kujutanud ettegi!” tunnistab Karoliina. 

Eeskujud mängivad siin olulist rolli. Mida rohkem on edukaid naisi IT-s, seda julgemalt astuvad tüdrukud sellele teele. “Ma usun, et mida enam on edukaid naiseeskujusid IT-s, seda enam julgevad noored naised seda ka õppima tulla,” märgib ta.

Eva Maria Veitmaa julgustab kõiki tegema tutvust IT-ga, kuna seda läheb vaja igas valdkonnas. Foto: Jake Farra

Mitmekesisus on oluline

TalTechi informaatika bakalaureusekava vilistlane ja iGamingu tootejuht Eva Maria Veitmaa rõhutab mitmekesisuse tähtsust. “Mitmekesised tiimid on palju produktiivsemad, sealt tuleb palju kasulikumaid ja asjalikumaid rakendusi,” ütleb Eva Maria. Ta toob näiteks oma meeskonna, kus mitmekesisus rahvuste ja soolise jaotuse osas on toonud positiivseid tulemusi. “Minu praeguses tiimis on seis päris hea just mitmekesisuse koha pealt. Meil on palju eri rahvuseid ja mehi-naisi ühes väikses tiimis koos – Eestist, vene rahvusest, Türgist, Rootsist, Maltalt ja Kanadast.”

Teekond IT-sse

Karoliina jõudis IT-sse juhuslikult. “Tahtsin ühe aasta sisustada millegi huvitavaga ning sirvisin kaugõppe erialasid Tallinna Tehnikaülikoolis. Mulle jäi silma IT ja kuigi ma sellest midagi eriti ei teadnud, siis mõtlesin, et see tuleb igal juhul kasuks,” räägib ta. Õppima asudes hakkas IT Karoliinale kiiresti meeldima, kuna see pakkus põnevaid väljakutseid ja keerukatele probleemidele lahenduse leidmine pärast pikka ajude ragistamist tundus väga rahuldustpakkuv. “Tahtsin ennast rohkem proovile panna ja mõnes mõttes oli see isegi sõltuvust tekitav.”

Eva Maria jaoks oli IT valik seotud tuleviku mitmekülgsusega, kuna baasteadmised IT-st võimaldavad valida erinevate valdkondade vahel. “Gümnaasiumi lõpus ma veel ei teadnud, mida oma eluga edasi teha tahan. Kaalusin minna piloodiks, meditsiini, kuigi see mind nii väga ei kõnetanud, psühholoogiat kaalun senimaani natukene. Aga kuna ma ei suutnud otsustada, siis läksin IT-sse puhtalt sellepärast, et IT-lahendusi on vaja igas valdkonnas,“ ütleb Eva Maria.

Väljakutsed ja õppimiskogemused

IT-õpingute ajal on olnud keerulisi hetki, kuid need on toonud ka hindamatuid õppetunde. “Olen õppinud, et asjad ei ole alati nii, kuidas need välja paistavad. Kui kõik räägivad, et miski on keeruline, ei tähenda, et see ka sinu jaoks sama keeruline on,” jagab Karoliina oma kogemusi. 

Raskeid hetki on olnud ka Eva Marial, eriti töö otsimise faasis. “Mul ei olnud päris nii, et kõik oleks uksi igas suunas avanud. Toona ei olnud mul võib-olla ka oskusi, kuidas CV-d hästi kirjutada ja kuidas vestlustel ennast müüa. Mingi hetk oli küll selline tunne, et ei saagi tööle,” tunnistab ta.

Karoliina arvas, et tehnoloogia on vaid patsiga poistele, kuid avastas kiiresti, et see ala sobib ka talle. Foto: Annika Erik

Miks on naisi IT-sse vaja?

IT-sektor vajab rohkem naisi, sest nad toovad kaasa mitmekesisuse, mis on ettevõtete arenguks hädavajalik. Naistel on erinevad vaatenurgad ja oskused, mis aitavad luua paremaid ja kasutajasõbralikumaid lahendusi. “Naised mõtlevad teisiti kui mehed ja seetõttu on tulemuseks ettevõtete jaoks paremad tarkvaratooted,” sõnab Karoliina. Lisaks sellele tajuvad naised sageli paremini inimlikku aspekti infotehnoloogia lahenduste juures, olgu see kasutajakogemus või disain.

Olukorra parandamisel on võtmetähtsusega eeskujud ja toetusprogrammid. Näiteks on oluline kohandada haridussüsteemi, et see toetaks tüdrukute enesekindluse kasvatamist IT-valdkonnas. Karoliina ja Eva Maria loodavad, et nende lugu inspireerib noori naisi astuma IT-sse, näidates, et sellel teekonnal on palju pakkuda. “Iga inimene võiks järele proovida, mis talle huvi pakub ja kõige paremini välja tuleb,” julgustab Karoliina.

Naiste osakaalu suurendamine tagab võrdsuse

Eva Maria lisab olulise vaatenurga: “Näiteks autotööstuses oli see alles 2000. aastate alguses, kui testnukud kohandati mõõtmetelt väiksemateks, et need vastaksid naiste suurusele. Kuni sinnamaani said naised autoõnnetustes rohkem viga, sest kõik need testid ei võtnud arvesse naiste kehasid. Ja see on tegelikult nukker, sest neid näiteid on veel.” 

Ta toob välja ka tehisintellekti lahendustes esinevad soolised erisused: “Kui öelda generatiivsete tehisintellekti lahenduste juures, et tee mulle üks inimene, tuleb palju mehi, kui sa ei täpsusta, et soovid naist või meest.”

Kokkuvõttes on tüdrukute IT-sse kaasamine mitte ainult õiglane, vaid innovatsiooni ja arengu jaoks ka vajalik. Stereotüüpidest vabanemine ja eneseusu suurendamine on võtmetähtsusega sammud, et rohkem naisi leiaks tee IT valdkonda ja aitaks kaasa selle arengule. 

Lõpetuseks jutustab Eva Maria anekdoodi, mis tema sõnul on tegelikult peegeldus elust enesest: “On töökuulutus, kus on muu hulgas kirjas, et on vaja kaheksa aastat Exceli kogemust, professionaalsel tasemel. Mees loeb seda ja mõtleb, et kaheksa aastat tagasi nägin arvuti töölaual Exceli ikooni, noh, järelikult vastan tingimustele ja kandideerin. Siis loeb naine ja mõtleb, kaheksa aastat Exceli kogemust, pagan, ma olen seda teinud ainult seitse ja pool aastat väga-väga süva- ja professionaalsel tasemel. Järelikult ma ei kvalifitseeru. Ja see naine ei kandideeri.”

Otsusta ka Sina oma tulevik IT-s: taltech/it-oppimine

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.