Üleujutused lähevad hullemaks! Nendega võitlemiseks tuleb valmistuda kohe

Orkaani ja üleujutuse laastamistöö.Foto: Shutterstock

Paljude jaoks oli 2021. aasta üleujutuse aasta. Kanadast Indiani ning kogu Lääne-Euroopas ja Austraalias on tänavused üleujutused toonud kaasa sadu surmajuhtumeid, tohutuid rahalisi kulusid ja mõõtmatuid kannatusi.

Teadlased kirjutavad veebiväljaandes The Conversation, et olenemata sellest, kui palju vihma sajab, juhtuvad üleujutused inimeste ikkagi, kuid neid on tegelikult võimalik ära hoida.

Näiteks Kanada Briti Columbia provintsi lõunaosas on pikalt olnud üleujutusi ja maalihkeid. Novembri veeuputustes hukkus vähemalt neli inimest. Üleujutustes kadusid kiirteed ja evakueeriti terveid linnu.

Üleujutusi põhjustanud liigset vihmasadu süvendas tõenäoliselt inimtegevusest tingitud kliimamuutus, kuid selle mõju tegi palju hullemaks laialdane inimtegevus metsades ja veekogudes. 

2018. aasta üleujutused Lõuna-Indias Keralas olid samuti seotud metsade raadamise ja kehva linnaplaneerimisega, kuna linnade areng on sel aastal piirkonna üleujutuste põhjuseks.

Ja Lääne-Euroopas olid paljud kohad, mida 2021. aasta juulis veetõus tabas – näiteks Altena linn Saksamaal – tänu viimaste aastakümnete ja sajandite jooksul toimunud üleujutustele suures ohus. Vaatamata üleujutuste hoiatussüsteemile, mis ennustas tugevaid vihmasadu päevi ette, ei võetud seda teavet kunagi teoks.

Kõigi nende traagiliste olukordade muutumist katastroofiks oleks aga saanud vältida lihtsate meetmetega riski vähendamiseks enne tormide puhkemist. Näiteks hoonete planeerimine turvalisemale ja kõrgemal asuvale maale, metsade ja jõgede majandamise parandamine, vaesuse vähendamine ja asjakohase ohutusalase koolituse andmine. 

Kuidas riski vähendada

1970. aastal raputas Bangladeshi tsüklon, mis põhjustas sadu tuhandeid surmajuhtumeid. Teine tsüklon 1991. aastal tappis üle 100 000 inimese. Kuid järgnevatel aastakümnetel keskendusid valitsuste ja kohalike juhtide riskiteadlikkuse, elatise vastupidavuse ja evakueerimisprotseduuride teadvustamisele. Just need meetmed vähendasid 2020. ja 2021. aastal tsüklonite ajal hukkunute arvu kogu riigis kümneteni.

Sarnane töö päästis Texase orkaanide hooajal tuhandeid inimesi. 1900. aastal tappis Galvestoni linna hävitanud orkaan vähemalt 6000 inimest. Kuid troopilises tormis Allison 2001. aastal, orkaanis Rita 2005. aastal, orkaanis Ike 2008. aastal ja orkaanis Harvey 2017. aastal oli nimohvrite arv palju väiksem.

Orkaan Ritas sai surma 119 inimest ja üle 80 protsendi neist oli tingitud halvasti juhitud evakueerimisprotseduuridest. Orkaan Harvey suur hävitustöö oli seotud aga sellega, et teksaslased olid ehitanud palju hooneid üleujutatud aladele ja inimestel puudus igasugune ettevalmistus selle kohta, kuidas sellises olukorras käituda. 

Veega tegelemine

Kliimamuutuste süvenedes prognoositakse, et troopilised tsüklonid ja nende põhjustatud üleujutused muutuvad harvemaks, kuid intensiivsemaks. Tulevaste tormide tagajärjed sõltuvad aga teadlaste sõnul meie praegustest tegudest. Kui vähem torme tähendab, et meie ettevalmistus nendeks muutub hooletumaks, siis on katastroofid hullemad.

See saab aga juhtuda ainult siis, kui üleujutuste leevendamiseks ja nende ärahoidmiseks ehitatakse tamme ja muid rajatisi, mis nende eest kaitsevad. 

Kuna need loovad tõkke vee ja üleujutatavate alade vahele, eeldavad inimesed sageli, et nendele aladele on ohutu ehitada ja nad ei pea üleujutusohu pärast muretsema. Tõepoolest, ehitised vabanevad paljudest väiksematest üleujutustest. Kuid kui tekivad suured üleujutused ja jõgi või ookean võtab oma territooriumi tagasi, on häving siiski vältimatu.

New Orleans on selles osas klassikaline näide. Ligikaudu pool linnast asub praegu allpool merepinda ja Mississippi jõe üleujutuste kohta on andmeid viimase 250 aasta kohta. Lisaks on piirkond alati olnud altis tormidele, seistes silmitsi orkaan Betsyga 1965. aastal ja orkaaniga Camillega 1969. aastal.

2004. aasta juulis näitas orkaan Pami õppus hädaabiametnikele, kui halvasti oli linn orkaani otseseks tabamuseks ette valmistatud. See oli selgelt näha just haiglate evakueerimise, otsingu- ja päästetööde, prahi eemaldamise ja ajutiste varjupaikade osas. Kogu see stsenaarium tehti läbi aga juba 2005. aastal orkaan Katrina ajal. Evakuatsiooni- ja varjupaigasüsteemid olid kaootilised ning inimesed uppusid päästmist oodates.

Üleujutusohtlikke linnu “kaitstakse” sageli üleujutuste “kaitsevahenditega”, mis on peamiselt soodustanud elamumajandust ja äriarendust üleujutatavatel maadel. Näiteks London ja Singapur asuvad mõlemad ülesvoolu tohututest kaitsemehhanismidest, mis vähendavad väikeste üleujutuste arvu, võimaldades ehitada lammialadele suuri finantskeskusi.

Kuid kui üleujutus ületab kaitsevõime ilmneb ettevalmistuse puudumine järgnevas katastroofis. Olemas on hoiatussüsteemid, mis on võimelised väljastama täpseid üleujutushoiatusi, kuid nagu ka tänavuste üleujutuste puhul Saksamaal, ei ole need tõhusad ilma elanikkonda evakueerimiseks ette valmistamata.

Toronto otsustas näiteks tammide ehitamise asemel hooned üleujutusaladelt välja viia pärast seda, kui orkaan Hazel 1954. aastal tappis vähemalt 81 inimest.

Üleujutustes laastatud elamutänavate ümberehitamise asemel muutis Toronto need looduskaitsealadeks, et hoida hooneid väljas ja vett sees. Seejärel integreerisid linnaplaneerijad kaitsealad laieneva linnaga, luues nende kõrvale jalg- ja jalgrattateid. Nüüd on neist saanud vabaaja veetmise ja pendelrände marsruudid, keskkonnahariduse kohad ja metsloomade varjupaik.

Kui orkaanid Isabel 2003. aastal ja Sandy 2012. aastal muutsid Toronto vooluveekogud taas märatsevateks ojadeks, olid selle lammid hoonetest tühjad. Langenud puud risustasid mudaga kaetud radu, transport ja elektrivool olid häiritud. Kuid kogu selles kaoses hukkus vaid üks inimene. Seetõttu ütlevadki teadlased, et tuleks kasutada neid teadmisi ja tarkust, et valmistada ette teisi linnu tulevaste üleujutustega toimetulemiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.