Unistus täitus: Eesti tudengivormeli meeskond kuulutati maailma parimaks

Kaua oodatud kaunike! Eesti tiim sai võidu!Foto: fstt_worldranking: FSA, Partenfelder (2024

FS Team Tallinn on ülemaailmses arvestuses maailma parim tudengivormeli meeskond ja seda 889 tiimi hulgast. Varem on Eesti tudengid saavutanud küll üksikute võistluste võite ja toonud hulga poodiumikohti, kuid maailma parimaks kuulutamisest on meeskond seni vaid unistanud. 

Rahvusvahelise Formula Studenti sarja tootearendusvõistluse eesmärk on reaalse vormelauto prototüübi kavandamine, valmisehitamine ja esitlemine ning võistlustingimustes proovilepanek. Tiimi kapteni ja Tallinna Tehnikaülikooli tudengi Harry Ausi kinnitusel on see 18-aastase raske töö, unetute ööde ja pingutuste vili. 

“Suutsime teha silmad ette Euroopa tippülikoolide meeskondadele, tõestades, et me pole vähimalgi määral kehvemad – hoopis vastupidi! Vaatamata sellele, et Eestis puudub autotööstus ning valitseb suur inseneride põud, on piisava töötahte ja eestlasele omase jäärapäisusega kõik võimalik,” rõõmustab Aus.

Dünaamikatiimi kapten ja Tallinna Tehnikakõrgkooli tudeng Robert-Juss Soe teab, kuidas luua maailma parimat tudengivormelit. “Selleks, et ehitada elektrivormel, mis kaalub vaid 169 kg, kiirendab 0–100 km/h 2,1 sekundiga ja suudab kurvides tekitada 3G külgkiirendust juba 65 km/h juures, on vaja Eesti inseneritudengeid. Just nimelt Eestist, sest mujal nii hästi hakkama ei saada,” selgitab ta.

Soe toob välja mõned saavutused, millega sel hooajal hakkama saadi: “18,5 kg kaaluv süsinikkiust kere, meie enda arendatud ja koostatud elektrimootorid ning aerodünaamikapakett, mis jättis Ferrari ja Dallara juhid sõnatuks.” 

Eestile võidu toonud tudengivormel.Foto: FEST24_SE: FS Team Tallinn (2024)

Eesti tiim alustas võistlemist juba 2006. aastal, esialgu sisepõlemismootoriga vormeliga. Varasemate tulemuste ja konkurentide võrdluse põhjal seab meeskond igal aastal uuele masinale eesmärgid, mille põhjal arendatakse ja ehitatakse uus vormel. Viimastel aastatel ehitatud elektrivormel on olnud integreeritud ehk võimeline sõitma nii juhiga kui juhita.

Tehnikaülikooli õppeprorektor Hendrik Voll rõhutab, et tudengivormeli võistlus on väga oluline tipptehnikaülikoolidele nii Euroopas kui ka USAs. “Sügisel kohtudes kolleegiga ETH Zürichi ülikoolist, ütles prorektor kahte asja – me imetleme teie vormelitiimi, kes oli ainus, kes suutis edestada ETH Zürichi meeskonda ja me imetleme teie kõrget taset olümpiaadide korraldamisel,” sõnab Voll. 

Need on praktilised asjad, mis loevad. Tema sõnul just nende järgi Eesti meeskonda ka märgatakse ja hinnatakse. “Nendesse tuleb jätkuvalt panustada.”

Tudengivormeli projektis teevad koostööd Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Tehnikakõrgkooli üliõpilased. Võistluse üheks osaks on kaitsta ehitatud vormelauto disaini, kuluaruannet ning äriplaani autotööstuse tippinseneride ees. Punkte kogutakse ka dünaamilistel aladel autot proovile pannes. 

Hooaja kulminatsiooniks on rahvusvahelised võistlused, kus testitakse vormeli töökindlust, kiirust ja üldist võimekust. Sel aastal saavutas võistlusel teise koha FH Joanneum Grazi võistkond, kolmandaks jäi ETH Zürichi meeskond.

Tallinna Tehnikakõrgkooli arendusprorektori Tarmo Sildebergi sõnul nõuab tudengivormel head ja usalduslikku meeskonnatööd, just nagu suures rallispordiski. “Sõitja üksi ei tee midagi ilma kaardilugeja ja tehnilise meeskonnata. Nii on ka Eesti tudengivormeli maailma tippu jõudmisel kandev roll nii teadmistel kui ka praktikal ehk kahe kõrgkooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tehnikakõrgkooli tudengite väga heas koostöös.”

Sildbergi sõnul ühendab tudengeid sportlik hasart ja ühine eesmärk, mis saavutatakse läbi praktilise tootearenduse ja tipptasemel teadmiste inseneerias. “Meil on, mille üle uhked olla ja tänan siinkohal kõiki, kes meie tudengivormeli projekti on panustanud,” märgib Sildeberg.

Ka tiimi kapten Aus tänab kõiki, kes meeskonda usuvad ning leiavad mahti toetada. “Ilma toetajate abita poleks see kõik võimalik. Nüüd ei jää muud üle, kui uuel hooajal vähemalt sama võimsalt jätkata.”

 Tema sõnul on toetajate abist samuti olulisemgi meeskonnatunne ja koostöö ühise eesmärgi nimel. Sel hooajal oli tiimis rekordiliselt 100 liiget, kellest 15 on naised. Igal aastal vahetub osa meeskonnast, et kaasata rohkem tudengeid, kes saavad projektis osaledes praktilisi kogemusi ja teadmisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.