USUTLUS TalTechi vilistlane Karl Vihul räägib sammudest, mis muutsid ülikoolis sündinud idee popiks äpiks

Karl Vihul.Foto: erakogu

Karl Vihul lõpetas 2024. aasta alguses TalTechi juhtimise ja turunduse magistrikava, kuid juba bakalaureuseõpingute ajal sai tema ideest alguse üleriigiliselt üha populaarsust koguv liikumisrakendus FitSphere. 

Karl Vihul alustas oma kooliteed Laagri koolis, gümnaasiumi lõpetas Tallinna Nõmme Gümnaasiumis. Bakalaureusekraadi sai ta TalTechi ärinduse alal. „Ettevõtlus ja turundus on mind läbi elu paelunud. Teadsin juba lapsena, et minust saab ettevõtja. Seetõttu tundus TalTech ja ärindus igati loogilise valikuna,“ rääkis Karl oma erialavaliku tagamaadest. Õpinguid jätkas ta TalTechi magistris juhtimise ja turunduse erialal, mil lükkas hooga käima bakalaureuseõppes tekkinud idee luua liikumisäpp FitSphere.

Mis on FitSphere?

FitSphere on füüsilist aktiivsust premeeriv rakendus. Äpp, mis loeb kokku kõik kasutaja päevased sammud ning annab talle liikumise eest auhindu. Auhinnad tulevad aga ettevõtete poolt, kelle jaoks on FitSphere ülimalt kõrge kaasatusega sotsiaalselt vastutustundlik turunduskanal. Ettevõte saab otseselt suurendada nii läbimüüki kui ka tõsta brändi kuvandit läbi ühiskondlikult olulisse valdkonda panustades. 

Kuidas idee peale tulid?

Esimene idee tekkist bakalaureusekraadi omandades start-up’i õppeaines, kus tuli mõelda välja mõni uus vahva start-up’i idee. Kuna ma tol ajal valmistusin fitnessilavadele minekuks ning seetõttu veetsin palju aega trenni tehes, tekkis mõte, et miks ei võiks sportimise ja liigutamise eest midagi (käegakatsutavat) veel saada. Idee sai kirja, kuid esmajoones ei suutnud ma sinna taha mõelda ärimudelit, et kuidas kogu see süsteem panna raha teenima. Ärinduse/turunduse tudengina läksin tööle meediaagentuuri, kus sain tuttavaks ka oma esimese äripartneriga, kellega koos ärimudeli paika saime. Olles mõlemad turunduse taustaga, tundus loogiline siduda kogu süsteem turunduse ning reklaamiga.

Miks otsustasid jätkata õpinguid magistris?

Kuigi peale lõputöö kirjutamist olin kindel, et enam õppida ei jaksa, tuli suve lõppedes õpihimu taas küllaltki kiiresti tagasi, mistõttu magistrisse kandideerimine oli minu jaoks küllaltki loogiline samm. Alustasin õpingutega 2021. aastal, mil Eestis oli koroonakriisi kõrghooaeg, ja see oli hea aeg, mil keskenduda õpingutele, kuna muud teha nagunii ei saanud. Teiseks, kuna bakalaureusest sain suure sõprus- ning tutvusringkonna, teadsin, et tahan magistris seda ringkonda veelgi laiendada. Kolmandaks, haridus on minu jaoks oluline. Mitte küll niivõrd diplomi pärast, vaid pigem tõestus, et ma suudan kindla arvu aastaid keskenduda kindlale teemale ning hoida fookust. See on ka miski, mida ise tööandjana töötajat valides vaatan. 

FitSphere meeskond. Foto: erakogu

Kuidas idee lõpus praktikasse jõudis?

Koolist saadud teadmiste põhjal teadsime, et äriplaani kirjapanek on üks olulisemaid esimesi samme. Võtsime EAS-i kodulehelt äriplaani põhja ning hakkasime ideed üsna kiiresti paberile kirja panema. Saime kiiresti aru, et kuna meie tooteks on mobiilirakendus, mis eeldab oskuslikku arendajat, seisime silmitsi valikuga, kas otsime meeskonda mõne sõbrast arendaja või läheme IT-agentuuri juurde, mis eeldab suurt rahalist investeeringut. Kuna ma olin idusektoril aktiivselt silma peal hoidnud, teadsin, et turul raha on ning küsimus on ainult meie enda müügioskuses. Ettevõtluses on tavaline, et esimesena toetavad sind ikka lähimad pereliikmed ja sõbrad. Sealt edasi liikusime oma idee tutvustamisega tuntud investorite juurde. Esimeste hulgas liitus meiega Paavo Siimann, TalTechi õppejõud, kellega sain tuttavaks magistriõpingute käigus, ning seejärel liitus meeskonnaga ka jõusaali- ja kulturismimaailmast tuntud Ott Kiivikas, kellega kohtusin trennis jooksulindil. Mõlemad mehed on FitSphere’iga seotud tänaseni nii mentorite, eestkõnelejate kui ka aktiivsete investoritena. Kui esimesed investeeringud olid käes, saigi arendustegevus alguse.

Teil on käimas üleriigiline sammuvõistlus. Miks osaleda?

Inimene on liikumiseks loodud. Teadusuuringud kinnitavad, et igapäevane liikumine võib suurendada tervena elatud aastate arvu koguni 10 aasta võrra. Meie idee on anda see esimene tõuge, et inimene saaks diivanilt püsti. Motiveerida teda läbi preemiate avastama liikumismaailma. Ja tõepoolest, hetkel käimasolev koolidevaheline „Kevadsammud 2024“ väljakutse on täies hoos, millest on osa võtnud juba enam kui 1000 klassi või teaduskonda üle terve Eesti. Ning loomulikult, nagu igale võistlusele kohane, ootab tublimaid lookas auhinnalaud. 

Mis plaanid sul tulevikuks on? 

Lähitulevikus kuuleb minust kõige rohkem FitSphere’iga seonduvalt. Ka pikemas plaanis usun, et leian end ikka spordi ning ettevõtlusega seotult. 

Mida soovitad noortele, kes alles mõtlevad, mida edasi teha?

Soovitan ärinduse eriala kõigile gümnasistidele, keda paeluvad märksõnad ettevõtlus, turundus või juhtimine. TalTechis saad neil teemadel tugeva põhja ning tunned ennast tööturul enesekindlalt. Koolis loodud kontaktibaas on samuti ülimalt väärtuslik, sest maailma paremaks muutmisel vajad abikäsi. Kõigile neile, kes mõtlevad magistriõpingutele, on ideaalne juhtimise ja turunduse eriala, kus saab minna oma erialal süvitsi ning luua uusi kontakte. Kui bakalaureuseõppes olid kaastudengid minuvanused, siis magistriõppes olin vahest üks nooremaid, mis tähendab, et kogemustega kaastudengitelt on väga palju õppida.  

Otsusta ka sina oma tulevik TalTechis: taltech.ee/tulevik

Võta osa väljakutsest „Kevadsammud 2024“

Liikumisäpp FitSphere korraldab juba kolmandat korda õpilaste, tudengite, õpetajate, õppejõudude ning kogu koolipere vahelist sammude kogumise väljakutset „Kevadsammud 2024“. Väljakutse algas 1. aprillil ja kestab 30. aprillini ning on kõigile tasuta.

Täpsemad juhised, kasutusjuhendi ning kõike muud leiad veebilehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.