Washingtoni ülikooli teadlaste avaldatud uuringust selgus, et kui metsapõlengust leviv suits seguneb linnas õhusaastega, tekib mürgine suitsusegu, mis tõstab osoonitaset ja põhjustab õhukvaliteedi järsu languse, vahendas Science News.
Atmosfäriosoon on nimelt üks sudu – suurlinnade õhusaaste – peamisi komponente. Mitmeid osooni koostisosi, nagu lendlevad orgaanilised ühendid ja lämmastikdioksiid, võib leida just põlengusuitsust. Viimase segunemine lämmastikoksiididega (mis paiskub õhku autode heitgaasidest) tõstab osoonitaseme nii kõrgele, et see hingates tervisele kahjulik on.
“Kliimamuutus suurendab metsatulekahjude sagedust ja intensiivsust. Sellest tuleneval osoonitootmismehhanismil on karm mõju linna õhukvaliteedile,” sõnas Davise California ülikooli atmosfäärikeemik Qi Zhang.
NASA algatas USA riikliku ookeani- ja atmosfääriametiga kaks aastat tagasi projekti, mille raames koguti USA lääneosa metsapõlengutest lennukiga õhuproove. Teadlased analüüsisid, kuidas suitsu keemiline koostis aja jooksul muutus ning lõid võrrandi, et arvutada, kui palju osooni metsatulekahjude käigus tekib.
USA läänepiirkonna kohalikud omavalitsused kehtestasid atmosfääri osoonitaseme piiramiseks ranged eeskirjad, kuid metsatulekahjude piirkondades ja lähedal asuvates linnades on taset keeruline mõõta.
Teadlaste hinnangul võib selline protsess tulekahjuhooajal osoonitaset USA lääneosas oluliselt tõsta. Selline kontsentratsioon ei ületa veel täna USA Keskkonnakaitseagentuuri seatud terviseohutusstandardeid, kuid järkjärguline tõus võib siiski inimestele terviseriski kujutada, kui suitsuga pidevalt kokku puutuda.
Tegelikult on õhusaastest põhjustatud surmajuhtumite arv Ameerika Ühendriikides viimase 30 aasta jooksul märkimisväärselt vähenenud. 1990. aastal katkes õhuga kokkupuute tõttu hinnanguliselt 103 700 inimelu ja 2019. aastaks oli see arv langenud 60 200-ni.