Uus rekord: teadlased selgitasid välja π veelgi täpsema väärtuse

Kui mitu pii komakohta oskad sa peast nimetada?Shutterstock

Kas oskad peast öelda, mis on matemaatilise konstandi pii ehk π väärtus? Tõenäoliselt meenub koolipõlvest, et selleks on 3,14, mõni üksik oskab ehk nimetada ka natuke pikema arvude rea. Ent Šveitsi teadlased tegid hiljuti maailmarekordi, kui arvutasid välja pikima komale järgnevate arvude rea: 62,8 triljonit.

Superarvuti teene

Arvutamiseks läks aega 108 päeva ja üheksa tundi ning kui arvasid, et komakohti arvutati hoolsalt teadlaste näppudel, siis eksisid rängalt: nimelt kasutati selleks võimsat superarvutit, mille abiga seljatati möödunud aastal püstitatud maailmarekord (50 triljonit).

Samuti tehti möödunud aasta rekordile ära kiiruse poolest: tänavuse ajaloolise arvutuse tegemiseks läks 3,5 korda vähem aega kui eelmisel korral. Hetkel ootavad mainekad Šveitsi teadlased niisiis tulemuse kinnitamist Guinnessi rekordite raamatu poolt. 

Leiab rakendust igal pool

Ent miks pii väärtuse täpsustamine ikkagi vajalik on? Pealtnäha on ju tegemist ainult matemaatilise väärtusega, mis väljendab ringjoone pikkuse ja diameetri suhet. Tegelikult on teadlased seisukohal, et uut teadmist saab rakendada väga paljudes erinevates valdkondades.

Melbourne’i Ülikooli matemaatika ja statistika professor Jan de Gier tõi välja, et pii mängib olulist rolli näiteks erinevate GPS rakenduste ja meditsiiniliste pilditehnoloogiate juures. 

“Pii väärtuse tundmine on väga oluline, sest seda kohtab kõikjal, alates Einsteini relatiivsusteooriast ja lõpetades igasuguste elektroonikaga seotud tehniliste probleemidega,” märkis ta. Samuti annaks seda kasutada ka RNA analüüsi juures.

Mõõduvõtmise meistriklass

De Gier tõdes aga, et reaalses elus mängib uus maailmarekord vähe rolli, kuna üldjuhul piisab vaid pii 15 komakohast. Seega, milleks siis seda ikkagi teha? Professor võrdles pii arvutamist sportlaste saavutustega olümpiamängudel. “Ükski maailmarekord pole otseselt vajalik, kuid need õpetavad meile, mida on inimene võimeline saavutama, ja motiveerivad selleks ka teisi,” märkis ta.

Piil on kogu maailma matemaatikute ja teadlaste jaoks täita väga oluline roll. Rahvusvahelist Pii päeva tähistatakse ametlikult just 14. märtsil, kuna tegemist on kalendriaasta kolmanda kuuga ning esimesed kaks komakohta on 14.

Samuti korraldatakse rahvusvahelisel tasandil võistlusi pii komakohtade meeldejätmises. Praegune teadaolev maailmarekord kuulub väidetavalt ühele indialasele, kellel läks üle 70 000 komakoha nimetamiseks aega 17 tundi.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.