Valgusreostus muudab taeva iga aastaga 10 protsendi võrra heledamaks. Mis seda põhjustab?

Üheks valgusreostuse suurenemise põhjustajaks on LED-valguse laialdasem kasutamine.Foto: Shutterstock

Kuigi spetsialistid tunnevad teatud valgussaaste mõjusid, on täheldatud, et öine taevas on muutunud enneolematult heledaks, vahendab The Science Times. Selle põhjuseks võib olla valgusreostus, mis on enamasti tingitud öisest tehisvalgusest (ALAN – artificial light at night).

Teadlaste enam kui 50 000 vaatluse põhjal muutus öötaevas aastatel 2011–2022 igal aastal 10% heledamaks.

Valgusreostus muudab öötaeva heledamaks

Selliste arvude valguses võib tuua võrdluse, et kui laps sünniks piirkonnas, kus on umbes 250 nähtavat tähte, näeks laps enda 18. sünnipäeval neist vaid sadat. 

Kuigi see on omaette probleem, ulatub valgusreostuse mõju ainuüksi tähtede mitte nägemisest veelgi kaugemale. Näiteks võib liigne heledus panna rändlinde hoonetesse lendama, kahjustada nende tervist, häirida toiduahelaid ja isegi segada jaanimardikate paaritumist.

Connie Walker, Tucsonis asuva riikliku optilise-infrapuna-astronoomia uurimislabori astronoom, märgib, kuidas see on peaks olema üleskutse järgmisteks sammudeks. Walker märgib, kuidas inimesed peaksid mõtlema sellele, kuidas valgusreostus mõjutab elusid mitte ainult astronoomia, vaid ka tervise seisukohast. Peale selle võib see mõjutada isegi teisi loomi, kes ei suuda enda eest seista.

Walker osaleb projektis nimega “Globe at Night”, mis sai alguse 2000. aastate keskel. Projekt  oli esialgu mõeldud Tšiili ja Arizoase õpilaste ühendamiseks. Praegu on sellel tuhandeid osalejaid üle kogu maailma. Selle projekti kaasaaitajad uurivad ja võrdlevad tähti, mida nad vaatlevad, kasutades kaarte selle kohta, milliseid tähti võib erineva valgusreostuse tasemega näha. Nende leidudest teatatakse seejärel rakenduse kaudu.

Saksamaa geoteaduste uurimiskeskuse GFZ füüsik Christopher Kyba väljendab projekti suhtes skeptilisust. Samas peitub selle tugevus tohututes arvudes. Kyba ja tema meeskond suutsid uurida 51 351 sisendandmeid, mis võeti aastatel 2011–2022.

Sellised andmed, mis on segatud 2016. aasta ülemaailmse taeva heleduse atlasega, võimaldasid meeskonnal välja selgitada, kuidas öine taevas muutub aastatel 2011–2022 heledamaks keskmiselt 9,6% võrra.

Süüdlased hüppeliselt tõusva valgusreostuse taga

Põhjuseid, miks see on juhtunud, on erinevaid. Alates 2010. aastate algusest on mitmed välisvalgustid muudetud LED-valgustiteks. Kuigi need LED-tuled on tõepoolest energia- ja kulutõhusad, kiirgavad nad sinist valgust lühema lainepikkusega. Seejärel hajuvad osakesed atmosfääri. See teeb seda rohkem kui varsem harjumuspärane oranž valgus. See toob kaasa kõrgendatud heleduse ja hõõguva öötaeva.

Praegused satelliidid ei ole sinise valguse suhtes tundlikud,  mistõttu kipuvad satelliidid nad LED-i tekitatud valgussaastet enda poolt kogutud andmetes alahindama.

Valgusreostuse uurija ja astronoom John Barentine ei olnud üllatunud, kuidas satelliidid seda probleemi halvustavad, kuid ta oli šokeeritud sellest, kui vähetähtis see mure nende jaoks oli. Ta märgib, kuidas uuring peegeldab seda, kuidas spetsialistid on alahinnanud ülemaailmset valgusreostuse taset.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.