Eestis on ettevõte, kus saab piiramatult puhata – aga kes siis tööd teeb?

Kes ei tahaks tööandja kulul piiramatult puhata?Foto: Shutterstock

Juba mõnda aega on palju arutletud neljapäevase töönädala mõistlikkuse üle. Tele2 on aga 2020. aastast pakkunud oma töötajatele võimalust piiramatult puhata ja sarnaselt põhipuhkusega on ka see tasustatud. Kuidas see võimalus ennast ära tasub ja kas piiramatul puhkusel on ka mõni konks?

Ehkki piiramatu puhkus võib kõlada ulmeliselt, on see suurettevõttes reaalselt rakendatav ning võimaldatud kõigile Tele2 töötajatele. Ideega tuli 2020. aastal välja Tele2 endine tegevjuht Chris Robbins, kes soovis anda töötajatele rohkem vabadust ja paindlikkust. Alguse sai see väikestest sammudest: kui varem kingiti töötajale sünnipäeva puhul ettevõtte poolt meeneid, siis edaspidi hoopis vaba päev. “Meie töötajate reaktsioon oli uskumatult positiivne,” meenutab Tele2 personalijuht Eve Karo.

Juba enne piiramatu puhkuse võimaluse loomist ei loetud Tele2-s puhkusepäevade hulka nädalavahetusi. Samamoodi kehtib ettevõttes reegel, et kui riigipüha langeb nädalavahetusele, saavad töötajad selle eest lisa vaba päeva.

Milles seisneb piiramatu puhkuse “konks”?

Piiramatu puhkusega kaasnes märkimisväärne muutus Tele2 lähenemisviisis vaba päeva võtmisele. “Kaotasime konkreetsed sagedamini vabaks võetavad päevad, näiteks matuste ja pulmade puhul, kuna mõistsime, et me ei pea tegelikult täpselt teadma, miks inimesel vaba päeva vaja on. Ta ei pea põhjendama, miks ta puhata soovib,” selgitab Karo.

Ainus “konks” on see, et piiramatu puhkuse päevi saab kasutada siis, kui põhipuhkus on välja võetud. Ülejäänud piiramatu puhkuse võtmise reeglid on sarnased tavalise puhkusega. Puhkuse andmisel arvestatakse alati, et esindustes oleks piisavalt töötajaid ja kontorist ei puhkaks ühel ajal kogu tiim, täpselt nagu tavalise puhkuse korral. Töö peab ikka tehtud saama.

Tele2 katsetas ühes osakonnas lühiajaliselt ka neljapäevast töönädalat, aga seda kasutusele ei võetud. “Saime aru, et neljapäevane töönädal eeldaks töö haldamiseks suuremat personali, sest osa töötajatest tundis katsetuse ajal liigset survet teha nelja päeva jooksul ära justkui viie päeva jagu tööd. Piiramatu puhkuse puhul me seda aga täheldanud ei ole,” selgitab Karo.

Tele2 personalijuht Eve Karo.Foto: Harry Tiits

Kuidas piiramatu puhkus end ära tasub?

Paratamatult tekib küsimus, kuidas ettevõte pankrotti ei lähe, kui töötajad lõputult tasustatud puhkust võivad võtta. Tele2 näitel on selgunud, et tegelikult ei puhata piiramatult nädalaid või kuid järjest, nagu arvata võiks, vaid puhkust võetakse reeglina korraga kuni neli päeva järjest. Tele2-s töötab ligi 350 inimest ja 2022. aastal kasutati kokku 615 piiramatu puhkuse päeva.

Ehkki piiramatu puhkuse süsteem ei ole ettevõttes kasumlik, leiab Karo, et alati on parem hoida olemasolevaid töötajaid, kui teha läbi uus värbamisprotsess ja uute töötajate koolitamine, mis on samuti omaette kulu. “Meie töötajad teavad, et neil on vabadus võtta vajadusel rohkem puhkust kui seadusega ette nähtud. Loodame, et valitud piiramatu puhkuse suund kasvatab veelgi meie inimeste rahulolu ja tugevamat pühendumist ettevõttele,” selgitab Karo.

Piiramatu puhkus tagab töötajatele ka rahu läbipõlemise või mõne isikliku probleemi korral, sest taastumiseks või mure lahendamiseks saab võtta tasustatud puhkust ja sissetulek sellest ei vähene. Ainuüksi teadmine lisapuhkuse võimalikkusest aitab kaasa vaimsele tervisele, sealhulgas kindlus- ja turvatundele töökohal.

Alustada tuleks paindlikkusest

Paindlik ja töötaja vaba aega hindav puhkusekorraldus aitab tasakaalustada töö- ja eraelu, panustades vaimse tervise hoidmisse ning aidates vältida läbipõlemist. “Näeme, et meie töötajad on piiramatu ja paindliku puhkuse tulemusena oma tavatöös energilisemad ja motiveeritumad ning väärtustavad üha rohkem tööajavälist elu,” sõnab Karo. Kokkuvõttes on nii tööandjal kui ka töötajal paindlikust lähenemisest ainult võita.

“Kõigile neile, kes soovivad piiramatut puhkust ka oma ettevõttes rakendada, soovitame kõigepealt vaadata üle senine puhkusekorraldus ning muuta see samm-sammult paindlikumaks,” sõnab Tele2 personalijuht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.