Talv on lõpuks käes! Kes tunneb sellest rõõmu, kes mitte – kohe kindlasti ei fänna aga talvekülma sinu mobiiltelefon. Vana tõde on, et külmas saab aku kiiremini tühjaks ja kehvemal juhul võib telefon lausa pildi tasku panna. Selleks, et talveks veel paremini valmis olla, teeme puust ja punaseks, kuidas mõjutab külm sinu mobiiltelefoni tervist.
Miks telefon külmaga välja lülitub?
Liitiumioonakud, mis on tänapäeva nutitelefonides kõige levinumad, on üpris külmakartlikud. Akus toimuvad keemilised protsessid aeglustuvad külmas ning nii võid ühel hetkel avastada, et telefoni kiirus on kordades kahanenud või on seade end sootuks välja lülitanud. Eriti on selle üle kurtnud iPhone’i kasutajad.
Kas külm võib akut püsivalt kahjustada?
Kui su telefon on külma käes välja lülitunud, on sellel aku suhtes vaid ajutine mõju. Püsiv kahjustus võib tekkida siis, kui telefoni külmas laadima paned, näiteks õues akupanga abil. Samuti ei tohiks telefoni laadima panna vahetult pärast tuppa astumist, kui kaua külma käes olnud seade ei ole veel jõudnud üles soojeneda.
Kui laadida liitiumioonakut külma käes, võib tekkida nähtus, mida nimetatakse liitiumi ladestumiseks. Selle käigus koguneb liitiumi metalliline kiht aku anoodile. Liitiumi ladestumine vähendab aku jõudlust ja nagu öeldud, võib seda püsivalt kahjustada. Selsamal põhjusel ei tohiks laadimisjuhet telefoniga ühendada ka külmas autos.
Kui külm ilm on mobiili jaoks liiga külm?
Tegelikult ei ole kindlat temperatuuri, mille juures telefon jupsima hakkab. Kui hästi sinu telefon talvekülmaga hakkama saab, sõltub konkreetsest mudelist ja aku tervisest. Vanem aku peab külmas reeglina kehvemini vastu. Üldiselt peaks üritama telefoni hoida temperatuurivahemikus 0 kuni 35 kraadi.
Kuidas akut külma eest kaitsta?
Hoia telefoni soojas! Lihtne tõde, aga see on parim, mida saad teha, et telefon kõige ebasobivamal hetkel end välja ei lülitaks. Kui külmakraadidega tuleb pikemalt välioludes viibida, siis tasub telefoni hoida sisetaskus või võimalikult keha vastas.
Üht pea meeles – ära kunagi proovi telefoni soojendada otse kuumusallika peal või sees! Radikad, pliidid ja mikrouunid on kindel ei! Parem lae oma telefon enne külma kätte minekut korralikult täis, pane Wi-Fi ja ebavajalikud äpid kinni, võta ekraani heledust vähemaks või lülita sisse energiasäästu režiim.
Kas külm ilm mõjutab ka puutetundlikku ekraani?
Kui oled mõnikord õues tähele pannud, et telefoni puutetundlik ekraan ei taha hästi koostööd teha, siis võib ka see olla tingitud külmast. Eriti mõjutab külm LCD-ekraane, kuna need kasutavad vedelkristalli molekule (LCD ehk Liquid Crystal Display tähendabki vedelkristallekraani).
Tänapäeval on paljud nutitelefonid LCD-ekraani asemel juba OLED-ekraaniga (organic light-emitting diode ehk orgaaniline valgusdiood). Mõlemal ekraanil on oma head ja vead, aga kui valida telefoni puhtalt selle järgi, mis külmas paremini vastu peab, on OLED kõige kindlam valik. OLED-ekraan toimib ka 40-kraadise külmaga, vahendab Focus LCDs.
Niisiis tasub enne ostu üle kontrollida, millist ekraani seade kasutab. Tele2 e-poes on toote tehniliste andmete all ekraani tüüp alati märgitud.