Laadija läks katki! Kas odav vuhvel võib telefoni aku ära rikkuda?

Mida tuleb tähele panna, enne kui võõra laadija oma telefoni taha torkad?Foto: Shutterstock

Aeg-ajalt juhtub ikka, et telefonil saab aku tühjaks, aga oma laadijat pole parasjagu käepärast. Või on telefoniga kaasa tulnud laadija hoopis katki läinud. Tänapäeval on asendust leida lihtsam kui kunagi varem, kuna nii Androidil kui ka uutel iPhone’i mudelitel on laadimiseks USB-C-ava. Kas aga iga õige otsaga laadija kõlbab sinu telefonile?

Kõige tavalisem näitaja laadija peal on vatid (W) – lihtsalt öeldes näitab see, kui palju energiat suudab laadija korraga telefonile anda. Tahvlite ja sülearvutite laadijad on reeglina võimsamad, kuna neil on suuremad akud. Niisiis ei tasu imestada, kui telefoni laadija sülearvutiga ei tööta (isegi kui ava on sama).

Kui kiiresti telefoni aku täis saab, sõltub nii laadijast kui ka sellest, kui palju vatte telefon vastu suudab võtta. Selle näitaja saab netist üsna kiirelt välja guugeldada. Nutitelefonide võimsusvajadus on tavaliselt 5–20 W vahemikus, samas kui läpakas võib nõuda 60–100 W. Selleks, et saavutada võimalikult hea laadimiskiirus, peaksid nii seade, laadija kui ka kaabel toetama sama võimsust.

Näiteks ei pruugi 20 W laadijast – mis on näitajate poolest justkui kiirem – olla erilist tolku, kui telefon ei suuda võtta vastu korraga üle 10 W. Reeglina sobibki kõige paremini laadija, mis tuli sinu telefoniga kaasa (aga leidub ka erandeid).

Juhtmevaba laadimisega on asi pisut teine. Laadimiskiirust mõõdetakse samuti vattides, aga juhtmevabad laadijad on juhtmega variantidest aeglasemad. Õnneks kasutavad praeguseks pea kõik tootjad juhtmevabaks laadimiseks Qi-nimelist standardit, mis tähendab, et eri seadmed klapivad omavahel suuremate probleemideta.

Enamik laadimisdokke ja -matte kasutavad nüüdseks sama standardit.Foto: Shutterstock

Laadijat võid vahetada, aga väldi tundmatuid kaubamärke ja vanu mudeleid

Niikaua kui kasutad õiget kaablit või juhtmevaba laadimise standardit (õnneks on viimasega raske eksida), võid oma telefoni laadida ükskõik mis laadijaga. Tänapäeva telefonid reguleerivad ise voolutarbimist, et akut kaitsta – niisiis pole vaja karta, et telefon plahvatab, kui liiga võimas laadija taha ühendada.

Sellegipoolest tuleb ette vaadata odavate, tundmatu kaubamärgiga või aastaid kapinurgas vedelenud laadijate kasutamisel, kuna need ei pruugi vastata tänapäeval nõutud ohutusstandarditele. Ei saa ühe puuga lüüa, et iga selline laadija kurja kaela toob, aga ohutuse huvides tasub alati valida maineka tootja uuem laadija, isegi kui see on pisut kallim – suurem tõenäosus kui oma telefon ära rikkuda on see, et odav laadija annab ise kiirelt otsad ja siis tuleb jälle uus laadija osta.

Üldine reegel on järgmine: iga uuemapoolne laadija töötab praktiliselt iga uuemapoolse telefoniga, aga kõige efektiivsemalt ja kiiremini käib laadimine siis, kui kasutad telefonitootja enda laadijat. Eriti suurt rolli mängib see nn kiirlaadimisel, sest siin pole ühtset standardit – see tähendab, et iga tootja kasutab oma meetodit, kuidas laadimine oleks võimalikult kiire. Niisiis soovitame kasutada vajadusel teist laadijat, aga võimalusel ikka ametlikku laadijat.

Sama põhimõte kehtib juhtmevabal laadimisel. Enamik laadimisdokke ja -matte kasutavad nüüdseks sama standardit, nii et need peaks töötama iga telefoniga, aga kui telefon ja dokk pole spetsiaalselt teineteise jaoks loodud, tuleb laadimiskiiruses ette erisusi.

Erandina tuleb välja tuua Apple’i toodetele mõeldud MagSafe’i juhtmevaba laadija, mis kinnitub telefoni külge magnetiga. Teiste telefonidega seda kasutada ei soovitata. Apple on ka ise välja öelnud, et MagSafe’i laadija ei pruugi olla kõige suurem sõber näiteks pangakaartide magnetribadega, samuti võib see nahkümbristele jälje jätta.

Kui MagSafe ja iPhone kõrvale jätta, ei pea laadijate ja telefonide vahel manööverdamisel liiga palju pead valutama – kaasaegne riistvara on loodud selliste vangerdustega ohutult toime tulema. Kiireima laadimisaja ja parima aku kestuse nimel soovitame ikkagi jääda enda telefoni jaoks mõeldud laadija juurde. Kindla ja usaldusväärse laadija leiad endale Tele2 e-poest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.