Ostuspikker: mida jälgida lapsele nutikella valides?

Viimastel aastatel on nutikellad olnud populaarsed kingitused kooli või miks mitte ka lasteaia lõpetamise puhul.Foto: Shutterstock

Kohe-kohe algab lasteaia- ja koolilõpetamiste periood ning paljudel seisab ees küsimus: mida lapsele selleks puhuks kinkida? Kingitus võiks pakkuda rõõmu, aga samas olla ka praktiline. Nagu näiteks nutikell? Viimastel aastatel ongi just need olnud populaarsed kingitused kooli või miks mitte ka lasteaia lõpetamise puhul.

Nutikellasid on aga turul palju: eri suuruses ja kaaluga, erinevatelt tootjatelt ja kõikvõimalike omadustega. Neid on ka väga mitmes hinnaklassis. Kõik see muudab valimise raskeks ja eriti siis, kui osta kell kellelegi teisele, näiteks lapsele. Milliseid omadusi siis pisemale lapsele esimest nutikella valides jälgida võiks?

Ajanäitamisest tähtsam on helistamine

Mõnikord visatakse nalja, et nutitelefonide näitajate puhul hinnatakse kõike muud peale helistamise. Olgu sellega kuidas on, aga lapsele nutikella valides on lihtsalt aja näitamise asemel üks olulisemaid funktsioone helistamine. No sest noored on ju tuulepead ja ikka võib juhtuda, et telefon läheb kaotsi.

Sel juhul on hea, kui vanemale saab kiire kõne teha telefonita hoopis kellalt, mille kaotamine on käe ümber oleva rihma tõttu juba natuke keerulisem. Näiteks spetsiaalselt lastele disainitud Garetti nutikell laseb üle 4G ühenduse teha isegi videokõnesid. Samuti saab vanemate numbrid kiirvalimise alla seadistada, et neile helistamine vajadusel ikka kärmelt käiks. Pole paha!

Hea lisa laste kelladel on SOS-nupp, millele vajutades saab eelseadistatud kontaktidega kiiresti ühendust, kui laps end näiteks ohustatuna tunneb või eksinud on.

Navigeerimine on oluline ka laste kelladel

GPS-i olemasolu on lapsele nutikella valides vahest isegi tähtsam kui helistamise võimalus. Mitte ainult navigeerimine, vaid selline, mille puhul saab nutikella seadistada nii, et lapsevanemal on kogu aeg ülevaade, kus järeltulija täpselt on. Nõnda võib sõpradega mängides hilja peale jäänud noore inimese (kes mänguhoos ehk isegi telefoni vastu võtta ei märka) asukoha kindlaks teha ja lapsevanem ei pea liigselt südant valutama.

Garett Kids Twin 4G kellal on veel üks mugav lahendus ehk kella rakenduses kindla ala määramine, millest väljudes tuleb lapsevanema telefoni vastav teade. Lapse privaatsus ja iseseisvus on kahtlemata samuti olulised ning vastavat funktsiooni ei pea kogu aeg kasutama, kuid hädaolukordades on tegu siiski asendamatu võimalusega.

Spetsiaalselt lastele disainitud Garetti nutikell laseb üle 4G ühenduse teha isegi videokõnesid. Foto: Tele2

Aku ja kasutusmugavus

Kõikidest kelladest ja viledest pole muidugi kasu, kui neid ei ole mugav kasutada või kui kella aku umbes pool päeva kestab. Spetsiaalselt lastele disainitud nutikelladel, nagu Garett Kids Twin 4G, on sihtgrupiga arvestatud ka disainimisel ja kasutajaliidese loomisel. See tähendab, et neid on lihtne kasutada ka väiksematel inimestel ja pole ohtu, et laps nende kasutamisega hakkama ei saaks.

Aku puhul võiks aga jälgida, et see igal juhul terve päeva vastu peaks – seepärast võiks selle mahutavus olla vähemalt 500 mAh, eelistatult rohkemgi.

Mõistlik hind ja vastupidavus

Muidugi võib tekkida kiusatus osta lapsele esimeseks nutikellaks tippmudel, kus kõikmõeldavad lisad sees ning mis seetõttu ilmselt ka kallim on. Mõnes mõttes ei ole see paha mõte, sest miks peaks laps leppima kehvema tootega? Teisalt on kallimates nutikellades sees palju sellist, mida väiksemad lihtsalt ei kasutaks või otseselt ei hindaks – neil pole vahet, kas kell randmel on titaanist või korralikust plastikust või kas tegu on ikka turul olevatest kõige täpsemalt pulssi mõõtva seadmega.

Lastel on aga suurem risk asju kas kaotada või neid hoogsate toimetuste käigus katki teha. Seega võiks vähemalt esimese nutikella valikul kaaluda sellise seadme soetamist, mis on tugev, vastupidav ja niiskuskindel ning sellise hinnaga, et kella kaotamisel või katki minekul poleks kahju väga suur.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.