Võrdlus: millised nutikellad mõõdavad südame tööd kõige täpsemalt

Kohe-kohe saabuv aprill on südamekuu ja millal veel kui mitte praegu oleks mõistlik uurida, kui täpsed pulsimõõtjad kellade sees on.Foto: Shutterstock

Kantavad seadmed väljendavad stiili ja loovad suhtlusvõimalusi, aga peale selle on nad asjalikud ka kasutaja terviseseisundi jälgimiseks ning heaolu parandamiseks. Näiteks suudavad uuemad nutikellad üsna täpselt mõõta kehakoostist, une kvaliteeti ja EKG-d ehk südame elektrilist aktiivsust. Üks paljude jaoks olulisemaid mõõdikuid on aga endiselt pulsisagedus. Seda mõõdavad kellad juba ammu – kuid kui täpsed nad selles on?

Tänuväärse hobiga andmeteadur mõõdab nutikellade täpsust

Kohe-kohe saabuv aprill on südamekuu ja millal veel kui mitte praegu oleks mõistlik uurida, kui täpsed pulsimõõtjad kellade sees on ning millised neist on parimad. Aga kuidas seda teha?

Austria CeMM molekulaarmeditsiini uurimiskeskuse järeldoktor Rob ter Horst on üks neist, keda just see küsimus vaevas. Õnneks lubasid tema oskused ja huvi andmeanalüüsi ning tehnoloogia vastu hakata vastust ise välja uurima. Nüüdseks on teadlane juba üle viie aasta pannud proovile erinevaid seadmeid, nagu nutikellad, -sõrmused ning käevõrud, ja jagab tulemusi oma Youtube’i kanalil The Quantified Scientist.

Selleks võrdleb ta nutiseadmetega kogutud andmeid täpseimate tavakasutajatele kättesaadavate mõõtevahendite abil leitud näitudega. Näiteks südame löögisageduse mõõtmiseks kasutab Horst Polari pulsivööd ning kõrvutab sellelt saadud andmeid nutikellade ja käevõrude omadega. Hea ülevaate saamiseks katsetab teadlane seadmeid alati erinevates situatsioonides, muu hulgas joostes, rattaga sõites ning jõusaalis treenides.

Täpseimalt mõõdavad südame tööd Apple ja Huawei

Kõige odavamate seadmete hulgas on Horsti katsetuste järgi parimad pulsimõõtjad Honori ja Huawei samanimelised mudelid Band 6, millest viimane maksab käesoleva blogipostituse kirjutamise ajal Tele2-s vaid 29 eurot. Neilt saadud andmed kattusid pulsivöö omadega vastavalt umbes 95 ja 92 protsendil juhtudest. Selles osas on mõlemad Band 6 seadmed tegelikult paremad kui mõni mitusada eurot kallim nutikell, paraku on aga nende nutikella funktsioonid üsna tagasihoidlikud. Mõnevõrra kehvemad, kuid Horsti hinnangul siiski piisavalt täpsed, olid Mi Band 6 ning Fitbit Inspire 2, mis mõlemad näitasid pulsivööga sarnaseid andmeid umbes 90 protsendil mõõtmistest.

Veidi kallimate seadmete seas (Horsti tabelis hinnaklassis 50 kuni 100 eurot, kuid Eestis on hinnad mõnevõrra erinevad) osutusid täpsemateks Huawei Watch Fit ja Polar Verity Sense (viimane pole tegelikult nutikell, vaid käe ümber pandav pulsimõõtja) – mõlema puhul oli täpsuseks umbes 97 protsenti. Tasub teada, et Watch Fit seeriast on juba mõnda aega saadaval ka teine generatsioon. Neist kahest pisut tahapoole jäänud, kuid siiski üle 90-protsendilist täpsust näidanud seadmed, on Polar OH1, Fitbit Charge 5 ja Redmi Watch 2 Lite ning Huawei Band 7. Huvitaval kombel jäi viimane mudel täpsuselt natuke alla vanemale vennale Band 6-le.

Selgub, et piiramatus hinnaklassis on parimad pulsimõõtjad taas Apple’i seadmetel. Foto: Shutterstock

Minnes edasi kuni paarsada eurot maksvate seadmete juurde, on vahed väiksemad – enam kui 90-protsendilise täpsusega kellasid ja käevõrusid leiab siit juba omajagu. Siinkohal peab mainima, et tabelis troonivat Apple Watch SE mudelit uuena enam osta ei saa ja selle hindki küündib Eestis pigem 300 euroni, kuid seevastu on seadme täpsus pulsivööga juba pea võrdne. Vaid mõne protsendipunktiga jäävad sellest maha Huawei Watch GT Runner, Samsung Galaxy Watch 4 ning Huawei Watch Fit 2.

Kui aga hind enam määrav pole? Selgub, et piiramatus hinnaklassis on parimad pulsimõõtjad taas Apple’i seadmetel – lausa viis kõige täpsemat kella on just selle firma omad. Küll aga ei tähenda kõrgem hind, et kell ka südame tööd täpsemalt mõõdaks ning alates parimast on järjestus niisugune: Watch 8, Watch SE 2022, Watch 6, Watch 7 ning Watch Ultra. Nagu näha on tabelis teise koha võtnud üks soodsamaid Apple’i mudeleid ning Ultra jääb tahapoole mitmest varasemate aastate kellast. Viimane võib Horsti arvates olla seotud Ultra märkimisväärse massiivsusega, mis mõõtmise täpsusele kaasa ei aita.

Kui aga Apple mingil põhjusel ei sobi, leiab täpseid seadmeid ka teistelt tootjatelt. Näiteks Huawei Watch GT3 Pro on kohe Apple’i järel lausa kahe eri mõõdus ehk 43 mm ja 46 mm mudeliga. Kohe nende järel on esindatud Google’i Pixel Watch ning Eestis üsna populaarsed Samsungi seadmed Watch 5 Pro ja Watch 5 – kõik need mõõdavad välja pea sama täpsed tulemused kui korralik pulsivöö.

Unustada ei tasu muidki omadusi

Muidugi pole nutikella või -käevõru valimine nii ühene, et osta lihtsalt kõige täpsema pulsimõõtjaga mudel – tegelikult on olulised nii hind, välimus, kättesaadavus kui muud omadused, mille hulgas võib olla isegi bränd. Seda rõhutab ka Horst, märkides, et tema keskendub seadmeid katsetades peamiselt nende mõõtmistulemuste täpsusele. Seega peaks igaüks enda jaoks selgeks mõtlema, mida täpselt ta nutikellalt või -käevõrult soovib ning tegema ostuotsuse ikkagi just oma vajadustele tuginedes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.