WiFi kuumkoht, taskuruuter või juhtmevaba püsiühendus – kuidas suvilasse nett luua?

Üle õhu leviva neti kasutamiseks on eri võimalusi alustades nutitelefonis WiFi kuumkoha loomisest ja lõpetades eraldi liitumisega.Foto: Shutterstock

Kas sinul on suvila või maakodu? Kui jah, siis küllap oled seal suvel tavapärasest tihedamini. Ehk kolid isegi suveks maale või oled selle peale mõelnud? Ega siis tööasjad seepärast tegemata saa jääda ja selleks on vaja netti. Kui aga juhet pole, siis kuidas see maale tekitada?

Õnneks on väike Eesti kaetud sedavõrd hea levialaga, et mobiilset internetti saab kasutada enamikul asustatud aladel. Üle õhu leviva ühenduse kasutamiseks on aga eri võimalusi: alustades nutitelefonis WiFi kuumkoha loomisest ja lõpetades eraldi liitumisega. Millist siis eelistada?

WiFi kuumkoht telefoni või taskuruuteriga?

”Meil on väga erineva kasutusega seadmed ja lahendused,” ütleb Tele2 internetiteenuse ärijuht Linda Marie Ormus. “Kui tööd on vaja teha liikumise pealt, on selleks kaks head varianti. Üks võimalus, näiteks autos kasutamiseks, on taskuruuter või WiFi kuumkoht. Teisalt saab SIM-kaardi pista ka enamikesse tahvelarvutitesse ehk pole vaja ekstra lisavidinaid, et seadmesse netti saada.”

Kõik sõltub vajadustest: kui suvila on pisike ja seal käimist vähe, võib tõesti ka nii läbi ajada, et jagad telefonist netti ning kiiremad tööasjad saavadki tehtud. Nutitelefoni pakutav WiFi leviala pole siiski just parim – ei eriti suur ega kuigi kiire. Samuti kulutab kuumkoha sees hoidmine omajagu voolu, aga mobiiltelefoni mõte on siiski olla mobiilne lahendus. Kui see peab neti kasutamise tõttu kogu aeg juhtme otsas olema, kuna aku on tühi, kaotab tõhus tööriist oma mõtte.

Pealegi, kui mugav õigupoolest on iga kord kui vaja telefon välja otsida ja nett sisse lülitada? Seega – harvemad ja kiireloomulised asjad saab nii aetud, aga sagedama kasutuse korral võiks valida mugavama võimaluse.

Taskuruuter on väga kasulik asi, kuid nagu öeldud, on see siiski mõeldud teatud ülesanneteks. Näiteks on see hea lahendus mobiilsele töötegijale, kel vaja liikvel olles netti kasutada. Suvilasse neti toomiseks see optimaalseim variant ei ole. Taskuruuter pole lihtsalt koduseks kasutamiseks mõeldud ning selle omadused pole seetõttu ka vastavad: leviala on väiksem, võrku saab ühendada vähem seadmeid, 4G võrguühendust püüdvad antennid pole kuigi võimsad ja väliseid antenne külge ühendada ei saa … Niisiis puudusi jagub.

“Koduseid vajadusi taskuruuter enamasti ei täida,” märgib Ormus. “Kodus, ka maakodus, on sageli palju võrku tarbivaid seadmeid ja kui panna ühendust looma väikese võimekusega seade, teeb see kasutuskogemuse lihtsalt kehvemaks.”

Korralik ühendus trumpab hädalahendused üle

Internetiühenduse statsionaarseks kasutamiseks on parem võimalus kodune juhtmevaba internet, näiteks Juhtmevaba Kodunett või 5G Juhtmevaba Kodunett. Sellega saab nautida kõiki eeliseid, nagu kiirem ja stabiilsem ühendus ning võimalus kasutada teleteenuseid. Samuti on Tele2 koduneti pakettidega kaasas nutikas seade Plume SuperPod™, mis muudab koduse WiFi kvaliteetseks, turvaliseks ning selle haldamise ülimalt mugavaks.

“Kodune juhtmevaba internet tagab täiskomplektse lahenduse, kus on SIM-kaart, ruuter ja SuperPodi seadmed. See tagab mugavuse, et seadmete peale ei pea ise mõtlema hakkama,” sõnab Ormus.

Mis vahe on 4G ja 5G lahendusel? Muidugi on 5G ühendus kiirem ja selle viiteaeg lühem. Teisalt on 4G leviala praegu veel suurem. Ka seadmed on natuke erinevad ehk 5G ruuter peab olema modemina akna peal, kuna sellel on vaja signaal kätte saada võimalikult otse. Sellega ühendatakse SuperPod, mis loob koduse võrgu. Samas 4G lahendus töötab ka SuperPodita. Suures plaanis on mõlema variandi puhul tegemist lihtsalt hea koduse internetiga, mis enamiku vajadused peaks rahuldama.

Kas siis maale peaks võtma eraldi ühenduse? Alati pole seda vaja, sest juhtmevaba internet töötab põhimõttel “kus pistik, seal nett”. Seega on täiesti võimalik seadmed kodust lihtsalt kaasa võtta, näiteks juhul, kui suveks tõesti suuresti maale kolida ja kodus püsiühendust või telerit vaja pole. Võta aga netiseadmetel juhe seinast ja pista suvilas uuesti pistikusse – toimib!

Seda muidugi eeldusel, et kodus või maal pole seadmeid, mis pidevalt ühendust vajavad. Ehk on sul üle veebi videopilti edastav turvakaamera? Või näiteks nutikas ukselukk, mis internetiühendust vajab? Mõni muu tark vidin, mis ka pikema kodust eemaloleku ajal töötada võiks? Kui korralikku netti on tarvis mitmes kohas korraga, on mõistlikum minna siiski eraldi ühenduste võtmise teed.

Muidugi võiks juhtmeta neti suvilasse võtmisel enne üle kontrollida, kuidas seal leviga lood on. Seda on väga lihtne teha näiteks levikaardi abil. Samas on Tele2 4G lahendustel ka seitsmepäevane testperiood, mille jooksul saab järele proovida, kas ühendus on soovitud asukohas ikka rahuldav.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.