Viimane aeg pardale hüpata: 30 000-eurose fondiga Kohtla-Järve innovatsioonikonkurss ootab tarkasid lahendusi

Kohtla-Järve on hetkel ainus omavalitsus Ida-Virumaal, mis koostöös Tehnopoliga pakub võimalust osaleda targa linna lahendusi otsival innovatsioonikonkursil.Foto: Igor Parv

Teadus- ja ärilinnak Tehnopol koostöös Kohtla-Järve linnavalitsusega korraldab juba teist aastat innovatsioonikonkurssi targa linna lahenduste leidmiseks ja elluviimiseks Kohtla-Järve linnas. Tänavune auhinnafond on kokku 30 000 eurot. 

Inimsõbralikum ja kaasaegsem Kohtla-Järve

Innovatsioonikonkursi eesmärk oli toetada ettevõtteid, mis muudavad Kohtla-Järve linnakeskkonda kaasaegsemaks, inimsõbralikumaks ja kestlikumaks – luues selleks kas täiesti uusi lahendusi või pakkudes edasiarendust olemasolevatele toodetele ja teenustele.

Lisaks rahalisele toetusele panustab linn lahendustesse nii kontaktide, infrastruktuuri kui testkeskkonna pakkumisega. Innovatsioonikonkursile esitatud lahenduse pakkujad on oodatud kõikjalt üle Eesti ja ühe toetussumma suuruseks on kuni 10 000 eurot. 

Veebruari alguses sai Kohtla-Järve lasteaed Karuke esimese asutusena Eestis go verticu elektrit tootva seina. Projekt viidi ellu innovatsioonikonkursi raames Kohtla-Järve linna, Tehnopoli ning ACM Metali (go verticu kaubamärgi omanik) koostöös. Tulevikus vähendab elektrisein lasteaia üldkulusid, lisaks on see ka ilus – lasteaiahoone fassaad uuendati huvitaval viisil. 

Kestlikud ja nutikad lahendused

Ida-Virumaa targa linna innovatsioonikonkursi koordinaatori Olga Kurdovskaja sõnul on Tehnopoli eesmärk toetada maailmamuutvat innovatsiooni ja tehnoloogiaettevõtlust. Just seetõttu on Tehnopol võtnud südameasjaks innovatsioonifondiga edendada linnakeskkonda kestlike ja nutikate lahendustega.

“Innovatsioonifondi toel rajatud go vertiku päikeseenergiat tootev lasteaiafassaad on hea näide, et suurte omavalitsuste kõrval suudavad ka väiksemad omavalitsused nutika tegutsemisega muuta linnakeskkonda sõbralikumaks ja kestlikumaks,” ütles Kurdovskaja. Ta lisas, et Kohtla-Järve näide on nii inspireeriv, et oleks tore, kui see motiveeriks ka teisi omavalitsusi fondiga liituma. Linnakeskkonda on võimalik paremaks ja kaasaegsemaks muuta, mitte otsida põhjendusi, miks seda teha ei saa. 

Kohtla-Järve arenguteenistuse abilinnapea Riina Ivanova sõnul oodatakse konkursile ideid, mis muudavad linnakodaniku elu mugavamaks – see puudutab nii sotsiaalsfääri kui ka üldisi linnakeskkonna küsimusi.

“Ootame lahendusi, mis muudaks jalakäijate liikumise ohutumaks või puuetega inimeste liikumise mugavamaks, näiteks üheks probleemiks on kaldteede puudumine kortermajade sissepääsudes. Hea meelega kaalume ka linna asutustes elektri säästmisele suunatud lahendusi. Samuti on oodatud lahendused, mis aitavad vähendada uute süvakonteinerite tühjendamise kulusid ja ärgitavad linnaelanike prügi sorteerima,” loetleb Riina Ivanova, kuid ei välista ka muid lahendusi, mis vastavad konkursi kriteeriumitele. 

Juba täna tuleb mõelda homsele

Kohtla-Järve on hetkel ainus omavalitsus Ida-Virumaal, mis koostöös Tehnopoliga pakub võimalust osaleda targa linna lahendusi otsival innovatsioonikonkursil. Riina Ivanova sõnul teised omavalitsused ainult võidavad, kui nad otsustavad projektiga liituda. 

Riina Ivanov rõhutas, et juba täna tuleb mõelda, mis saab homme, isegi kui mõned perspektiivid paistavad kauged.

“Just iduettevõtted on need “mootorid”, mis ideid arendades vaatavad julgelt tulevikku. Kohalikud omavalitsused saaksid aidata neid ideid ellu viia, pakkudes oma tuge ideede piloteerimiseks. Ükski leiutis pole kohe lahendus, mida saab edukalt igal pool rakendada – seda tuleb katsetada, lihvida, viimistleda,” sõnas Ivanova.

Ta lisas, et innovatsioonikonkurss annabki selleks võimaluse. Panustades tulevikku ja uskudes neisse, kes tulevad linnakeskkonda paremaks muutma, saame paremini edasi liikuda targa linna suunas, arendada ja parandada oma elanike elu. Tore oleks, kui Ida-Virumaa omavalitsused looks innovatsioonikonkursil osaledes nutikate lahenduste võrgustiku, see looks võimalusi kogu piirkonnale, mitte ainult eraldiseisva linna või valla arengule. 

Konkursile saab avaldusi esitada 27. märtsini. Tingimustega saab lähemalt tutvuda ja kandideerida SIIN.

Kõik huvilised on oodatud innovatsioonikonkursi infoüritusele, mis toimub 7. märtsil. Üritus on mõeldud nii neile, kes on äsja alustanud ettevõtlusega või plaanivad seda teha, aga ka neile, kes on ettevõtlusega juba pikka aega tegelenud. Registreerida saab SIIN.  

Kohtla-Järve innovatsioonifond käivitati 2021. aastal, et muuta linnakeskkond kaasaegsemaks, kestlikumaks ja inimsõbralikumaks. Innovatsioonikonkursi viis linna tellimusel ellu teadus- ja ärilinnak Tehnopol.

Skandinaavia ühe suurima teadus- ja ärilinnaku Tehnopol eesmärk on aidata kaasa maailmatasemel tehnoloogiaettevõtete tekkele ja kasvule Eestis ning toetada nende laienemist välisturgudele. Selleks pakutakse terviklikku lahendust ärikinnisvarast kuni vajaduspõhiste äriarendusteenusteni kolmes fookusvaldkonnas: tark linn, rohetehnoloogia ja tervisetehnoloogia. 

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.