5 põhjust, miks juba täna rohetehnoloogiasse investeerida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rohetehnoloogia peamine eesmärk on loodusvarade mõistlik kasutamine ja keskkonna hoidmine.

Selles uue tööstusharu ettevõtetel loodussõbralik ja innovaatiline kuvand, samas on ettevõtteid, kellel on rohetehnoloogia ja selle olulisuse suhtes kahtlusi ning seda eriti vanade tööstusharude esindajatel.

Miks on rohetehnoloogia oluline, saad lugeda siit, kuid miks tasub enda ettevõttes rohetehnoloogia peale mõelda juba täna, saad lugeda alljärgnevalt.

Toetavad regulatsioonid. Rohetehnoloogia kogub järjest enam populaarsust ning sellele aitavad kaasa regulatsioonid, mis toetavad äride muutumist. Pannakse paika seadused ning keelatakse raiskamine.

Üheks selliseks regulatsiooniks on see, et uued hooned peavad olema liginullenergiaga. Ühtlasi on riikidel kohustus vähendada CO2 taset ning milline riik ei tahaks olla carbon neutral?

Roheettevõtted on unikaalsed. Peamiselt on tegemist teaduspõhiste ettevõtetega, mis vajavad rohkem raha. Uue ärivaldkonnana ei ole aga jõutud ettevõtet optimiseerida, seevastu vanaaegsed ärid on end mitmete aastate jooksul järjest efektiivsemaks muutnud.

Kuigi uue mõtteviisi juurutamine võtab aega, on see lõpptulemusena tasuv ettevõtmine. Juba üksnes uute tehnoloogiate rakendamisega muudetakse äri efektiivsemaks, sest rohetehnoloogia ettevõtted on keskendunud energiakulu vähendamisele ja materjalide kasutuse võimalikult efektiivseks muutmisele.

Maavarad vähenevad. Maavarade kättesaamine muutub järjest enam keerukamaks ja kallimaks. Aga milleks kaevandada näiteks niklit, kui saad seda kätte kasutatud arvutitest? Selleks, et hoida tootmises kasutatavaid materjale ringluses, on vaja muuta tootmist – hakata toodet disainima keskkonna jaoks (Design for the Environment).

See tähendab materjalide sihtpärast valikut, mille korral toodetakse kas kasutatud materjalist (virgin material), tarbijajääkidest või tööstusjääkidest. Uus toode disainitakse selliselt, et pärast tema eluea lõppemist oleks võimalikult lihtne materjalid taas eraldada uuesti tootmiseks. Selliselt pikeneb toote eluiga ja toob rohkem äri. Ühe jäägid on teise tooraine!

Energia taaskasutamine on in! Energiat toodetakse tihtipeale siis, kui teda ei ole vaja. Selleks, et seda saaks kasutada siis, kui on vaja, peame energiat salvestama. Energia valdkonnas lähevad rohetehnoloogia alla ka elektri ja vesiniku sõidukid. Võib juhtuda, et 5-10 aasta pärast ei olegi ühtegi teist liiki sõidukit võimalik osta kui keskkonnasõbralikku elektrisõidukit.

Miks aga sinna investeerida? Sest sellises koguses elektrisõidukite vastuvõtmiseks vajalikud süsteemid ei ole veel valmis. Samas on just elektri ja sooja vee tootmine kõige energiamahukamad ja saastavamad.

Toidusaamiseks on vaja alternatiive. Toidutootmise valdkonnas tuleb hakata looma alternatiivseid toiduallikaid, sest maailma rahvastik on hüppeliselt suurenev. Põlluharimine sellisel meetodil nagu seda praegu tehakse, koormab keskkonda ja ei ole jätkusuutlik.

Varsti võib ilmneda oht, et viljakat põldu, mille peal kasvatada, enam ei ole. Juba praegu tegeletakse liharakkude kasvatamisega lihalaborites, kuid antud valdkonnas on veel kindlasti arenemisruumi.

Uute ärimudeliteni!

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.