Ajalooline samm: esmakordselt rakendatakse Eestis arendatud personaliseeritud vähiennetusele suunatud tervisetehnoloogiat riigipiirist kaugemal

"Innovaatilised geneetilised lahendused aitavad päästa elusid ja vähendada vähi laastavat mõju meie ühiskonnale," ütles Antegenesi tegevjuht ja asutaja dr Peeter Padrik.Foto: Antegenes

Connected Health klastri liige, Eesti tervisetehnoloogia ettevõte Antegenes kaasas 500 000 eurot ning sõlmis pikaajalise strateegilise partnerluslepingu firmaga Everything Genetic Ltd, et tuua maailmas innovaatilised geenitestid kasutusele laiemalt Suurbritannia tervishoius.

Tegemist on ajaloolise sammuga, sest esmakordselt rakendatakse Eestis arendatud vähi personaliseeritud ennetusele suunatud tervisetehnoloogiat riigipiirist kaugemal.

Hinnata saab personaalseid vähiriske ja anda soovitusi haiguse ennetamiseks

Antegenes on välja töötanud uudsed geenitestid, mis hindavad inimese personaalseid vähiriske ja annavad teaduslikult põhjendatud meditsiinilised soovitused haiguse ennetamiseks.

Testid põhinevad innovaatilisel polügeensete riskiskooride tehnoloogial, mis aitab täpsustada inimese geneetilise eelsoodumuse vähi tekkeks ning võimaldab rakendada selle põhjal täpsemad ennetuse ja varajase avastamise meetmed.

Praegu on saadaval nelja pahaloomulise kasvaja geneetilise riski testi: rinnavähk, eesnäärmevähk, jämesoolevähk ja naha melanoom.

Personaalmeditsiini uus ajajärk

Everything Genetic on Ühendkuningriigi juhtiv geenitestide rakendaja ja levitaja nii kohalikus tervishoiusüsteemis kui ka ettevõtete terviseprogrammides. Ettevõtte eesmärk on võimaldada geeniteste nii tervishoiuteenuste osutajatele kui ka patsientidele, et pakkuda parimaid võimalusi vähi, südame- ja veresoonkonna ja muude haiguste avastamiseks, diagnoosimiseks ja raviks.

“Meil on väga hea meel strateegilise partnerluse üle Everything Geneticuga, sest astume ühiselt personaalmeditsiini uude ajajärku. Tegemist on ajaloolise sammuga Eesti tervisetehnoloogia arengus, mil Antegenesi testid laialdaselt Ühendkuningriikide tervishoius kasutusele tuuakse. Meil on rahvusvahelise partneriga tänaseks ühine selge arusaam, kuidas innovaatilised geneetilised lahendused aitavad päästa elusid ja vähendada vähi laastavat mõju meie ühiskonnale,” ütles Antegenesi tegevjuht ja asutaja dr Peeter Padrik.

Everything Geneticu tegevjuht James Price ütles, et investeering Antegenesi polügeensete riskiskooride tehnoloogiasse parandab oluliselt nende patsientide tulemusi, kellel tõenäoliselt elu jooksul tekib vähk.

“Geneetiline testimine vähkide ennetuses on seni olnud vaid üksikute erakliinikute pärusmaa, mille testimise hinnad ulatuvad tuhandetesse. Meie partnerlus Antegenesiga on suurepärane viis kuidas testimise kulusid vähendada, tuues samas innovaatiline tehnoloogia võimalikult paljude inimesteni.”

Geneetika mõjutab vähihaigust tugevalt

Everything Geneticu meditsiinidirektor dr James Mackay selgitas, et vähk on haigus, mida mõjutab tugevalt geneetika.

“Kuigi juba ammu on mõistetud, et geneetika mängib rolli vähi eelsoodumuses, on polügeensete riskiskooride tehnoloogia andnud tõestatud andmed, mis näitavad, kui tõsist rolli mängivad inimese geenid pahaloomulise kasvaja tekkimise tõenäosuses. Ja mida varem me patsiendi vähiriski teame, seda paremini saame ka planeerida õiged ennetustegevused.”

Mackay sõnul teavad ju kõik, et ennetus on parem kui ravi. Antegenesi geenitestidel on tema sõnul tõeline potentsiaal muuta täielikult vähiennetust, sest testide abil saab leida üles suurenendu vähiriskiga inimesed, kes saavad nii sõltumata vanusest õigeaegselt uuringutele ja personaalse jälgimisplaani.

“See on väga põnev samm personaalmeditsiinis ja me ei jõua ära oodata, et näha, kuidas selline tehnoloogia mõjutab patsientide tulemusi kogu Ühendkuningriigis.”

Dr Peeter Padriku sõnul on suur tunnustus, et meie innovaatilisi lahendusi usaldavad Ühendkuningriikide tipparstid ja teadlased, kes on vähiennetuse ja polügeensete riskiskooride tehnoloogia oma ala tipud.

“Meie eesmärk on nüüd koostöös tuua vähi täppisennetus võimalikult paljude inimesteni. Uut investeeringut kasutame ka meie testimisteenuse edasiseks laiendamiseks uutele turgudele Euroopas,” lisas ta.

Antegenesi testid põhinevad eelretsenseeritud rahvusvahelistel teadusuuringutel ning on valideeritud Eesti geenivaramu ja Ühendkuningriigi biopanga anonüümsete rahvastikuandmete abil.

Antegenes on 2018. aastal asutatud innovatsioonile suunatud tervisetehnoloogia ettevõte ja meditsiinilabor, mis loob ja rakendab geeniinfol põhinevaid lahendusi tõsiste komplekshaiguste personaliseeritud ennetuseks. Antegenes on Tartu Ülikooli ametlik hargettevõte.

Antegenes on Connected Health klastri liige. Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhitav Connected Health klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse. Klastri tegevusi kaasfinantseerib EAS.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla