Depressiooniravis on innovatsioonile ruumi

Vaata virtuaalset arutelu "Depressiooniravis on innovatsioonile ruumi"

Vaimse tervise valdkonna innovaator Kadri Haljas toob välja, et võrreldes 2014. aastaga esineb Eestis pea kolm korda rohkem vaimse tervise probleeme. Kuigi inimeste vajadused on kasvanud, jäävad traditsioonilised teenused paljuski kättesaamatuks või ei leita neid lihtsalt üles.Foto: erakogu

Vaimse tervise mured kimbutavad üha suuremat hulka inimestest, üks levinumaid probleeme on depressioon. Haigus mõjub laastavalt nii pere- kui ka töösuhetele ning võtab inimeselt elujõu.

Janssen Eesti (Johnson&Johnson Eesti) ning teadus- ja ärilinnakust Tehnopol juhitud Connected Health klastri toel toimub reedel, 10. detsembril virtuaalne arutelu “Depressiooniravis on innovatsioonile ruumi”, kus võetakse luubi alla depressiooniravi ja see, kuidas uuenduslike lahendustega ravi parandada.

Ravi ei ole kõigile kättesaadav

Kuigi depressioon on enamasti edukalt ravitav, ei ole selle terviklik ravi paraku kättesaadav kõigile abivajajatele. Teema teaduspõhiseks lahkamiseks on aruteluringi kaasatud vaimse tervise spetsialistid, arstid, riigi ja kohalike omavalitsuste esindajad, patsiendid ja nende lähedased.

Vastuseid otsitakse järgmistele küsimustele: mida kujutab endast tõhus depressiooniravi, millised on peamised takistused selle rakendamiseks ning mida saab tehnoloogia nende lahendamiseks ära teha.

Uued lahendused on väga oodatud

Connected Health klastri ja Tehnopoli tervisetehnoloogia valdkonnajuhi Piret Hirve sõnul on klaster oluline platvorm koosloomeks.

“Panustame igapäevaselt tervisevaldkonna arengusse läbi innovatsiooni ja toome kokku oma ala eksperte. Nii meie kevadine töötuba kui ka väga suur huvi tänase ürituse vastu annab selge sõnumi – depression mõjutab paljusid ja innovaatilised lahendused on enam kui teretulnud,” lisas Hirv.

Janssen Eesti innovatsioonijuhi Kairi Kontkari sõnul sai depressioonivaldkonna koostööprojekt alguse kevadel, mil koos ekspertidega kaardistati depressiooniga patsiendi ja tema ravimeeskonna probleemid ja vajadused, seejuures keskendudes tehnoloogilise innovatsiooni potentsiaalile.

“Kõige enam jäi töötoas kõlama vajadus lahendada ära ravi- ja tugimeeskonna omavahelise infojagamise ja kommunikatsiooni küsimus, et terviklikult jälgida ja toetada patsienti tema raviteekonnal,” ütles Kairi Kontkar.

Edendada tuleb mitmekülgset ravi

TheraSynci üks asutajatest, üldarst Ann Leen Mahhov, tõi välja, kuivõrd põletavaks probleemiks on vaimse tervise muredega patsiendi mitmekülgse ravi edendamine, sest erinevate osapoolte vahelist koostööd ei ole sageli süsteemselt juurutatud.

“Patsiendi raviteekonda saame maksimaalselt toetada siis, kui kaasame erinevaid osapooli kogukonnateenustest kuni eriarstiabini välja. Inimeste vajadused on niivõrd erinevad ja selleks, et neid katta, oleme rajamas teed vaimse tervise innovatsioonile, aidates kaasa seda takistavate rahastus- ja juriidiliste küsimuste lahendamisele TheraSynci digitaalse raviteekonna platvormi näitel,” rõhutas Mahhov.

Sündmuse eesmärk on tutvuda depressiooni raviteekonna kitsaskohtadega ning anda TheraSynci platvormi näol tulevikusuund võimalustele, mida tehnoloogia pakkuda saab. See on sissejuhatus suuremale protsessile, mis hõlmab tugevat koosloomet patsientide, perearstide, psühhiaatrite, õdede, psühholoogide, riigi ja kohalike omavalitsuste ja teiste valdkonna ekspertide vahel.

Sündmus loob võimaluse rääkida protsessile kaasa ja osaleda selle eri arenguetappidel kõigil, keda see teema kõnetab. Jätkutegevustena toimuvad jaanuari jooksul teemapõhised virtuaalsed töötoad.

Areng sünnib koostöös

“TheraSynci tegevused väärivad esiletõstmist, et rõhutada veelgi enam, kuidas valdkonna arengu aluseks saab olla vaid koostöö,” ütles vaimse tervise valdkonna innovator Kadri Haljas.

“Ainult nii saavad sündida mõjusad innovatsioonid, mida oleks juba kohe täna vaja, sest kevadel tõi sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo välja, et võrreldes 2014. aastaga esineb Eestis pea kolm korda rohkem vaimse tervise probleeme. Kuigi inimeste vajadused on kasvanud, jäävad traditsioonilised teenused paljuski kättesaamatuks või ei leita neid lihtsalt üles.”

Sündmust korraldavad Janssen Eesti, Teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Connected Health klaster, Mental Health Innovation Hub ja TheraSync.

Arutelu saab järelvaadata SIIT.

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhitav Connected Health klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe.

Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse. Klastri tegevusi kaasfinantseerib EAS.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla