Tehnopoli blogi

Eesti startup Wayren arendab andmevahetuse platvormi ja annab oma panuse riigikaitse sektoris

Wayreni lahendus võimaldab ka kõige keerulisemates olukordades andmeid vahetada ilma, et peaks muretsema sellepärast, kuidas on internetiühendus üles seatud.Foto: Tehnopol

Tehnopol Startup Inkubaatori kasvuprogrammi üks värskeim liige on Wayren. Start-up arendab andmevahetuse platvormi, mis võimaldab luua efektiivseid, digitaalseid ja nutikaid lahendusi ka kõige nõudlikemates keskkondades, sh näiteks riikides, mis on sõjaseisukorras.

Wayreni lahendus võimaldab ka kõige keerulisemates olukordades andmeid vahetada ilma, et peaks muretsema sellepärast, kuidas on internetiühendus üles seatud. Platvorm ei ole mõeldud ainult riigikaitse valdkonnale, start-upi hinnangul seisab ka asjade interneti (IoT) sektor tihtilugu silmitsi ebaühtlasest veebiühendusest tingitud probleemidega.

Saame Wayreni ja nende tegemistega veidi lähemalt tuttavaks.

Kuidas sündis idee luua oma startup?

Oleme riigikaitsega olnud seotud nii ajateenistujate, vabatahtlike kui ka töötajatena ning panustanud riikliku lahingujuhtimise süsteemi arendusse ja disaini. Leidsime, et meie lahendusest, mis sündis läbi reaalsete teadmiste ja kogemuste, võiks olla kasu riigikaitse sektoris. Kui Eesti Kaitsevägi alustas küberajateenistujate projektiga, haarasid noored ja andekad inimesed initsiatiivi, et parendada Eesti kaitsesüsteeme. Tahtsime neisse algatustesse ja üldiselt sellesse valdkonda oma panuse anda.

Mis on seni olnud teie jaoks suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?

Alustava ettevõtte jaoks on saadavalolevate ressursside hulk limiteeritud ja tihtilugu on turundus ning teised taolised faktorid edu saavutamiseks väga olulised. Meie jaoks on suurimaks väljakutseks olnud keskendumine sellele, mis loob meile enim väärtust. Meie pingutused on vilja kandmas – nii mõnedki selle valdkonna suured tegijad on huvitatud sellest, et kaasata oma protsessidesse meie tehnoloogiat.

Miks just Tehnopol Startup Inkubaator?

Tehnopol Startup Inkubaator on väga hea koht, kus saame mentorilt nõu ja konsultatsioone, mis aitavad meil n-ö lendu tõusta. Läbi kasvuprogrammi saame leida koostööpartnereid, kliente ja investoreid, et jõuda kriitiliselt olulisse MVP faasi. Järgmise sammuna saame toetuda Tehnopoli rahvusvahelisele professionaalide võrgustikule, et arendada oma ärimudelit veelgi edasi.

Kus näete oma start-upi 1 aasta pärast? Ja kus 5 aasta pärast?

Aasta pärast on meil kasutusel MVP, mil on vähemalt üks testklient. Lisaks plaanime teha koostööd vähemalt kahe partneriga, et näidata meie platvormi võimekust tuleviku nutikate süsteemide loomisel. Viie aasta pärast on Wayren juhtiv andmevahetuse platvorm riigikaitse sektoris.

Kes on järgmine Eesti ükssarvik?

Meie oleme! Kui meie lahendus saab valideeritud kui innovaatiline andmevahetuse platvorm, siis arendame veelgi enam tööriistu ja tarkvara, mis võimaldaks teistel enamat saavutada ning meil oma ettevõtet laiendada.

Milliseid raamatuid, podcaste või väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele iduettevõtjatele? 

Satya Nadella raamat “Hit Refresh” annab hea ülevaate sellest, kuidas peame ühiselt muutuma ja parema tuleviku suunas liikuma, võimestades teisi ja kui oluline on empaatia oma eesmärkide saavutamisel. “Rework” on samuti hea materjal, mis annab praktilisi juhtnööre, kuidas väikeettevõtted võiks tõhusalt töötada.

Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Steve Jobsiga, siis mida neilt küsiksite? 

Alati on huvitav teada saada, kuidas teised ettevõtjad mõtlevad või millised olid nende ideed alustades. Küsiks neilt nende varajase faasi kogemuste kohta ja mida nad soovitaksid teistele, kes on praegu samas olukorras.

Tegemist on esimese intervjuuga Tehnopoli idulugude sarjast, mille raames tutvustame värskeid idufirmasid, kes on liitunud Tehnopli Startup Inkubaatori kasvuprogrammiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.