Eesti tööstusettevõtted saavad välisturgudel konkurentsivõime suurendamiseks lisatuge AIRE-st

Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE (AI & Robotics Estonia) pakub tööstusettevõtetele koolitusi, nõustamist ja uudseid digitaliseerimise rätseplahendusi, mida eraturult valmislahendusena ei leia. Keskuse eesmärgiks on tõsta Eesti tööstusettevõtete konkurentsivõimet välisturgudel.  

AIRE eestvedajaks on Tallinna Tehnikaülikool, partneriteks Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Tartu Teaduspark ja Innovaatiliste Masinaehituslike Tootmissüsteemide Tehnoloogiate Arenduskeskus (IMECC).

Keskuse ettevalmistamist toetab ligi poole miljoni euroga Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning tegevusi viivad ühise jõuga ellu Eesti ülikoolid ja teaduspargid. Koostööpartneriteks on erialaliidud, klastrid, kaubanduskoda, pangad, telekomiettevõtted, robotsüsteemide arendajad, robotite maaletoojad. 

Abiks lisarahastuse leidmisel ja tööjõupuuduse leevendamisel

Oluline eesmärk on aidata ettevõtetel leida tehisintellekti ja robootika arendusprojektide elluviimiseks lisarahastust (struktuuritoetustest, taastefondist, Horisont programmist, DEP ehk Digital Europe programmist ja mujalt).

Tehisintellekti- ja robootikakeskuse AIRE juhi Kirke Maari sõnul on kandvaks ideeks tuua ülikoolid tööstusettevõtetele lähemale, mis omakorda tõstab õppe- ja teadustöö rakenduslikkust ning viib selle vastavusse tööandjate vajadustega.

Maar selgitas, et pikemas vaates aitab AIRE leevendada ka ettevõtete muret tööjõu osas, näiteks kust leida juurde tootmisjuhte, insenere, IT spetsialiste, kvaliteedijuhte.

Alustuseks proovitakse astuda väikseid samme, tuues AIRE koolituste, nõustamise ja demoprojektide kaudu selgeid näiteid, kuidas tööstusettevõtted saavad andmeid koguda, korrastada ja seeläbi tulevikus neid ettevõtte juhtimiseks rohkem kasutada ja nii tootmist optimeerida, kvaliteeti kontrollida, energia ressursse optimaalsemalt kasutada, liinide seisakuid vähendada.

“Ootame väga ka tööstusettevõtete endi ideid ning ettepanekuid koostööks ja plaanime selleks väikeprojektide ideevooru 2022. aasta alguses,” ütles Maar.

Alustatakse võrgustiku loomsiest ja kaardistamisest

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja professor Jaak Vilo tõi välja. et üks AIRE esmane prioriteet on ülikooli seisukohast võrgustik ja kaardistus, mis andmed on täpselt ettevõtetes olemas või mida on võimalik tulevikus mõõta. Siis saab küsida, millised probleemid on nende andmete analüüsis ning võimalused tehisintellekti rakendamiseks ettevõtetele arengueelise loomisel.

Vilo sõnul saab üheskoos välja mõelda, millised on võimalikud standardlahendused ja nende pakkujad, kuid välja sõeluda ka probleemid, kus on hädavajalik kaasata ülikooli rakendusteadlasi ning isegi alustada pikemaid fundamentaaluuringuid.

“Ilma avatud dialoogita oleks raske teada, mida üks ootab ja teine oskab, või kus on kitsaskohad, miks veel ei kasutata valmislahendusi,” rõhutas ta.

Tehisintellekti ja robootikakeskus AIRE saab 2022. aastast olema Eesti lüli Euroopa digitaalsete innovatsioonikeskuste võrgustikus (European Digital Innovation Hubs ehk EDIH). Sealt tuuakse Eestisse ka teiste Euroopa tippkeskuste teadmisi, kogemusi ja kontakte. 

Koolitused algamas

Koolitused tööstusettevõtetele algavad 26. oktoobril, mil toimub robootikakoolitus Eesti tööstuse ja teaduse tippude eestvedamisel. Koolituse viib läbi TalTechi professor ja Innovaatiliste Masinaehituslike Tootmissüsteemide Tehnoloogiate Arenduskeskuse (IMECC) asutaja Jüri Riives.

Riives täpsustas, et koolitusel jagatakse teadmisi robotiseerimise otstarbekusest, selgeid näpunäiteid tööstus- ja koostöörobotite valikul, juhiseid robotiseeritud töökoha kavandamisel ning aitab hinnata robotiseerimise riske (vt täpsemalt SIIT). Koolitusele saab registreerida kuni 22. oktoobrini. 

Novembrist alustavad tegevust ka kogukonda lõimivad AIRE klubid, kus saab laiemalt vahetada infot robootika ja tehisintellekti valdkonna arendusvõimaluste, parimate praktikate, toetuste ja tööstuse digitaliseerimise teemadel.

Esimesed klubiõhtud toimuvad 3. novembril Tartus ja 10. detsembril Tallinnas (vaata täpsemalt SIIT). Kodulehelt saab ülevaate ka AIRE demoprojektidest ja 2022. aasta plaanidest. 

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.