Eestis on suur potentsiaal digiravimitööstuse sünniks

Digitaalse peavalukliiniku Migrevention kaasasutaja ja tegevjuht Katrina Laks sõnas, et arvestades meie IT-sektori võimekust, tervishoiusektori andmepõhisust ning mitmeid teisi eeliseid suuremate digiravimieid tootvate riikide nagu Saksamaa ees, on kõrge potentsiaal digiravimitööstuse sünniks just Eestis.Foto: Tehnopol

Käesoleva aasta alguses asutati Eesti Digiravimi Tootjate Liit DTx Estonia, mis koondab erinevaid kodumaiseid tervisetehnoloogia ettevõtteid. Liidu asutajate hulgas on mitu Connected Health klastri liiget.

DTx Estonia asutajaliikmete hulka kuuluvad klastri liikmetest nahatervise digitaalne tööriistapank Dermtest, digitaalne peavalukliinik Migrevention ja laste vaimse tervise ennetustegevusse panustav Triumf Health. Lisaks on liikmed veel metaboolsete haiguste ennetusele keskenduv Activate Health ja kõneravile keskenduv SpeakTX.

Migreventioni kaasasutaja ja tegevjuht Katrina Laks selgitas, et DTx Estonia eesmärgiks on teadvustada digitaalse teraapia rakenduste, ehk lihtsustatult digiravimite potentsiaali, aga ka nende loomise keerukust ning vastava ökosüsteemi tugevdamise vajadust.

“Eestis pole kunagi olnud tugevat traditsioonilist ravimitööstust, kuid arvestades meie IT-sektori võimekust, tervishoiusektori andmepõhisust ning mitmeid teisi eeliseid suuremate digiravimieid tootvate riikide nagu Saksamaa ees, on kõrge potentsiaal digiravimitööstuse sünniks just Eestis,” lisas Katrina.

Mis on digiravimid?

Eesti seadusandluses seda terminit veel ei kasutata, ent e-tervises mõeldakse digiravimite all kliiniliselt valideeritud ja tarkvara-kui-meditsiiniseadmena sertifitseeritud rakendusi haiguste ennetamiseks, jälgimiseks või raviks, mida mitmetes riikides (nt Saksamaa, USA) kirjutavad arstid retseptina välja juba praegu.

Mitmed riigid, sh Eesti, arendavad oma hindamisraamistikke, et digiravimid süsteemselt kasutusele võtta. Digiravimitel on potentsiaal vähendada tervishoiutöötajate koormust ning hoida kokku ravikulusid.

Katrina selgitas, et kuigi Eesti tervise ökosüsteemil on mitmeid osapooli, kes ettevõtteid toetavad ja ühendavad ning kelle tuge ettevõtted väga hindavad – Connected Health klaster, Health Foundersi kiirendi –, siis digiravimid on väga spetsiifiline osa tervisetehnoloogia sektorist ning vajab seetõttu eraldi huvikaitseorganisatsiooni.

Üheskoos on lihtsam

“Digiravimite tootmist ja turule tulekut reguleerib tugevalt MDR (medical device regulation) ning rahastusmudeleid alles töötatakse välja,” rääkis Katrina.

Ta lisas, et üheskoos on ettevõtetel lihtsam toimetada nii Eestis kui väljaspool ning teadvustada selle tehnoloogiatüübi keerukusi ja võimalusi. Kui Eestis on asi veel algusjärgus, siis Saksamaal on arstid digiravimeid välja kirjutanud juba üle 50 000 korra.

DTx Estonia on valmis vastu võtma uusi liikmeid, täpsemat infot võib küsida katrina@migrevention.com.

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhitav Connected Health klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse. Klastri tegevusi kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.